(Aktiffelsefe) Yeni Yüksektepe Kültür Derneği

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Thetoyman tarafından oluşturulan (Aktiffelsefe) Yeni Yüksektepe Kültür Derneği başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,548 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı (Aktiffelsefe) Yeni Yüksektepe Kültür Derneği
Konbuyu başlatan Thetoyman
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Thetoyman

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Bu dernek hakkında düşündüklerinizi söylemenizi istiyorum.

Bu felsefe derneğine bir ara gitmiştim fakat aradığımı kesinlikle bulamadım. İlkeleri ve amaçları hoşuma gitti ama yöntemleri ve verdikleri derslerin felsefenin dışına çıktığını görünce "bu ne saçmalık" dedim.
Neyse 4-4,5 ay gittim buraya ve ilk gördüğümüz dersler "bhagavad gita" ile ilgiliydi ve bu Hinduların kutsal metni olan kitabı aldım okudum ve felsefenin dışında dini bir kitap olduğunu gördüm.

Tamam anladık "eylem" "erdemli insan" fakat yeni başlayan ve malum okumayan türkiyemizde ilk felsefe kitabı önerisi olarak bir kutsal kitap önerilmesi beni " bunlar felsefenin dışında bir yol izliyor " dedirtti. Çünkü; felsefeye girişte ilk olarak felsefenin ne olduğu ile ilgili kitap önerilir" felsefeye giriş" kitapları." Sorduğum daysa biz onun felsefi kısmıyla ilgilenicez" dedi. Ulen felsefe nedir bilmeyen kişiler nasıl felsefi kısmını ayırt edecek ( ki benim sınıfım da neredeyse herkes felsefeden bi haberdi )

Sonracığıma; Klasik tarz felsefeyi benimsediklerini söylüyorlar fakat Epikür den de Demokritos dan da bahseden yok. Sadece belirli felsefecilerin etrafında dönüyor konuşmalar ve " eylem "i önemsiyorlar, bu konu da onları destekliyorum fakat yine aynı sıkıntı.... Benzer filozoflar etrafında dönüyor herşey

Sartre " varoluşçuluk eylemsizliği reddeder " diyor. fakat ondan bahseden de yok
helena petrovna blavatsky den bahsediliyor. Batı teosofisi derneğinin kurucusu olan,
Astrolojiye de kafa yoruyorlar.
Felsefenin çizgisinden çıktıklarını görünce dedim "bakın çorbanıza ben gidiyom"
"Ne olurdu sadece felsefe dersleri veren sağlam tartışma ortamı olan bir dernek olsaydı"
Ne olurdu azıcık anarşist olaydınız Pilaton da Pilaton diye tutturmasaydınız
Acıcık Errico Malatesta dan da bahsedeydiniz.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bir bilgim yok ama İşyerine yeni gelen bir arkadaş bu derneğin katılımcılarından biri. konuşmalarından/sohbetlerimizden anlıyorum ki dayıyorlar doğu mistizmini :) ve oldukça barışçılar :) anarşizme kim destek vermiş ki onlar versin :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bana ilginç geldi bi an; idealist bi şey sonuçta ya da galiba;
benim yaşadığım şehirde değil ve bağ kuramam ve bilemem ama yine de yorum sunmak istedim;
bhavgad gita adı ya da aslında blavatsky adı geçmese idi yazmadım ama yine de
o da şu;
aktif ve eyleme inanıyorlar ben de inanıyorum;
İnsanlar-insanlık artık kendi bilgisini kurmalı, gruplar kendi bilgisini kurmalı-oluşturmalı ve almalı-edinmeli, ben bunlara inanıyorum örneğin;
eskiler de okunmalı ama, amaç ne?
amaç/sonuç eylemse ;
birincisi bhavgad gita nasıl edinilmiş, sorgulandı mı? örneğin benzer edinme metodolojisi ve yeni eylem yeni bilgi o zaman;
asıl önemlisi ise blavatsky metodolojisi , medyumluk- trans kanallık benzeri metodolojiler ve ruh tahtası benzeri şeyler belki;
benim gibi tahtası eksikler okur bunları da değerlendirir sorgular bilgi seçmez örneğin ama;
eyleme gelelim, eylemse örneğin; eyleme geçsinler, Blavatsky yapıyorsa ve beceriyorsa onlarda blavatsky i değerlendiriyorlarsa onlarda yapsınlar; Eyleme geçsinler o zaman; kendi bilgilerini alsınlar derlesinler-yapsınlar?
Ben insanlığın bu özelliğine hastayım, Başkaları yapar- onlarda hazırı oturur yer, Sonrada eylem der;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Zihin evrenseldir ve zihin sorulara yanıt sunar; Böyle çalışır;
Soru soru olsun diye doğmaz, Soruyu ve sorguyu gerçek merak ve bilme isteği döller; Bununla döllenmemiş soru düşer, düşük yapar, Yanıt sunmaz-vermez; doğmaz, Doğarsa cevap kötürüm olur;

Düşünme temel metodolojidir; Öğrenme/gelişme isteği olmaksızın ne olur? Zorla öğrenme olur mu? Zorla öğrenme mi olur? fazla yeme bu, doyunca üstüne yemek; (bilgi oburu-bilgi şişmanı insanlık, önce hazırlarını yaksın;)
Öğrenmeyi yemek gibi bi alışkanlık ya da bi borç, ya da öğrenme için öğrenme haline dönüştürdük; Yaşamayı kaybettik; katlettik hatta

Kişi aramak için aramaz, Arama isteği içseldir, Kişi bi şey mi kaybetti? Kayıp var mı- aranıyor
Altın arar gibi bilgi aranmaz, bulunmaz; Bilgi kayıp mı? Yitik mi?
Toprakta saklı cevher arar gibi zenginlik için bilgi arıyoruz, bilgi zengini mi?

Gerçek doğu bilgeliği, kendinde ara, kendinde bul, kendin bul, yanıtları kendinden alabilirsindir; Aslında gerçek bilgelik budur; Kişiye kendinden öğrenmeyi öğretmeyen öğütlemeyen felsefe doğu felsefesi ya da idealist felsefe değildir; Sıkışmış kaptaki;
Kişiye kendi sezgilerine güvenmeyi, içsel düşünüyle/kendiyle barışmayı öğretmeyen-öğütlemeyen, kişiyi yanıtları kendi aramaya ve öğrenmeye ve bulmaya sevketmeyen ve sonra kişiyi özgür bırakmayan bağımlı felsefe;

Gerçek doğu bilgeliği ya da gerçek doğu mistisizmi ya da idealizmde öyle ???

İşlenen hazır bilgi, Donmuş gıdalar gibi
bi şeyin bilgisi, O bilgiyi kim oluşturdu? Kişi derledi mi? Kişi kendi içinde yanıtlarını- o yanıtları buldu mu?
Kişi kendi sezileriyle mi derledi? Kişi kendi içinden bildi mi? İçinde bildi mi? diye sorar?
Önce bunun metodolojisini öğretir; öğretmeyi dener;

İnsanların bir çoğu başkalarına öğretmek-vermek için bilgi arıyor, Büyük zihinler, Yeryüzüne gelen büyük zihinler, Çünkü bakıyorlar, Karanlık ve bilgisiz bi çağ, İnsanlar uyumsuzluk içinde; Ama bilgi derleme çabası amacın önüne geçiyor ve amaç yön kaybediyor, Çünkü insanlar hazırca istiyor onlardan, İsteyip duruyorlar; Bilgi arama başlı başına amaç ve eylem haline geliyor-eyleme dönüşüyor sonuçta, Yaşama aşkı unutuluyor, Bilgi toplamacılığı-derlemeciliği oynamacılığı başlıyor; Tıpkı bilgisayarda oynar gibi, Tıpkı bilgisayarda yukardan düşen elmaları toplar gibi bilgi toplamalıyım, bilgi toplamalıyım bi yerlerden; Bilgiyi işlemiyor- işleyemiyor bile kişi, Bi rafa koyar gibi zihnine/hafızasına öylece koyuyor ve biriktiriyor, Bozuk süs eşyaları gibi; Yandığımın yaktığımın dünyası

Her neyse, Ben bu konuda/konularda çok şey söyleyebilirim/yazabilirim- doluyum ama gerçekten onları eleştirmek istiyorsanız, bunlarla eleştirebilirsiniz; İlk mesajımda buna dahil;

Yalanla savaşıldığına kişiye doğruyu göstermek yalanın yerine doğruyu koymak, yalana kıyasla kişiye doğru bilgiyi vermek ile amaçsız ve çabasızca kişiye hazır bilgiyi tüketmek üzere sunmak aynı şey değildir; Herkes çalışır bu dünyada, Enerji çalışma ile -gayret ile döner-oluşur; Atıllık;
Miskin adem oğlanını benzetmişler ekinciye;
Bilgi için çalışılır, Bilgi kazanılır, Bilgi üretilir, Bilgi kendiden öğrenilir, Hazır ekin kırk yıl yenir;
Bilgi toplanıp-derlenir, Zihin kütüphanesine süs diye - süs eşyası diye konur?
sustum;
ben çok kızdım onlara neden bilmiyorum;
şu donkişot arkadaşım/kardeşim barışçılar yazdıya ona kızdım, evet evet ona kızdım;
eylemsiz barışçılar,
(dertli olsun adım benim;)
-
ek;
Siz kızmışsınız onlara, Bende kızmalıyım; dedim ama olmadı, bi yazı yazmak istedim ama doğması, düşük yaptı; o halde;
burada işte; tam burada ; http://www.felsefe.net/serbest-kursu/4133-karalama-defteri-127.html#post131826

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
(dertli olsun adım benim;)

Yaa Bir Kant biliyorlar aydlanmadan geri kalan hepsi M.ö Roma felsefesi antik yünan ve Doğa bilgeliği
Yani işte buna kızıyorum, aslında yaptıkları çok iyi gerçekten eylemde bulunan tipler, böyle okulları falan geziyorlar kitap götürüyolar badana boya yapıyorlar, Gea diye arama kurtarma ekipleri filan var fakat dediğim gibi astrolojiye, mistisizme falan kafa yormuşlar felsefeleri de hepbunun etrafında dönüyor. Len banane blavasky den hele ki benim gibi bir çocuğa... felsefe dersi adı altında... tersleyi veririm valla :D Bi pilaton bi pilaton :D Epiktetos, ciceron, Marcus Aurelius, Plotinos, Siddharta vs. Devam etsek Batıdan anca Spinoza dan Belki Leibniz den filan belkide Descartes birde Kant bitti gitti.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç