Neler yeni

20.07.2018 "Cemaatlerin üzerine beton mu dökelim?" Nihal Bengisu Karaca

Katılım
25 Ocak 2017
Mesajlar
887
Puanları
18
Yazdığın köşe yazının tek bir bakış açısıyla yazılmış olduğu belli.Cemaatlerin ve tarikatların savunuculuğunu yapmayı,bunların sosyolojik temeli üzerinden yapıyorsun ki doğrudur da sosyolojik temeli vardır.

Fakat "galat-ı meşhur" da olsa bir yanlışa yanlış diyemeyecek miyiz?Cemaatlerin alayı (tasavvuf üzerine düstur edinmiş) insanları pasifize etmek için kurulmuş gruplardır.

Cemaatlerin şeyh-mürit ilişkisi iş hayatındaki patron-işçi ilişkisinden başka bir şey değildir esasen.

İşçi,patrona iradesini teslim eder.Daha doğrusu patronun buyruklarını işçi yerine getirir.Dıştan bakınca bilmem şu kadar rekât namaz kıl diyen bir şeyhin yaptığı takdire şayan gelebilir.

Fakat Kur'anda,müslümanların tek rehberinde,yer edinmemiş bir namazdan önce vakit namazlarına teşvik edilmesi ve bırakılmamasının öğüt edilmesi daha elzemdir.Eşeğe hallenen,şeyhi şarap içse de ona günah yazılmaz diyen kişiler tabii ki inançlarında özgürdür.Olmalılardır da.

Ancak bizlere göre üzerlerinde denetim artırılmalı ve bir falsolarında anında müdahale gerçekleştirilmelidir.

İnce çizgi,pasifize olmak ve devlet müdahalesine girmeye çalışmak arasındadır.Ayrıca yazında yer verdiğin Ahmet Yesevî,Yunus... vs vs adamlar vahdet-i vücutu şiar edinmiş adamlardır ki bu da evirip çevirmeye gerek yok panteizmin temelidir.

Neyi ne ile öğretiyorsun?Son olarak yine yazında da yer verdiğin gibi Adnan Oktar'ın A9 televizyonunu kurup yayına sokmasından önce ciddi sempatizanları olduğunu ve kurduktan sonra ciddi şekilde insanların durumun vahametini anlayıp bu adamı dinle kitapla alakası olmadığını anladığını söylüyorsun.

Bu sence de diğer tarikatlar için geçerli değil midir?Bir araştırılsa ve ne ne değili bir görülse belki Adnan Oktar'dan daha az ya da daha çok iğrençlikleri gün yüzüne çıksa gerçek emelleri ortaya çıkacak cemaatler yok mudur?

Vardır.Bir de "(...)Anlayacağınız, üç dört yıldır yurtdışında ‘Islamic sex cult’ (İslami seks tarikatı) olarak geçen Oktar grubu hakkında çok daha önce önlem alınması gerekirdi(...)" ne çirkin bir ifadedir arkadaş.Bu çirkin ifadeyi yazına taşırken hiç utanmadın mı sıkılmadın mı?
 

ls2

Tanınmış üye
Katılım
1 Kas 2012
Mesajlar
2,886
Puanları
48
Hepsi inanç taciri. bedavadan saygınlık ve para kazanıyorlar. hepsi yok edilmelidir. hemde zerre merhamet gösterilmeden.
 

ÜstünKişi

Aktif üye
Katılım
21 Ocak 2018
Mesajlar
606
Puanları
28
Tarikatların yok edilmemesini ve devlet yönetimine girmeleri tarsftarıyım. Nedenleri ise;

Tarikatlar devletten daha küçük ama daha etkili otorite alanlarına sahiptir.

Tarikatlar belirli bir görüş üzerine kuruludur, içinde farklı görüşler olmadığı için yönetilmesi kolaydır.

Devlet tarafından gizlice kontrol edilen tarikatlar, devletin ülke içindeki yönetim etkisini arttıracaktır.

Yukarıda yazdıklarım kısa vadede ülkenin, tarikatlardan daha büyük sorunlarının olması halinde geçerlidir.