3 Büyük Din Algısı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan 3 Büyük Din Algısı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 388 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı 3 Büyük Din Algısı
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mantıksız2022

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Hristiyanlar değerli olmak için hristiyan olurlar, yahudiler değerli olmak için yahudi olurlar, müslümanlar değeli olmak için müslüman olurlar. Hristiyan olmak değerli olmak iken müslüman olmak değersiz olmaktır, müslüman olmak değerli iken hristiyan olmak değersizliktir. Allah, tanrı, oğul baba katında bu böyle olduğu gibi, insanların gözlerindede bu böyledir. Müslüman olan için bir müslüman değerli iken hristiyan değersizdir, bu davranışları etkiler. Milyarlardan bahsediyorum. Bu doğal tabii, insan kendisine benzeyeni sever. Din olmasada bazı başka topluluklar için bu geçerlidir. Bir hristiyanın bir müslümanı hor görmeside doğaldır, doğadan, insanlık işte. Katillik, tecavüzde doğaldır, ihtiyaç işte. Bir hristiyan neden bir başka hristiyan varken müslümanlarla arkadaşlık kurmaya çalışsın. İlahi ben. Bir insan önce ailesini sonra çevresini sonra ülkesini sonra dindarlarını gözetirken neden bu sorun olsunki. Gidip arkadaş olmak ayrı, hristiyanı hor görmek ayrı. Bu azınlıklar içinde geçerlidir. Şu dünyada hor görülmesi gereken az sayıda inanç var iken, işid gibi saldırgan gruplardan bahsediyorum. Farklı olan değil zararlı olan hor görülmelidir. Bir hristiyanla karşılaşmayacak olan bu yazıyı es geçebilir. Onlar ateistleri eş cinselleri ve kendilerinin bildiği çevrelerindeki başka azınlıkları veya çoğunlukları hor görmesinler. Eş cinselllik topluma başkasına sana ailene zarar veremez. Eğer yayılıpda ailenden birinin eş cinsel olmasından korkuyorsan. Çocuğunun veya bir başkasının iradesini kısıtlamak isteyen bir zorbadan ibaretsin. Allah seni Affetsin.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Böyle paylaşımlar ve konular görmek güzel. Çok teşekkürler

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Hem ülkemiz hem İslam dünyası hakkında, konuyla kısmen alakalı bir görüş bildirmek istiyorum.

Ben, dini grupların, örgütlerin, cemaatlerin ve benzeri yapıların bir millet veya topluluk için çok büyük bir zayıflık olduğunu düşünüyorum. Bu görüşüme inanmayanlar gidip tarihte dinle yönetilmiş veya dindarlık gösteren devlet ve milletlerin sonlarını okuyabilirler. Bu bahsettiğim zayıflık olarak sadece İbrahimi dinler olarak algılanmamalı, komünizm de aynı şekilde görülmeli.

Örnek verilmesi gerekirse Yahudilerin defalarca soykırıma uğraması Museviliğin yapısı yüzündendir. Yada ortaçağ da Avrupalıların bilimde ve diğer alanlarda geri kalması o dönemki kilise sebebiyledir. Günümüzde ise biz İslam alemi milletleri olarak hızla geri kalıyoruz. Ben bu işin çok büyük bir felaketle biteceğini ön görüyorum.

Bu işin felaketle bitmesi derken kastettiğim de öyle sömürge olmak filan gibi algılanmasın. Bütün dünyada Müslümanlara yönelik bir soykırım hareketinin başlamasından korkuyorum.

Hitler iktidara geldiğinde kimse Yahudilere soykırım yapılacağını düşünememişti. Hitleri muhafazakar bir Hristiyan olarak görenler bile vardı.

Türk milleti olarak iyi yönden bakmamız gerekirse o kadar da İslami gözükmüyoruz. Türk algısı ile Müslüman algısı çok farklı.
Kesinlikle yapmamız gereken hem devletin kurumlarında laikliği tam oturtmak hem de bütün dini grupları dağıtmak.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç