Açlık?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Açlık? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,761 kez görüntülenmiş, 76 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Açlık?
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan odun
M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Aidin Salih'in rezil takipçileri kendilerini rezil etmeye devam ediyor... Su orucu kanalı sahibi Mahmut Dama kanalına sözde "Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı" 'nı çıkarmayı başarmış. Her tarafından cehalet akan kanala yeni bir cehalet videosu daha eklenmiş oldu.
Ayrıca adam cumhurbaşkanı olmayı bırak, "Doğu Türkistan Osmanlı toprağıydı" diyecek kadar da cahil birisi.
Mahmut Dama efendiye tavsiye verecek olsam kibirlenmeyi kesmesini ve azcık zihni açılması için ekmek yemeyi azaltmasını tavsiye ederdim.

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Aidin Salih'in rezil takipçileri kendilerini rezil etmeye devam ediyor... Su orucu kanalı sahibi Mahmut Dama kanalına sözde "Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı" 'nı çıkarmayı başarmış. Her tarafından cehalet akan kanala yeni bir cehalet videosu daha eklenmiş oldu.
Ayrıca adam cumhurbaşkanı olmayı bırak, "Doğu Türkistan Osmanlı toprağıydı" diyecek kadar da cahil birisi.
Mahmut Dama efendiye tavsiye verecek olsam kibirlenmeyi kesmesini ve azcık zihni açılması için ekmek yemeyi azaltmasını tavsiye ederdim.

Bu tür kanallardan sağlıklı beslenme ve alternatif tıp öğrenilmez. Aidin Salih'in kendisi de hayatta olsaydı Mahmut Damayı bu tür bir iş için yeterli bulmazdı diye düşünüyorum.

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Bazı facebook sayfalarının paylaştığı anlamlı bir yazı:
OT ve ŞİFA
Hz.Musa peygamber şiddetli bir baş ağrısına yakalanmıştı.
O kadar şiddetliydi ki baş ağrısı
tebliğ görevini yerine getiremeyecek halde.
El açıp inleye inleye Rabbinden şifa diledi .
Allah ona bir dağın ismini bildirdi ve bir otu işaret etti . Hz.Musa'ya hastalığına onunla şifa verileceğini bildirdi.
Musa peygamber ALLAH' ın kendisine bildirdiği otu buldu,yedi şifa bulup iyileşti.
Aradan uzun zaman geçti
Aynı hastalık aynı baş ağrısı tekrar geri geldi.
Musa peygamber hemen gitti aynı otu buldu ve yedi. Ancak
ağrısı geçmedi hatta daha da siddetlendi.
Hazreti Musa acılar içinde kıvranarak Rabbine niyaz etti
'Ya Rabbi aynı hastalığa yakalandım aynı otu buldum ve
yedim ama şifa bulamadım'
Allah ona şöyle buyurdu:
'Ya Musa ilk seferinde sen şifayı benden dilemiştin
Bende sana şifa verecek sebebi göstermiştim. Ikincisinde
ise benden beklemedin doğrudan o ottan bekledin. Oysa şifayı veren ot degil benim'diye buyurdu.
Alternatif tıp uygulamalarını doğa ananın bir işi veya modern tıbbın gizlediği bir gerçek olarak görmek bence doğru değil.
Alıntıdaki yazı bence çok anlamlı.(Yazının kaynağı var mı bilmiyorum.)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bazı facebook sayfalarının paylaştığı anlamlı bir yazı:

Bu da Vikipedi nin paylaştığı anlamsız

Cayce küçükken hastalanmış komaya girmişti. Köyündeki doktor tüm çabalarına rağmen onu komadan çıkaramamış, bu haldeyken Cayce konuşmaya başlamış: "Enseme bir beyzbol topu çarptı. Özel bir yakı yapın ve enseme kuvvetlice basın. Acele edin, yoksa beyin zarının zarar görme ihtimali var" demişti. Sonra yapılacak yakının formülünü vermişti. Ailesi başka çare olmadığı için denilenleri uygular ve akşama doğru ateşi düşen Edgar, ertesi gün ayağa kalkar. Fakat komadayken söylediklerini hatırlamıyordu ve formül için isimlerini verdiği bitkilerin çoğunu tanımıyordu.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben doğaüstü şeylere inanıyorum. Bana saçma veya mantıksız gelmiyor.

Cayce yakın bir örnektir. yakın tarihten..
Bunun dışında koma sonrası bilinmeyen dili konuşma olguları var . Ölüme yakın deneyim diye bir şey var.

Başlık "açlık" madem açlığın kendi eksantrik zihin denemelerinin/deneyimlemenin de bir yolu olabilir. Kimileri DMT, ayahuasca, LSD gibi uyarıcılar kullandı.
Bunun dışında keto berraklığı denen bir şey var.

Freud, Jung gibi ilk psikoloji kuramcıları bir ruhbilim/psikebilim örgütlemeye çalıştı ve altben, ben/ego ve üstben gibi kavramlarla birlikte bilinç, bilinçaltı ve bilinçdışı ya da üstü gibi kavramlar getirmeye uğraştı. Çok kaba tasvirler olsa da eminim gerçeğe yakındı. Jung ruhbilimin geleceğin bilimi olacağına inanıyordu ve çağlar geçtikçe, insanalr ilerledikçe bunların yani insanın daha iyi çözümleneceğini düşünüyordu oysa tam tersi oldu. Geriye doğru bir ilerleme ve insanın bu yönü tamamen nörobilim ve beyin kavramına hapsedilerek kafeslendi, bunların bilim eliyle düşünülmesi susturuldu ve yasaklandı. Aslında demek istediğim şu. Doğaüstü sanılan aslında o kadar doğaüstü olmayabilir. Bize fenomenoloji gibi geliyor oysa öyle değildir. Eğer bir Aborjinsen bize göre doğaüstü olan normal olabilir. Çit diye bir film vardır. İki Aborjinli çocuk beyaz adamdan kaçar ve annesinin içsesiyle köyüne ulaşır. Trenle başka şehre gönderilip üç kez geri dönen kedi hikayeleri vardır.

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Cayce yakın bir örnektir. yakın tarihten..
Bunun dışında koma sonrası bilinmeyen dili konuşma olguları var . Ölüme yakın deneyim diye bir şey var.

Başlık "açlık" madem açlığın kendi eksantrik zihin denemelerinin/deneyimlemenin de bir yolu olabilir. Kimileri DMT, ayahuasca, LSD gibi uyarıcılar kullandı.
Bunun dışında keto berraklığı denen bir şey var.

Freud, Jung gibi ilk psikoloji kuramcıları bir ruhbilim/psikebilim örgütlemeye çalıştı ve altben, ben/ego ve üstben gibi kavramlarla birlikte bilinç, bilinçaltı ve bilinçdışı ya da üstü gibi kavramlar getirmeye uğraştı. Çok kaba tasvirler olsa da eminim gerçeğe yakındı. Jung ruhbilimin geleceğin bilimi olacağına inanıyordu ve çağlar geçtikçe, insanalr ilerledikçe bunların yani insanın daha iyi çözümleneceğini düşünüyordu oysa tam tersi oldu. Geriye doğru bir ilerleme ve insanın bu yönü tamamen nörobilim ve beyin kavramına hapsedilerek kafeslendi, bunların bilim eliyle düşünülmesi susturuldu ve yasaklandı. Aslında demek istediğim şu. Doğaüstü sanılan aslında o kadar doğaüstü olmayabilir. Bize fenomenoloji gibi geliyor oysa öyle değildir. Eğer bir Aborjinsen bize göre doğaüstü olan normal olabilir. Çit diye bir film vardır. İki Aborjinli çocuk beyaz adamdan kaçar ve annesinin içsesiyle köyüne ulaşır. Trenle başka şehre gönderilip üç kez geri dönen kedi hikayeleri vardır.
Benim dini düşüncelerimle ilgili küçük sorunlarım var. Çok inançlı gibi davranıyorum sonra aklıma evrim teorisi geliyor. E tabi evrim teorisi aklıma gelince yazdığım dini şeylerden pişmanlık duymaya başlıyorum. Bu durumun sebebi önceleri kullandığım antidepresanlar olabilir mi? Dinden uzak durmam bana faydalı olabilir mi?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Benim dini düşüncelerimle ilgili küçük sorunlarım var. Çok inançlı gibi davranıyorum sonra aklıma evrim teorisi geliyor. E tabi evrim teorisi aklıma gelince yazdığım dini şeylerden pişmanlık duymaya başlıyorum. Bu durumun sebebi önceleri kullandığım antidepresanlar olabilir mi? Dinden uzak durmam bana faydalı olabilir mi?

Bir soruda beş üssü beş karmaşa...

Sen bilirsin...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Benim de bir zamanlar dini düşünce ile ilgili çelişkilerim vardı

Bazen çok inançlı bazen bir o kadar dindışı vs hissederdim

Pişmanlıklarımı bilmiyorum ,

Yazdıkların oldukça bireysel bir alan gibi duruyor. Yani başkasının yorum sunamayacağı bir düzlem gibi.

Son düzenleme:
M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Benim de bir zamanlar dini düşünce ile ilgili çelişkilerim vardı

Bazen çok inançlı bazen bir o kadar dindışı vs hissederdim

Pişmanlıklarımı bilmiyorum ,

Yazdıkların oldukça bireysel bir alan gibi duruyor. Yani başkasının yorum sunmayacağı bir düzlem gibi.
Ateist olup kurtulasım var :)
Freud, Jung gibi ilk psikoloji kuramcıları bir ruhbilim/psikebilim örgütlemeye çalıştı ve altben, ben/ego ve üstben gibi kavramlarla birlikte bilinç, bilinçaltı ve bilinçdışı ya da üstü gibi kavramlar getirmeye uğraştı. Çok kaba tasvirler olsa da eminim gerçeğe yakındı.
Freud gibilerinin çalışmaları bilimle çelişmiyor mu?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Freud gibilerinin çalışmaları bilimle çelişmiyor mu?

Tanrı da olsan kul da olsan neyse ney kurtulunmuyor

Pessoa nın bir kitabının adı "anlamaktan yoruldum" ve

Dostoyevski şöyle diyor "Size yemin ederim ki, gereğinden fazla anlamak bir hastalıktır, gerçek bir hastalık.”

Pessao ise şöyle diyor; “En çok anlamak yoruyor bizi.” İnsan, her şeyi anlamaya çalışmanın yok ettiği o şeydir. Bilen ızdıraptadır, anlayan ölür.

Ateizm belki kurtarabilir evet çünkü fazla şey bilmiyor ve inançtan hallice

Daha bir şey öğrenmem derken yeni bir şeyler çıkagelir

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Ateist olmak tanrı sorununu çözmek vs birşeyin başlangıcı ya da sonu değil.

Bize gerçeğin bir merkezi olduğu, merkezi tek bir hakikat/gerçeklik olduğu ve buna ulaşma gibi bir fikir aşılanmıştır. Bir noktaya ulaşıp bir şeyleri çözeceğimizi düşünürüz. Tanrı tek bir yumak, tek bir dağ, tek bir zirve, tek bir soru ve sorun. Çok büyük ya da güçlü görülebilir. Kavramsal temelde tek bir ilmektir. Matematiksel temelde tek bir problem/bulmaca. Bir şeyler bir şeylere bağlı ama o zirveye tırmanırsak arka da zirve kümeleri belirebilir. Nirvanaya çıkıp aydınlansan bile belki bütünsel ya da evrensel bir kavrayışı gelişimi ifade eder ve parçalı gerçekleri barındırmayabilir.. Doğru anlatamamış olabilirim insan dünyaya fil gözünden bakamaz.

Bilgi yolculuğunda öğrenme yolculuğunda dağ zirve bitmeyecektir. Bir insan dünyanın her yerini gezemez ya da her işiyle her kavramıyla uğraşamaz. Bilgide de uğraşılan yine spesifik bir alanı işaret eder.. Çok fazla bilmek istemeyiz. Bunu şöyle anlatacağım. Oyun oynarız. Bir realite ve gerçeğin içindeyiz ama oyun oynarız ve oynarken bir seviyede gerçektir ve bunu bırakıp gerçek bir şeyler yapayım demeyiz.

Yukarı 'daki sözlere Nietzsche nin bazen ilüzyonların çökmemesi için bilmek istemeyiz sözünü ekleyelim. Gerçekten ilüzyonlar yaratırız ve bazen gerçekten çökmemelidir yani çökmesi iyi ya da gerekli değildir. Bunu da şöyle açayım.

Herşeyi bilmek neden hastalık. Bir yönetmen gözüyle izlenen bir filmi düşün. Perde arkasını bilirsin ve artık izleyici gibi izleyemezsin. Işık, sekans, sahne, casting, ben olsam şöyle yapardım gibi olur anlatabiliyor muyum.

Bir kediyi düşün. Oynasın diye bir yumak ve plastik balık veririz ki eğlenceli vakit geçirsin. Dışardan bakarsak bomboş bir uğraş ama hayvan bomboş otursun ve sıkılsın mı? Yani bir kedi ne yapabilir ki? İnsan olmanın da bu tür sınırlamaları var. Bir kedi bir yumakla oynamanın boş iş olduğu bilgisine sahip olsa bile ne yapabilir ve yaşamının tüm kavrayışı elinde olsun. Kedi yaşamı yaşayıp ölecek. Değiştiremeyeceği kader..

Her neyse çok dolaştım ama ve burada her yerde fikirlerimizi yazdık ve tanrı iyi eğlenceli bir yumak.

İlüzyonlar iyidir ki sanırım hep olacak.
Tanrıya inanmak eğlencelidir.

Son olarak şunu söyleyeyim. Ben kurtulmuş gözükmüyorum. Umarım sen kurtulursun.

Son düzenleme:
M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Su orucu youtube kanalı

40 gün su orucu tutmuş, herkese su orucu tutmayı tavsiye ediyor ama sağlıklı beslenmenin b sinden dahi anladığı yok. 40 gün aç kalmasından bahsetmek bile istemiyorum, iç organları ağır hasar görmüş olabilir.

Youtube kanalında et yemeyi kötülüyor ama 10 gün aç kalabilirsiniz diyor!

Aidin Salih adında birinin " gerçek tıp" adlı kitabında verdiği tavsiyeleri uyguladığını söylüyor.
Söz konusu kitabın pdf sini okuduğumda ilk düşündüğüm neden sakat bile bırakabilecek uzun açlıklar tavsiye edilirken sağlıklı beslenmenin hiç tavsiye edilmemesiydi.

Bu gerçekten çok ilginç bir durum.
(En ağır bağırsak temizliğinde bile 5 günden fazla aç kalınmaz. 5 günden fazla aç kalmak sakat bırakır.)

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Benim tek bildiğim yöntem kalori ksıtlaması :)
Pek haksız sayılmazsın...:)
Şu görseli izlemeni tavsiye ederim, yanlış anlama, diyetle falan alakası yok. Tam tersine çaĝımızın hastalıkları olan diyabet, kanser, yüksek tansiyonu yakından ilgilendiren çok bilgilendirici bir belgesel. Türk belgesellere güvenim pek yok. Konusu su terapisi.
Maalesef Almanca, Türkçe altyazılısı var mı bilmiyorum. Belki vardır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç