Acıma Duygusunu Hissedmemem

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Bu durum ne zamandır devam ediyor bilmiyorum ama ben gördüğüm duyduğum canlılara acıyamıyorum.

Mesela; televizyon/bilgisayar ekranlarında sıkça gördüğümüz savaş, bombalar, yıkılmış evler, yaralanmış insanlar beni hiç etkilemiyor. Son zamanlarda daha çok gündeme gelen kadına ve hayvana şiddet haberleri duygularımı hiç değiştirmiyor. İnternetin...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Psikiyatristler bazı testler ile sana bu konuda net cevap verebilir.
Aleksitimik yani duygu körlüğü diye bir hastalık var. Büyüme çağında ailesinden yeterli ilgiyi görmeyen çocuklarda beynin duygu işleyen bölümü az gelişiyor ve sonradan duygu körlüğüne dönüşebiliyor veyahut yaşanan bir travma da sebep olabiliyor.

Kendi adıma...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Psikiyatristler bazı testler ile sana bu konuda net cevap verebilir.
Aleksitimik yani duygu körlüğü diye bir hastalık var. Büyüme çağında ailesinden yeterli ilgiyi görmeyen çocuklarda beynin duygu işleyen bölümü az gelişiyor ve sonradan duygu körlüğüne dönüşebiliyor veyahut yaşanan bir...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Ailemden ilgi görmeyen veya sorunlu/genelden farklı bir ailede büyüyen bir çocuk değildim, beni çok etkileyen bir olay olduğunu da hatırlamıyorum.
Yazdığım sebepler örnekti, önemli olan sonuç yani genetik de olabilir ve bir anda ortaya çıkmıştır. Beynin iki bölgesi arasında...

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
psikolojik bozukluk olduğunu düşünmüyorum, sadece zamanın ve yaşamın acımasızlığı seni bu hale
getirmiş,
büyük olasıkla sen müslüman olduğun zamanlarda aşırı vicdanlı ve merhametli idin bunun sebebide
sorunların kaynagığının kötü insanlar olduğunu sana düşündüren ve seni eğiten dinsel inancın
ve imanın olmuştur
zamanla olgunlaştın ve...

Son düzenleme:

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bu durum ne zamandır devam ediyor bilmiyorum ama ben gördüğüm duyduğum canlılara acıyamıyorum.

Mesela; televizyon/bilgisayar ekranlarında sıkça gördüğümüz savaş, bombalar, yıkılmış evler, yaralanmış insanlar beni hiç etkilemiyor. Son zamanlarda daha çok gündeme gelen kadına ve hayvana şiddet...

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
psikolojik bozukluk olduğunu düşünmüyorum, sadece zamanın ve yaşamın acımasızlığı seni bu hale
getirmiş,
büyük olasıkla sen müslüman olduğun zamanlarda aşırı vicdanlı ve merhametli idin bunun sebebide
sorunların kaynagığının kötü insanlar olduğunu sana düşündüren ve seni eğiten dinsel inancın
ve...

LastOutlaw

Üye
Kayıtlı Üye
Nope. Bir psikolojik bozukluk değil. Çoğumuz öyle aslında. Gerçek şudur ki, aynı acıyı yaşamadan karşındakini tam manasıyla anlayamazsın.

Ha, ama tabii çok ekstrem çevre duyarlılığı örnekleriyle de karşılaştım. Sevdiğim kız mesela, sokak hayvanlarıyla sonuna kadar ilgilenen, onları veterinere götüren, onlara bir şey olduğu zaman...

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Hiç bir zaman aşırı vicdanlı veya merhametli birisi olmadım. Çcukluk dönemim haricinde dinsel inancım genel olarak hayatı anlamlandırmada çok belirleyici olmadı.

Hayatımda öyle beni çok derinden etkileyecek kişiler ve olaylar olmadı, düşüncelerim kendi çabamla şekil aldı.
bahsettiğim şeyi...

Ay

Üye
Kayıtlı Üye
Bu durumunuzu üstünlük belirtisi olarak görmüyorsunuz umarim. insanı insan yapan duyguları hissetmemeniz çok acı. Ayrıca durumunuz çok vahim.

insane

Üye
Kayıtlı Üye
Eskiden ağlayan bir insan gördüğümde benim de ağlayasım gelirdi. Ne güzelmiş o derece empati yapıyormuşum. Şimdi o kadar değil, ama mesela kızını evlendirirken ağlayan bir baba görürsem duygulanırım
Şehit cenazelerini haberlerde görürsem tabuta sarılma anlarında çoğunlukla ağlarım

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Acıma ve merhamet, rahatsız olunacak ya da zamanla kaybedilecek duydular değildir. Vicdan ise en önemli karar mekanizmasıdır ve devreye girmemesi insana büyük hatalar yaptırır.

Duygusuz olmayı bir savunma mekanizması kabul etmek ve böylece hayattaki olumsuzluklara karşı kendinizi korumaya aldığınızı sanmak, çok büyük bir...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Bu durumunuzu üstünlük belirtisi olarak görmüyorsunuz umarim. insanı insan yapan duyguları hissetmemeniz çok acı. Ayrıca durumunuz çok vahim.
ÜstünKişi'nin tanımını yapmıştım. ÜstünKişi duygulardan ve insanlıktan bağımsız bir varlıktır. Şu an var olan duygularım sadece içimdeki Üstün Kişi'nin...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Acıma ve merhamet, rahatsız olunacak ya da zamanla kaybedilecek duydular değildir. Vicdan ise en önemli karar mekanizmasıdır ve devreye girmemesi insana büyük hatalar yaptırır.

Duygusuz olmayı bir savunma mekanizması kabul etmek ve böylece hayattaki olumsuzluklara karşı kendinizi...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
En son ciddi şekilde acıma duygusunu hissettiğim video, yaklaşık üç yıl önce, 11 Eylül saldırıları sırasına yanmakta olan gökdelenenin camında çaresizlikle bekleyip ateşlere dayanamayacak duruma gelince aşağıya atlayan adamın videosuydu.

Bu durum sadece bana has mıdır? Çoğunluğa göre psikolojik...

Aze

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Başınızdan buyuk bir aci geçmemiş gerçek kayıplar yaşamamış birisiniz empati yeteneginden de yoksunsunuz. Ve maalesef bu durum günümüz insanlarında çok ama çok fazla var o görüntülere alismislik hayata karşı bıkkınlık yaratıyor. Simarik insanlar da diyebiliriz biraz buna.Bir hayvanın,çocuğun veya bir insanin farketmez eziyet edildiği bir durum...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Belirli durumlar altında öfke hissedebiliyor musun ya da herhangi türden duyarlılık tepki ve tepki verme isteği, durumun bir biçimde değişmesini ve olmamasını isteme ve durumu onaylamamanın herhangi biçimi gibi bir şey

-
Ben ender öfkeleniyorum ya da -ender- irrite
Bazı durumlara karşı bir...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Başınızdan buyuk bir aci geçmemiş gerçek kayıplar yaşamamış birisiniz empati yeteneginden de yoksunsunuz. Ve maalesef bu durum günümüz insanlarında çok ama çok fazla var o görüntülere alismislik hayata karşı bıkkınlık yaratıyor. Simarik insanlar da diyebiliriz biraz buna.Bir hayvanın,çocuğun veya bir...

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
kişiden kişiye değişkenlik gösteren bu olağan üstü durumlar, insan karaketinin ne denli?
farklı olduğunuda ispatlar aslında, yüzbinlerce yıldır, yaşanan ilkel benliklerin ewrimsel gelişim
sürecine baktığımzda

sürekli aynı şeylerle karşılaşırız, zeka gelişim süreci ve pratik! yapma zamanı ve icatlar.

bir amacımız olduğunu kim? ispatladı...

Son düzenleme:

kahin

Yeni üye
Kayıtlı Üye
evet asıl sorun algıda doğru nedir? doğru varmıdır ?yokmudur? hala bunu bile ispatlıyamıyoruz,, üstün kişinin anlatmak istediğini en iyi ben anladım her zamanki gibi , diyorki yıllardır varlığını sürdüren
tecavüzle beslenen birilerine hala inananlar , cennetteki tomurcuklanmış memeli hurilere hala
iananlar var, inanmak mesele değil...

Son düzenleme: