Neler yeni

Ahlak Yasası

Aydın

Yeni üye
Evrensel bir ahlak yasası olsaydı,bunun temel ilkesi tek sözcükle ne olurdu ?

ls2

Tanınmış üye
Herkes kendi düşünce sisteminin ana temasını/zeminini yansıtan cevaplar vermiş. çok hoş olmuş:)

sakal

Yeni üye
Evrensel deyince ilk aklıma gelen ve dini,dili,ırkı olmayan bu duygu geldi aklıma..aslında aşkın ahlakı da olmaz,aşk aşk tır ve öylesine yaşanır..hiçbir yasa,töre,gelenek tanımaz...ve sadece insana has bir duygudur..yasası olmayan bir ahlak anlayışı vardır kanımca..hiç bir boyuta hesaba gelmeyen,açıklanması oldukça güç bir yasa...klasik bir söylemle Aşk'ın kanunu olmaz diyeyim..

birazdahaderinmavi

Yeni üye
ahlak, tıpkı hukuk gibi, politika gibi bir üstyapı kurumu olduğundan (yani, son tahlilde ideolojinin bir biçimi olmaktan kurtulamadığı için), evrensel ahlak yasası diye bir şey yoktur.../...olmaz...

Nejdet Evren

Aktif üye
ilk evrensel yasanın "paylaşım yasası" olduğunu E.Canetti etraflıca açıklamaktadır. Dediği gibi, "paylaşım yasa"sı olmasaydı insanlar bir-bilerini de yiyeceklerdi. gerçi geçmişte kabileler-arasında bu tür yiyicilik biçimleri olmuştur ve fakat kabile içinde olmamıştır. istisnalar kuralı doğrulamak içindir diye boşuna denmiyor.

birazdahaderinmavi

Yeni üye
bütün zamanlarda ve yerlerde geçerli tek bir üretim tarzı ve ona ait üretim ilişkileri olmadığından ve olamayacağından ( en azından bu tarihsel aşamada) ahlak da üretim ilişkilerinin bir yansımasından başka bir şey olmadığından, evrensel ahlak yasası diye bir şey ( en azından şimdilik) olamaz... buna karşılık, geleceğin toplumundan umutluyum ...

flzf

Yeni üye
İyide ahlak toplumsal değerlerden oluşan Etik ilkeleridir değişkenlik gösterir evrensel erdem filan desek daha doğru olmazmı bu durumda Etik demek geliyor cevaben.

ETİK NEDİR :

Etik kelimesi köken olarak Eski Yunan'a kadar gider Ahlak, ahlakla ilgili demektir ama aralarında farklar vardır.
Ahlak ve Etik arasındaki fark : Etik daha çok ahlak üzerinde konuşur, sorgular, tartışır, düşünür, yargılar, Ahlak yöresel, Etik evrenseldir. Evrensel kabul gören kurallardır

Nejdet Evren

Aktif üye
evrensel etiğin bir açıdan olması gereken olduğu anlaşılmaktadır. belki de bu kirlenmenin nedenlerinden biri de "paylaşım yasası"nı ihlal edilmesi oluşturmaktadır. insan toplulukları paylaşmayı unuttukları/bertaraf ettikleri gün bu gün önce doğaya, sonra toplumlarına ve kendilerine yabancılaştılar. ilk zamanların biyolojik zorlayıcı egosunun zamanla sosyal egoya dönüşmesi değil midir insanın insanı yemesine/katletmesine neden olan? öyle ise, insanlaşma süreci bu parantezi ya kapatacak ya da yok olup gidecektir.

birazdahaderinmavi

Yeni üye
İyide ahlak toplumsal değerlerden oluşan Etik ilkeleridir değişkenlik gösterir evrensel erdem filan desek daha doğru olmazmı bu durumda Etik demek geliyor cevaben.

ETİK NEDİR :

Etik kelimesi köken olarak Eski Yunan'a kadar gider Ahlak, ahlakla ilgili demektir ama aralarında farklar vardır.
Ahlak ve Etik arasındaki fark : Etik daha çok ahlak üzerinde konuşur, sorgular, tartışır, düşünür, yargılar, Ahlak yöresel, Etik evrenseldir. Evrensel kabul gören kurallardır
işte o toplumsal değerler dediğiniz şeyler, üretim ilişkileri tarafından belirlenir ve evrensel değil de, tarihseldir... örneğin i.s. 6. yüz yılda bir şehirden başka bir şehire mal götüren ticaret kervanlarına baskın yapıp yağmalamak, ve kervanın yükünü ganimet olarak ele geçirip paylaşmak, hem ahlaki hem de hukuka uygun bir davranıştır... ya da orta asya'da yaptığımız yağmacılık, o koşullarda ( yani o üretim ilişkilerine uygun olduğu için) ahlaki sayılıyordu... komşu zayıf kabilelere saldırarak, mallarını yağmalamak, insanlarını köleleştirerek esir pazarında satmak çok uzun bir dönem boyunca ahlaka uygun bulunmuştur... ( osmanlı' da bile...)... ve günümüzde, insanların büyük çoğunluğunu üretim araçlarından mahrum bırakarak, yaşamını sürdürebilmek için, başkasına ait üretim araçları üzerinde çalışmak zorunda bırakmak ve dolayısıyla artı değer sömürüsüne olanak vermek ahlaklı bir durum olarak değerlendirilmektedir... vb.... ( flzf için...)

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Evrensel ahlak yasası yoktur. Varsa dersek, herhangi birşeyin iyi ya da kötü oluşunun kabulünden ziyade,"hatanın kabul edilmesi" biçiminde ortak zemine çekilebilir.