Ahlak felsefesi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ödev kategorisinde ilkçağ tarafından oluşturulan Ahlak felsefesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,399 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ödev
Konu Başlığı Ahlak felsefesi
Konbuyu başlatan ilkçağ
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Pyramos

ilkçağ

Felsefe.net
Yeni Üye
felsefe 1. sınıf öğrencisiyim kırıkkale üniversitesinde okuyorum . bir makaleyi yorumlamaya çalışıyorum kafamı birşey takıldı . ¨kültür değerleri kendi tarzında tanımlanır;birini onaylamayı , diğerini onaylamamayı gerektirecek hiçbir nötr bakış açısı yoktur ¨ bu ifade bende çelişkiye neden oldu o zaman felsefede yani ahlak açısından sorgulanacak birşey sorulacak birşey ve ulaşılabilecek peşinden koşula bilecek bir bilgi olmaz bütün felsefe tanımı alt üst eden bir ifade gibi hissettim .. ne anlamalıyım bu tanımdan .

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
felsefe 1. sınıf öğrencisiyim kırıkkale üniversitesinde okuyorum . bir makaleyi yorumlamaya çalışıyorum kafamı birşey takıldı . ¨kültür değerleri kendi tarzında tanımlanır;birini onaylamayı , diğerini onaylamamayı gerektirecek hiçbir nötr bakış açısı yoktur ¨ bu ifade bende çelişkiye neden oldu o zaman felsefede yani ahlak açısından sorgulanacak birşey sorulacak birşey ve ulaşılabilecek peşinden koşula bilecek bir bilgi olmaz bütün felsefe tanımı alt üst eden bir ifade gibi hissettim .. ne anlamalıyım bu tanımdan .

Kendi duzey algi ve bilgimce ve de varliksal degil de, bilgisel bakis acim ile aciklarsam; Evrensel onay almis bir ahlak felsefesi olmadigi gibi, tum felsefeler insanoglu yapilandirmaciliginin bir urunudur. Iste bu temelde "kultur degerleri kendi tarzinda (cografi, tarihi ve toplumsal temelli etik olarak) tanimlanir. Kendi tarzinin bakis acisi ile birini onaylamayi, digerini onaylamamayi gerektirecek hic bir notr bakis acisi yoktur. Cunku bu bakis acisi notr degil, bir pencereden bakis acisidir. Notr bakis acisi ise, hem kultur degerleri kendi tarzinda tanimlamak, hem de hic bir degeri diger degere deger farki kilacak sekilde bir kultur farki ile bakmamaktir.

Yani ve ornek olarak; Rusya'da isen iki erkegin dudaktan opusmesini, Turkiye'de isen yanaktan opuusmesini, birt batili degerle "homeseksuel" olarak algilamamak.

Ya da namus temelli, bir eskimonun esini gelen musavire sunmasini, batidaki bir genc kizin evlilik oncesi cinsi iliski yasamasini, Turkiye temelli bir "ahlaksizlik" olarak algilamamak.

Burada onemli olan her turlu iliskideki, insanogluna kanitlanmis ve olgulasmis her turlu psikolojik, sosyolojik vebiyolojik zarar verecek "ahlak uygulamalarini" da bilimsel ve hukuki temelde zararini ortaya koymak.

Kadinin dovulmesi, tecavuz, cocuk yasta evlilik, cok eslilik v.s. temelli uygulamalari da bilimsel ve hukuki olarak insanogluna verdigi zarar temelinde insanlik sucu sayarak cezalandirmak.

Kisaca hedef bilimsellik, insan haklari ve evrensel hukuk degerleri, antiayrimcilik, hak ve ozgurlukler, ve bunlarin kullanim, paylasim, uygulama, tanitim ve temsil haklaridir.

P

Pyramos

Ziyaretçi
O sözden kasdedilen Kültürlerin -Sosyolıjik- boyutta tanımlanması/ analiz edilmesi/anlaşılması/değerlendirilmesi/sorgulanması geregidir bence arkadaşım.. yani kültürlere tarafsız yaklaşamazsınız, yaklaşırsanız anlayamazsınız yada yanlış anlarsınız bu da anlayış olmaz hiçbir işe yaramaz demeye çalışıyor...yoksa felsefe kendini bilem sorgular ahlakı neden pas geçsin:) ama felsefi anlamda sorgular sosyolojik ölçüm ve değerlendirmeleri göz önüne almak bağlı kalmak zorunluluğu yoktur..felsefe özgürdür,sınır tanımaz gerekirse bilimleride takmaz:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar