30 Kasım - 06 Ekim Tartışma Konusu : Günümüzde Varoluşçuluk mümkün müdür?

Günümüzde Varoluşçuluk mümkün müdür?

• Mümkündür

Kullanılan: 1 50.0%
  • Değildir

Kullanılan: 1 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    2

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Uzun uzadıya bir konu yeteri vaktim yok fakat kısaca sunu söyleyebilirim insan dogdugundan hayatını sonlandırdığı noktaya kadar hayatı deneyimleyerek öğrenmeye başlar insan dogdugundan çok farklı bir kimlik içerisinde olması varoluşsal sebeplerdendir insan göründüğü gibi değil kendini geliştirdiği gibi görünür

Bu gelişim kişilik...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

kış güneşi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Uzun uzadıya bir konu yeteri vaktim yok fakat kısaca sunu söyleyebilirim insan dogdugundan hayatını sonlandırdığı noktaya kadar hayatı deneyimleyerek öğrenmeye başlar insan dogdugundan çok farklı bir kimlik içerisinde olması varoluşsal sebeplerdendir insan göründüğü gibi değil kendini geliştirdiği...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Varoluşçuluğun tam bir tanımını ve mümkün olmasını ne demek olacağını bilmiyorum ancak anladığım kadarıyla "Varoluşçuluk" son bir kaç yüzyılda modern batıda (bireysel özgürlükler ve liberalizmle birlikte) gelişen ve yükselen bir felsefe akımı ve felsefenin bilindik doğa, varlık gibi kavramlarını (hatta belki de ontolojiyi de çok derinlemesine...

Laodikya

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Varoluşçuluk ilk olarak Hegel'in toplumcu felsefesine, bireyi kavramsal kılmasına karşı olarak 19. yy da çıkmıştır ama o zamanlar çok zayıftı. Özellikle 20. yy da doğu ile batının ayrılması; doğu da klasik Marksizm varken batı da bireycilik yükselmeye başlamasıyla bu akım çok güçlenmişti. Özellikle küçük-burjuva ideolojilerinin batıda...

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
insan aslında kimliksiz doğar.Sanırım en büyük yanılgı bu.
Üzgünüm size katılmıyorum her insanın aslında birer kimliği vardır ve var olduğu esas kimliği ise hayatın doğduğu anda kendine biçmiş olduğu roldür ve bu rolün ismide yaşamın kendisidir..Bununla birlikte DNA zincir sarmalındaki...

kış güneşi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Üzgünüm size katılmıyorum her insanın aslında birer kimliği vardır ve var olduğu esas kimliği ise hayatın doğduğu anda kendine biçmiş olduğu roldür ve bu rolün ismide yaşamın kendisidir..Bununla birlikte DNA zincir sarmalındaki doğuştan elde ettiği kimlik bilgileride cabası diyebilirim..

İnsanın...

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Ben de üzgünüm tam anlatamadan , tek bir cümle ile yazdım.. sözler beynimin içindeydi aslında..Kimliksiz doğardan kastım sizin dediklerinizle esdeğer olan genetik ve yaratım kodlarıydı..

Bir dini , bir korkuyu, bir önyargıyı bilmeden gelip sonradan kendine edindiği kimlik yada kımlıklerdi...

Son düzenleme:

kış güneşi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Tesekkur ederim..Aslında eski felsefe net zamanlarında bayaa bir eğlenmiştim buralarda..:)
yıllar sonra tekrar , belki uzun belki daha sonraki yıllar için bir merhaba demek geldi..

Saf bir sekilde gözümüzü açıp, ruhumuzu saf koruyarak belki , koruyamayarak süreci tamamlıyoruz..süreç uzun gözükse de , hayat kimilerine göre bir nefes alma ve...

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Tesekkur ederim..Aslında eski felsefe net zamanlarında bayaa bir eğlenmiştim buralarda..:)
yıllar sonra tekrar , belki uzun belki daha sonraki yıllar için bir merhaba demek geldi..

Saf bir sekilde gözümüzü açıp, ruhumuzu saf koruyarak belki , koruyamayarak süreci tamamlıyoruz..süreç uzun gözükse...

kış güneşi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Rica ederim..Zaman su gibi akıp geçiyor sanal ortamlara bende 2008 li yıllarda ilk geldiğimde çok çekingen biriydim birşeyler yazdığımda acaba yanlış anlaşılırmıyım diye çekiniyordum çok fazla yazılar yazamıyordum ama zaman insanı çok iyi eğitiyor hakikaten aradan 11 yıl geçmiş 11 yılda bana dair...

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Elbiss, sade insanları sanırım saf bilinçleri veya saf ruhları olduğu için seviyoruz.. Deriz ya olduğu gibi insan, ii dışı bir insan , ruhu tertemiz vs zaten insanın sureti Tanrıdan bir parçaysa zaten saf, sade ve guzel olmalıyız.. Ne yazık kı bazen bu sadelik , bu saflık biçimini bırakıp...

kış güneşi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Dedenizin ögretsi çok ölumlu ve insan etiğine hizmet eden bir ögüt..(y)

xena

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
Adalet
Bu konuyu felsefi olarak değil de dinsel olarak bağlamak istiyorum.
Var olmak ,doğumdan itibaren Allah'ın tüm canlılar için yaratmış bir evrenselliğin içinde bulunma sebebimiz aslında büyük bir sınav sürecinin içerisinde olduğumuz kanunlarin yerine getirmekle hükümlü olduğumuz bir evrende tek başımıza sürdürüp, sonsuzluğa giden ebedi hayatta...