Ahlak Felsefesi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Disiplinler kategorisinde fides tarafından oluşturulan Ahlak Felsefesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 20,231 kez görüntülenmiş, 51 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Disiplinler
Konu Başlığı Ahlak Felsefesi
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Quotes
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
insan doğası yoktur derken insan doğasından neyi anlıyorsun da yoktur diyorsun merak ettim glsezinrs. İnsan düşünceleri ile insan doğasını aynı kaba oturtamaz sın. Bazı şeyler bizden bağımsız çalışır ve şekillenir. Bağımsızlığını yitiren öğeler ise kontrol altında görünse bile ilk fırsatta gün yüzüne çıkar.

"Durgundu denizimin dibi içerisinde canavarlar sakladığı kimin aklına gelirdi ki." F. Nitsche

Insan dogasi, yine insanoglunun kendi kendisine verdigi bir dusunsel aciklamadir. Sonucta doganin dogasi ve dogalligi yoktur. Bir seyin dogasini, dogalligini kendi de dahil insanoglu ortaya koyar.

P

pissen

Ziyaretçi
tabi tabi dedemde öyle diyordu bir kalıp sabuna gitti rahmetli.Akıllı tasarım diye bir şey duymadın mı sen evrensel insan.

P

pissen

Ziyaretçi
Numune olsun diye bir tanede senden bırakmış sanırım.. Hikmetine kurban olduğum elbet vardır bir bildiğide sen de bakayım ilkel komünal toplumdan köleci topluma geçiş hangi vesileden olmuştur.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Numune olsun diye bir tanede senden bırakmış sanırım.. Hikmetine kurban olduğum elbet vardır bir bildiğide sen de bakayım ilkel komünal toplumdan köleci topluma geçiş hangi vesileden olmuştur.

Basligin konusu degil. Ama kisaca bahsedeyim. Kadinin kolelilestirilmesi, erkegin her turlu ustunlugu, guclu olanin gucsuzu emri altina almasi ve tanrilarinin din olarak yeryuzune inmesi.

P

pissen

Ziyaretçi
allah allah özel mülkiyet ilişkilerinin olmadığı bir ortamda insan doğası insan güdüsü şekilleniyor hemde erk lik çerçevesi içerisinde. ilginç hocam .. buyrun dinliyorum :D:D

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
allah allah özel mülkiyet ilişkilerinin olmadığı bir ortamda insan doğası insan güdüsü şekilleniyor hemde erk lik çerçevesi içerisinde. ilginç hocam .. buyrun dinliyorum :D:D

Kadin erkegin ilk ozel mulkiyetidir. Ayni kolenin ilk efendisinin ozel mulkiyeti oldugu gibi.

Ozel mulkiyet somuta indirgenmeden once dusunce de belirir. Bunu da ortaya cikaran, ilkel toplumdaki kadina verilen degerin, pratik yasamda "degersizliginin" kanaatidir.

P

pissen

Ziyaretçi
to be or not to be hocammm kadın nasıl erkeğin özel mülkiyeti olabilir. sana amipleri sormuyorum yada varoluş sorunsalını.. bu mülkiyet ilişkisi nerede nasıl şekillendi, bir güdü yada insan doğası yok ise. Değersizlik diyorsun emme buda bir değer ölçüsü değilmi bunum kantatif bulgusu ne. çocuklar bebekler birbirlerine değer vermez ilgi sonradan oluşuyor ise diye bir önermeye ne diyeceksin merak ediyorum..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
to be or not to be hocammm kadın nasıl erkeğin özel mülkiyeti olabilir. sana amipleri sormuyorum yada varoluş sorunsalını.. bu mülkiyet ilişkisi nerede nasıl şekillendi, bir güdü yada insan doğası yok ise. Değersizlik diyorsun emme buda bir değer ölçüsü değilmi bunum kantatif bulgusu ne. çocuklar bebekler birbirlerine değer vermez ilgi sonradan oluşuyor ise diye bir önermeye ne diyeceksin merak ediyorum..

Bu bir gudu degildir. Anaerkil toplumdaki kadinin erkeksel erkligi, erkegin kadini "kendi geldigi yer" olarak yucelestirmesi ve tanricalastirmasidir. Daha sonra kadinin, hamilelik ve dogum esnasindaki is bolumune katilamamasi ve fiziksel olarak ta gucsuzlugu erkegin disinin kadinini kendine kole yapmasi dusuncesini ve uygulamasini dogurmustur.

Yalniz burada onemli bir fark var. Erkegin burada disiyi kadin ve anne olarak ayirmasi ve annenin uretimden gelen kutsalligini korumasi tum dinlere yansir. Kadinin sadece erkegin kolesi olmasi onun annelik yonu degildir, kadinlik ve cinsel/fiziksel yonudur. Aile mevhumu nedir? Erkegin erkeksel olarak kadini ve ondan dogan cocugu sahiplenmesidir. Iste bu deger olcusu, insanoglunun dusuncesinin hayata gecip, somutlasmasidir.

Burada hayvani, animus/anima olan sadece ureme icerikli anneliktir. Kolelik ise fiziksel/zihinsel erkegin kadin uzerindeki hakimiyetidir. O yuzden anaerkil toplumda ve tanricalar doneminde kadin disi olarak uretkendir ve tek bir erkek ile iliskide degildir, yani aile yoktur. Buyuk klanlar vardir. Kadin erkegi secer.

Koleci toplumda ise erkegin sahipligi, aile ve kadinin koleligi gelir. Bu da erkegin once dusuncesinde belirir ve somuta tasinir.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Cevap: Etik nedir?

Ahlak bıkkınlıktır.

Size Nil Karaibrahimgilden "Bu mudur?" şarkısını armağan etmek isterdim ama bu FELSEFE FORUMU olduğunda için öyle bir şey yapmayacağım. Soru "Etik nedir?" ve verilen cevap "Ahlak bıkkınlıktır." olmuş. Güzel bir açıklama yapıp, etikten yola çıkıp ve sözü ahlaka getirseydiniz ne güzel olurdu.
Bence etik değişken bir şeydir, değişkenlikten kasıt kişiden kişiye değişebilir olmasıdır. Bence yazdığınız bu mesaj ve benim size yazdığım bu mesajlar hiç de etik değil ama her şey etik olacak diye de bir şey yok.

Quotes

Felsefe.net
Yeni Üye
Ahlâk, 'başka' canlıların varlığı ile başlar.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç