"A" Ön Harfli Sosyoloji Sözlüğü

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sosyoloji Sözlüğü kategorisinde eski tarafından oluşturulan \"A\" Ön Harfli Sosyoloji Sözlüğü başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,435 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sosyoloji Sözlüğü
Konu Başlığı \"A\" Ön Harfli Sosyoloji Sözlüğü
Konbuyu başlatan eski
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan fides

eski

Üye
Yeni Üye
– A –

Alt Kültür : Bir toplumdaki egemen toplumsal grubun dışında bulunan toplumsal grupların kendi kültürlerine denir. Egemen kültür biçiminin dışında bulunan kültür normları.

Alt Yapı : Bir toplumsal gruba ait olan tüm maddi bölüm. Daha çok üretim biçimi, mimari yapı denilebilecek, toplumun günlük yaşamında kullandığı maddi öğeler.

Anaerkil : Toplumsal yönetim gücünün kadının elinde toplandığı durum. Tüm toplumsal kurum ve kuruluşlarda (aile, devlet, kamu kurumları ve iktisadi işletmeler…) karar verme ve yönetme gücünde kadın egemenliği vardır. Ayrıca bu egemenlik kız evlat üzerinden devredilir.

Anomi : Toplum ilişkilerini yönlendiren kuralların zayıflaması sonucu oluşan boşluk durumu.

Artı Değer : Üretim sürecinde, tüm giderler (kira, hammadde, enerji, ücret ve faiz giderleri) hesaplanarak toplam gelirden çıktıktan sonra kalan miktar sermayedarın kârı olarak kabul edilir. Bu miktar, işçinin “artı” olarak fazladan ürettiği değerdir.

Arz-Talep Yasası : Piyasada bir malın değerinin, malın piyasada az bulunup çok istenmesine bağlı olarak artacağını, tersi bir durumda ise düşeceğini savunan anlayış.

Ataerkil : Toplumsal yönetim gücünün erkeğin elinde toplandığı durum. Tüm toplumsal kurum ve kuruluşlarda (aile, devlet, kamu kurumları ve iktisadi işletmeler…) karar verme ve yönetme gücünde erkek egemenliği vardır. Ayrıca bu egemenlik erkek evlat üzerinden devredilir.

fides

Kahin
Yeni Üye
Akrabalık:Soy ve evlilik yoluyla kültürel olarak kabul edilmiş toplumsal ilişkiler sistemidir.

Değişen Dünyada Sosyoloji
Veysel Bozkurt

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar