2 Olayın 1 Uzayda aynı anda (Zamanda) gerçeklemesi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde FGercik tarafından oluşturulan 2 Olayın 1 Uzayda aynı anda (Zamanda) gerçeklemesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 478 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı 2 Olayın 1 Uzayda aynı anda (Zamanda) gerçeklemesi
Konbuyu başlatan FGercik
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan FGercik

FGercik

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Elektrik Elektronik Mühendisi
2 Farklı olay "bu olay aklınıza gelebilecek her eylemi içine alsın" aynı anda gerçekleşebilir mi?
Benim düşüncem gerçekleşemeceğine dayanıyor çünkü;
Bilinen en küçük zaman birimi; Bir Planck zamanı, ışık hızında hareket eden bir fotonun, bir Planck uzunluğundaki mesafeyi kat edeceği süredir. Teorik olarak bu ölçümü asla mümkün olmayan en küçük süredir ve değeri yaklaşık olarak 10 üzeri −43'tür.
Ama bu 10 üzeri −44 , 10 üzeri −45 ve 10 üzeri −46 olmadığını göstermez. Bizim kavrayamadığımız şeyler, gerçekte yoktur diyemeyiz. Ve sonuç olarak zamanı sayısal anlamda çok fazla küçültebiliriz.
Zamanı ne kadar aza indirgersek, aynı zamanlı olayların arasını o kadar açabileceğimiz anlamına geliyor. Yani zaman, Tanrı varsa ve bizim yapacaklarımızı bilip onları ayarlıyorsa, bunları yapabilmek için kullandığı ara mekanizmadır. Zamanı bir halı tezgahı, olaylarıda ip olarak düşünürseniz Tanrı bizleri 10 üzeri -9999... aralıklarla çok ince bir şekilde dokuyor olabilir.

NOT: Düşünürken tamamen ayıktım.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Anlatım tarzını beğendim Harikasın ve hoşgeldin aslında bazen gerçekler detayda gizlenebiliyor

Ben bu olayı senin soyleminle tanrı dokunuslarini Simcity yada Sims kavramlarina benzetiyorum aslında bizler geniş bir aurosu büyük bir kuredeyiz ve bu kürede istenilen dokunuşlar olduğunu varsayarsak aslında yaratılış olarak ne kadar küçük oldugumuzu söyleyebilirim

Başka bir örnekleme yaparsam

Dünya icerisindeyiz ama dar bir bolgedeyiz bize belki büyük gelebilir ama akvaryum gibi bir alan kadar genislikteyiz uzaya çıkınca geniş bir alana sahip oluyoruz uçağı bucagi yok gibi

Belki vardır ama limitimiz imkanlarımız kısıtlı bilemiyoruz bilinmeyen bir yolculuk gibi düşünebiliriz

Uzayı ve diğer gezegenleri şöyle örnek ile anlatmak istiyorum

Sönük Balonun üzerine dünyayı sonrasında bildiğimiz gezegenleri ve galaksileri çiziyoruz sonrasında ise balonu sisirmeye başlıyoruz balon sistikce uzayın genisledigini sonrasında ise gezegenler arası mesafenin arttığını görüyoruz

İşte bu aşamada sürekli genişleyen bir uzay var bu yüzden uzay bize sonsuz geliyor bu kurama süre durum kuramida diyorlar

Ben algıların ötesine daha gidip aslında uzayinda bir üstü olduguna yani dışına çıkılıp bir üst uzay daha olduğunu düşünüyorum

Fakat şöyle bir durum var bizler sadece gördüklerimizi algılayabiliriz ya goremediklerimiz yada gerçekte ulaşamadığımız bir durumu analiz edip tarif edebilirmiyiz çok zor

İnsan sadece algiliyip görebildiğinin üzerinden bir cikarim yapıyor fakat göremediğimiz olgu bu dünyanın sadece gecis güzergahı olabildigini dusunebildik mi

Mesela
İnsanı tarif edebiliyoruz yada nesneleri anlatabiliyoruz ama enerjimiz azaldığında yeni enerji için besine ihtiyac duyuyoruz ama bu enerjiyi göremiyoruz sadece farkedebiliyoruz yada farklı örnek sunayım

İnsan hayatına yön veren enerjisel bir ruhun olduğudur evet belki beyin belki kalp bir fonksiyon gibi olsa bile aynı araclardaki beyni kontrol eden ona ruh veren yani can veren bir cipe sahibiz ve bu çipte insan DNA siyla bütünleşik olan enerjisel bir ruh diyebilirim

Aslında yazılacak çok şey var fakat son söz olarak şunu söylemek istiyorum evet bir Allah var mutlak fakat bizler gorebildiklerimizi nesnellestirdigimiz için insanlar olarak algimizi dışarıda tutuyoruz aslında o her yerde bizler o kadar kucuguz ki bize her açıdan mutlak bakabiliyor bu dünya hayatı sadece geçici bir durak ve bu durakta birer gecis yeri bana gore ta bi sizi bilemem

Asher

Böyle

DeepVision

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Turizm
Farklı iki eylemi aynı uzay bütününde yapmak imkansızdır benim düşünceme göre,bunun sebebi ışıktan hızlı gidilmeli farklı iki eylem yapmak için aynı anda.

Işıktan hızlı gittiğimiz de ise farklı bi gerçeklik,farklı bi patika olucaktır,yani paralel evrenler teorisi anlicağınız.

Yani eğer iki eylemi aynı anda yapmak istiyorsak ve tek bir uzayda kalmak şartı koyuyorsak bu ancak paralel evrenlere bağlanarak mümkün olabilir,o da bağlanılsa bile farklı bi gerçeklik olucaktır,aynı uzayda kalamicaz,ışık hızını geçtikten sonra zaten o eylemin anlamı kalmıyor,eylemlerin de üstü olan bi realiteye geçiş yapıyoruz..

Tek bir çizgi var ama tek çizgi üzerinde farklı kapılar ve geçitler var,aynı atom modelinde olduğu gibi,farklı olasılıklar var boş alemler olarak..

Bizden bir tane daha olmalı aynı iki eylemi başarmak için,

Farklı geçitlere girerek bizden bir tane daha bulursak ve onu tekrar kendi uzayımıza sokarsak işte o zaman iki eylem gerçekleştirilebilir ama bu imkansız kadar zor bir şey,bizden iki tane olmuş olucaktır o şekilde ve öylece 2 farklı eylemi tek uzayda yapabiliriz.

Ama dediğim gibi ışık hızını geçtikten sonra eylemlerin anlamı kalmıyor.

FGercik

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Elektrik Elektronik Mühendisi
Farklı iki eylemi aynı uzay bütününde yapmak imkansızdır benim düşünceme göre,bunun sebebi ışıktan hızlı gidilmeli farklı iki eylem yapmak için aynı anda.

Işıktan hızlı gittiğimiz de ise farklı bi gerçeklik,farklı bi patika olucaktır,yani paralel evrenler teorisi anlicağınız.

Yani eğer iki eylemi aynı anda yapmak istiyorsak ve tek bir uzayda kalmak şartı koyuyorsak bu ancak paralel evrenlere bağlanarak mümkün olabilir,o da bağlanılsa bile farklı bi gerçeklik olucaktır,aynı uzayda kalamicaz,ışık hızını geçtikten sonra zaten o eylemin anlamı kalmıyor,eylemlerin de üstü olan bi realiteye geçiş yapıyoruz..

Tek bir çizgi var ama tek çizgi üzerinde farklı kapılar ve geçitler var,aynı atom modelinde olduğu gibi,farklı olasılıklar var boş alemler olarak..

Bizden bir tane daha olmalı aynı iki eylemi başarmak için,

Farklı geçitlere girerek bizden bir tane daha bulursak ve onu tekrar kendi uzayımıza sokarsak işte o zaman iki eylem gerçekleştirilebilir ama bu imkansız kadar zor bir şey,bizden iki tane olmuş olucaktır o şekilde ve öylece 2 farklı eylemi tek uzayda yapabiliriz.

Ama dediğim gibi ışık hızını geçtikten sonra eylemlerin anlamı kalmıyor.

Soruma bu kadar derinden bakmaya gerek yok. 2 farklı kişi aynı anda farklı masaya vurabilir mi? Benim sorum basit olarak bu?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç