Acilan Baslikta Yeterince Derinlesememe Sorunu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde SenexIratus tarafından oluşturulan Acilan Baslikta Yeterince Derinlesememe Sorunu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,637 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Acilan Baslikta Yeterince Derinlesememe Sorunu
Konbuyu başlatan SenexIratus
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan phi

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Bunu forumda karsilastiginiz sorunlar basligi altinda yazmaniz gerekirdi.
Nedenine gelince? Bir baslik aciliyor ikinci yada ucuncu cevaplardan sonra basliga ait olmayan yazilar yazilmaya baslaniyor. Boylece hic bir sekilde verim almis olamiyoruz. Yani kadinin yaradilisi basligina bakin sadece Fides konu ile alakali birsey yazmis diger cevaplarin hepsi konudan alakasiz, bu sebeple uyarimi dikkate almanizi oneririm.

Sayin Majorun bu uyarisindan hareketle bu basligi acmayi uygun gordum. "Bir baslik aciliyor ikinci yada ucuncu cevaplardan sonra basliga ait olmayan yazilar yazilmaya baslaniyor. Boylece hic bir sekilde verim almis olamiyoruz." Bu durum forumun tamamina hakim durumda. Bunun asil sebebi de yazarlarin acilan baslik ile ilgili bilgi eksikligidir. Eger bir grup bir araya gelip bir konu uzerine derinlesemiyorsa, uzun soluklu konusamiyorsa bunun sebebi yeterli donanima sahip olmamalaridir. Bu yuzden konular surekli oldugundan farkli yerlere cekilmektedir. Bu durumda felsefe yapilmis olmuyor, yapilan sey sayiklama oluyor. Cunku cevaplar genelde bir onermenin sartlarini bile yerine getirmiyor. Bir felsefecinin edebiyatcidan farki, bilmiyorsa susmasidir. Cunku felsefe bilgi temeli uzerine oturur, bilgi yoksa oncul yoktur dolayisiyla cikarim da yoktur. Kisaca bir insanin herseyi bilmesi zaten mumkun degildir. O halde herseyi biliyormus gibi yapip her konuda konusmak icin konusmayalim, felsefe sorularinin cevaplarini felsefece verelim; sayiklamayalim.

Bu basligi acmama uyarisi ile zemin hazirladigi icin Major arkadasima tesekkur ederim.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Aslinda bu turden bir uyariyi burada yapmakla siz de sikayetci oldugunuz seyin aynisini yapmis oluyorsunuz sayin Major. ben bu konuda tavsiye ettiginiz uzere bir baslik actim bkz. http://www.felsefe.net/forum/forumd...-yeterince-derinlesememe-sorunu.html#post9228
Acilan baslikta yeterince derinlesememe sorunu basligini siz bugun 18:34'de actiniz. Akabinde kadinin yaradilisi basliginin altina alintida gosterdigimi yazmissiniz ve bunun saati ise 18:38 yani 4 dakika sonra. Bunu ne amacla yazdiginizi bilmiyorum lakin nahos bir durum. Forumda acilan tum basliklari elimden geldigi kadar okumaya calisiyorum. Ve o uyariyi eger size forumda karsilastiginiz sorunlar kisminda yazsaydim okuyacak miydiniz yani? Elbette o an mudahale amacli baslikta girmek durumundayim. Sikayetci oldugum seyin aynisini yapmis olup olmamak degil mevzuu yani.

Gelelim sikayetinize;
Evet mitoloji ile ilgilenen bir gozle duruma baktigimizda kadinin yaratilisi pandora'nin kutusu zeusun hediyesi diye gider. Ama kadinin yaratilisina biz sadece mitolojik acidan bakamayiz. Yaratilis kavrami genis bir cevap alanina sahip ve her kokene deyinmektedir. Sadece mitoloji ile sinirli degildir yada sadece mitoloji kadinin yaratilisini aciklamaz. Bu sorunun cevabini teolojide verebilir...
Bu yuzden pandora'nin kutusu mitoloji ile dogrudan ilgili oldugundan oturu o baslik orada acilmis. Ama kadinin yaradilisi mitoloji ve daha bir cok bilim ve dali ile ilgili oldugundan oturu yonetim olarak o basligin kalmasinda sakinca gormuyoruz.

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Acilan baslikta yeterince derinlesememe sorunu basligini siz bugun 18:34'de actiniz. Akabinde kadinin yaradilisi basliginin altina alintida gosterdigimi yazmissiniz ve bunun saati ise 18:38 yani 4 dakika sonra. Bunu ne amacla yazdiginizi bilmiyorum lakin nahos bir durum. Forumda acilan tum basliklari elimden geldigi kadar okumaya calisiyorum. Ve o uyariyi eger size forumda karsilastiginiz sorunlar kisminda yazsaydim okuyacak miydiniz yani? Elbette o an mudahale amacli baslikta girmek durumundayim. Sikayetci oldugum seyin aynisini yapmis olup olmamak degil mevzuu yani.

Gelelim sikayetinize;
Evet mitoloji ile ilgilenen bir gozle duruma baktigimizda kadinin yaratilisi pandora'nin kutusu zeusun hediyesi diye gider. Ama kadinin yaratilisina biz sadece mitolojik acidan bakamayiz. Yaratilis kavrami genis bir cevap alanina sahip ve her kokene deyinmektedir. Sadece mitoloji ile sinirli degildir yada sadece mitoloji kadinin yaratilisini aciklamaz. Bu sorunun cevabini teolojide verebilir...
Bu yuzden pandora'nin kutusu mitoloji ile dogrudan ilgili oldugundan oturu o baslik orada acilmis. Ama kadinin yaradilisi mitoloji ve daha bir cok bilim ve dali ile ilgili oldugundan oturu yonetim olarak o basligin kalmasinda sakinca gormuyoruz.

Buradaki nahosluk oznel bir nahosluk sanirim yani sizin kisisel cikarlarinizla ortusmedigi icin nahos. kaldi ki saat ve dakika ile nahoslugun arasindaki baglantiyi cozebilmis degilim?! Yani ne kadar gec yazarsam o kadar mi nahos?! isterseniz bu konulari ozel mesaj yoluyla konusalim forumu bu turden oznelliklerle kirletmeyelim.

Ote yandan kadinin yaratilisi konusuna elbette teoloji de deyinebilir. Fakat Kadinin Yaratilisi basligi Mitoloji bolumunun Efsaneler* alt basliginda yer aliyorsa, bu demek oluyor ki konu oncelikle mitolojik cerceveden ele alinmalidir, tabi ki konu yan okumalarla beslenecektir fakat tartisma alaninin zemini, mitoloji uzerine olan bilgilerimiz olarak kalmalidir.

Ornegin Mitoloji basliginda konu Pandoradan umite gelirse ve umit uzerinden yurumeye devam ederse, bu konunun saptigini gosterir. Cunku asil konu umit degildir. Mesela Genel tartisma alani bolumunde "umit nedir?" diye bir konu acsaydik ve onu tartissaydik burada da pandora miti konu icin bir yan besleme olarak kalacakti. yani konuyu pandora uzerine temellendirmeyecektik. O halde Pandoranin mitolojik acidan ele alinmasi beklendiginde, konu hakkinda bilgimiz olmamasina ragmen; gundelik siradan genel kultur bilgimizle sig cikarimlar yapmaya calismak pek de anlamli gozukmemektedir. Cunku bunlar genelde sacmalama alanina girer sebebi de sudur, genelde gunumuz paradigmasindan baska donemleri anlamlandirmaya calisir, bu mumkun degil uzerine konustugumuz kultur hakkinda derinlemesine okumalar yapmamissak konusmalarimiz sacmalamadan oteye gidemez.

*Efsaneler basligi da forumda ya yanlis kullanilmis ya da yanlis anlasilmistir. bkz. http://www.felsefe.net/forum/forumd...i-bolumundeki-efsaneler-basligi.html#post9244

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Nahos olan sey zamanin uzamasi kisalmasi degil, sana onerdigim seyi yapmis olmana ragmen yine o baslikta yazi yazman. Uzatmanin anlami yok, oznel vs seyler yazmissin alakasi yok. Senin uc bes cumlenden ne kisisel cikarim olabilir ki?

Kararimizi yazdim baslik normal ve degisiklige gerek gormuyoruz.

Diger sikintin su efsaneler basligi mitoloji forumun altinda alt bir forumdur onuda uygun gordugumuz sekilde actik.

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Nahos olan sey zamanin uzamasi kisalmasi degil, sana onerdigim seyi yapmis olmana ragmen yine o baslikta yazi yazman. Uzatmanin anlami yok, oznel vs seyler yazmissin alakasi yok. Senin uc bes cumlenden ne kisisel cikarim olabilir ki?

Kararimizi yazdim baslik normal ve degisiklige gerek gormuyoruz.

Diger sikintin su efsaneler basligi mitoloji forumun altinda alt bir forumdur onuda uygun gordugumuz sekilde actik.

Benim o baslikta yazi yazmam yasak mi? Bu arada cikarim 3-5 degil 1 onculle bile yapilabilir (bkz. http://www.felsefe.net/forum/felsefi-disiplinler/3191-mantik.html basligindaki Dogrudan Cikarim ornekleri).

Kararinizin bu yonde olmasi, ayni icerikli pek cok basligin acilabilir oldugunu da onayliyor. o halde ornegin "mantik" gibi bir basligi herkes kendince yorumlayacagindan her uye ayri ayri kendi "mantik" basligini acabilir ve bu size gore forumda bir kirlilik olusturmuyor, bunu onayliyorsunuz, yanlis mi dusunuyorum?

Diger sikintim sadece benim sikintim degil; mit ile efsane arasindaki farki bilen herkesin sikintisidir. Mit farkli seydir, efsane farkli seydir. Ortada bir yanlis kullanim var. terimlerin tanimlari nettir, sana bana gore degismez, dolayisiyla "ben su terimi su sekilde tanimliyor ve oyle kullaniyorum, terimin asil mahiyeti beni ilgilendirmez." gibi bir tutum sergilemeniz pek uygun gorunmuyor.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Peki, nereye acmaliydik efsaneler alt forumunu?

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Peki, nereye acmaliydik efsaneler alt forumunu?

Ornegin Superman bir efsanedir, Pandora bir Mittir. Aradaki fark bu kadar acik ve secik. Onemli olan farkli seyler olduklarinin bilinmesi ve bu farkliligin bir sekilde yansitilmasi, nerede olmalari gerektigini ise siz daha iyi bilirsiniz, o benim gorevim degil.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Guzel kardesim bir oneri sundun; bizde bize gore uygun olani boyle dedik sonra sen buna hayir bu yanlis dogrusu boyledir dedin.

Bizde sana diyoruz ki tamam efsaneler mitoloji forumunda olmamali nereye alalim?
Sen bana mitoloji ile efsane farkini anlatiyorsun hala...

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Guzel kardesim bir oneri sundun; bizde bize gore uygun olani boyle dedik sonra sen buna hayir bu yanlis dogrusu boyledir dedin.

Bizde sana diyoruz ki tamam efsaneler mitoloji forumunda olmamali nereye alalim?
Sen bana mitoloji ile efsane farkini anlatiyorsun hala...

Madem isinize karismami uygun buluyorsun, o halde seve seve yardimci olayim. siniflandirma su sekilde olursa, dogruya daha yakin olur gibi gorunuyor:

Bilgi ve Tartisma alani altinda, 1 Mitoloji bolumu bulunmali, onun altinda da Mitler (Mythoslar) basligi altinda Misir Mezopotamia Yunan Roma Anadolu vs. mitleri anlatilip uzerlerine, mitoloji baglaminda ek kaynak beslemeleriyle etraflica tartisilmali. Bu mit anlatimlari da asil metinlerinden yapilmali.

Efsane ise yine Bilgi ve Tartisma alani altinda, Efsane bolumu olusturulduktan sonra, efsane nedir? / guncel efsaneler / eski efsaneler / vs. gibi basliklarla konu zenginlestirilebilir.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Bunu yönetimde tartışıp hafta başına kadar bir sonuça vardırırız. Degerli fikirleriniz için teşekkürler. Dikkate alacağız önerilerinizi.

Diğer Üyelerimiz de fikirlerini yazarlarsa daha doğru bir kullanım için daha çabuk karar alabiliriz.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Madem isinize karismami uygun buluyorsun, o halde seve seve yardimci olayim.

Bak bu cumlende sana birsey gostermek istiyorum;
Aslinda okdugunda seninde anlamis olman gerekir ya ben genede aciklama yapayim;

Sunu unutmamani isterim bizler yoneticiyiz; ne mitolog, ne filozof, ne dil bilimci, ne siyasetci, ne ilim adami... Her insanin yanlislari olacagi gibi bizimde yanlislarimiz olabilir. Burada biz kesinlikle ilkemiz dogrultusunda kimseye yonetici kullanici iliskisini yasatacak yaklasimlarda bulunmamaya gayret ediyoruz. Elimizden geldigi kadari ile kullanicilarimiza verimli bilgileri kisa ve oz bir sekilde forum uzerinden aktarilmasina yardimci olmaya calisiyoruz. Bununda duzenledigimiz bazi kurallar dahilinde daha duzgun bir sekilde isleyecegine inaniyoruz. Bu sebeple kullanicilarimiza ara sira sablon disi durumlarinda mudahale ederek, kirici olmamak sarti ile isleyisin kaliteli ve kurulan yapidan cikmamasi adina telkinlerde bulunuyoruz.

Bazen kendini mitolog, filozof, dil bilimci, siyasetci, ilim adami sanan yahut gercekten o unvanlara sahip insanlar gelip kurulan bu yapiyi tehdit edecek, yikacak yahut elestirinin dozunu arttirarak forum kullanicilarini rahatsiz edecek durumlarda ve eylemlerde bulunuyorlar. Bu sebeple bazi telkinlerimiz, yonlendirmelerimiz usluben sert olabiliyor. Bu kesinlikle sahsi yada kisisel ego yada dedigin uzre kisisel cikarlar oldugundan oturu degil tamamiyle forumda oturttugumuz yada oturtmaya calistigimiz sistemi korumak oturudur.

Gelelim cumlene; cumlende aleni bir sekilde benim yaklasimimi sana despot bir yonetici, senin bana yaklasimini ise tamamiyle sevgi dolu yardimsever bir arkadas olarak gostermissin. Az once yazdiklarimin hepsinin bamtelinde yatan sey bu iste;

Benim isim felsefe.net'te onu bunu yonetmek falan degil. Yani dolayisi ile benim ve bizim isimize karismis olmuyorsun fikirlerini soylerken. Gelelim yardimina :)
Yardimin icin tesekkur ederim. Forum degisikliklerinde forum yoneticilerinin her birinin onayi gerekmektedir. Senin onerini dile getirecegim ve en kisa zamanda dogru gorulen yapilacaktir.

Ilgin icin tesekkur ederim.

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
ilginiz icin tekrar tesekkur ederim kolay gelsin

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Bilgi ve Tartisma alani altinda, 1 Mitoloji bolumu bulunmali, onun altinda da Mitler (Mythoslar) basligi altinda Misir Mezopotamia Yunan Roma Anadolu vs. mitleri anlatilip uzerlerine, mitoloji baglaminda ek kaynak beslemeleriyle etraflica tartisilmali. Bu mit anlatimlari da asil metinlerinden yapilmali.
Efsane ise yine Bilgi ve Tartisma alani altinda, Efsane bolumu olusturulduktan sonra, efsane nedir? / guncel efsaneler / eski efsaneler / vs. gibi basliklarla konu zenginlestirilebilir.

Isteginiz uzere degisiklik yapmis durumdayiz. Mitoloji forumu ayni sekli ile kaliyor lakin alt forum basligi mythoslar ve efsaneler olarak degistirildi. Bunun sebebi ise efsanelerin icinde bir cok baslik var mit olan bu sebeple kargasa yasanmamasi icin efsaneleri ve mitleri suan icin bir arada sunmayi uygun gorduk.

Ilginize yeniden tesekkurler.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç