11.11 Dünya Yalnızlar Günü

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Özel Günler kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan 11.11 Dünya Yalnızlar Günü başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,629 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Özel Günler
Konu Başlığı 11.11 Dünya Yalnızlar Günü
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kahin

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Her yıl 11 Kasım Dünya Yalnızlar Günü olarak kutlanıyor ve yine bir alışveriş çılgınlığı yaratılmaya çalışılıyor, görünen o ki çok da başarılı oluyorlar.

Dünya Yalnızlar Günü Olarak da Bilinen 11.11 (11 Kasım) Alışveriş Çılgınlığı Nedir?

1993 ’te Nanjing Üniversitesi ’nde başladığı söylenen festival yalnızlığı kutlamak için belirlenmiş bir gün. Tarihin 11 Kasım olarak belirlenmesinin sebebi ise tarihin “11/11/xxxx” olması sonucunda, yalnızlığı temsil eden “1” sayısını en çok bulunduran tarih olması. Şu an için genellikle Çin ’de yapılsa da festival Black Friday ve Cyber Monday gibi alışveriş etkinliklerini geride bırakarak dünyanın en büyük online alışveriş etkinliği olarak yerini koruyor.
Etkinlik o kadar büyük bir halde ki 2016 yılı Yalnızlar Günü ’nde Alibaba, 17.8 milyar doların üstünde bir para kazandı. Az önce söylediğimiz gibi bu rakamlar Black Friday ve Cyber Monday satışlarının toplamının 2.5 katı kadar büyük rakamlar.

Kaynak:

insane

Yeni üye
Yeni Üye
Bu işte bir mantık hatası var ama ne..?
İnsanlar yalnızlıklarını kutluyorsa, yalnızlık kötü bir şey değil midir?
Alışveris kendini teselli etmek için yapılıyorsa yalnızlık kötü müdür?
Peki bu durumda alışveriş kötü durumu besleyen bir şey değil midir
Alışveriş iyi midir kötü müdür?

Peki bu kadar insan yalnızken neden bu kadar insan yalnız?

Neyse ne artık, her durumda tüketime devam...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu işte bir mantık hatası var ama ne..?
İnsanlar yalnızlıklarını kutluyorsa, yalnızlık kötü bir şey değil midir?
Alışveris kendini teselli etmek için yapılıyorsa yalnızlık kötü müdür?
Peki bu durumda alışveriş kötü durumu besleyen bir şey değil midir
Alışveriş iyi midir kötü müdür?

Peki bu kadar insan yalnızken neden bu kadar insan yalnız?

Neyse ne artık, her durumda tüketime devam...

"Yalnızlık tüm muhteşem ruhların kaderidir.”
Arthur Schopenhauer

Yalnızlık artık çaresizlik kalıbından çıkıp, bilinçli bir seçim haline gelmeye başladı ve çoğu insan iyi kötü hayatla tek başına mücadele edebilecek gücü kendinde bulabiliyor. Yalnızlık, kişinin bakış açısına göre bazen çok anlamlı bazen de sıkıcı bir süreç olarak algılanabilir.

Bu kadar yalnız insan, neden birbirinin yalnızlığına merhem olmuyor dediğiniz zaman ortaya şu sonuç çıkıyor; İnsanların çoğu yalnız kalmamak uğruna, ne arkadaşlık ne de ilişki açısından kafasına uymayan insanlara yönelmek istemiyor. Yalnız yaşamaya alıştığı için en uygun kişileri bekliyor ve olmazsa da yoluna kendi başına devam ediyor.

İnsanlar alışveriş yaparak tabii ki yalnızlığına çözüm bulamaz ya da ancak geçici bir mutluluk yakalayabilir. Bu tip günleri icat edenlerin amacı, 'sizi anlıyoruz ve sizin gibi milyonlar var.' tarzında söylemlerle -insanlarla empati kuruyormuş havası yaratıp- sonrasında da kendi ürününü almaya yöneltmektir.

Yalnızlıktan ne anladığınız ya da size ne hissettirdiği, yaşama bakış açınıza göre değişecektir.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
şahsen! ölünceye dek yalnız kalıcağıma inanmıyorum, tek hedefim var ölümsüzlük.. yaşa mbir kumar gibi değilmi? ölümsizlük veya hiçlik..

insane

Yeni üye
Yeni Üye
"Yalnızlık tüm muhteşem ruhların kaderidir.”
Arthur Schopenhauer

Yalnızlıktan ne anladığınız ya da size ne hissettirdiği, yaşama bakış açınıza göre değişecektir.

Ben yalnızlığı seviyorum.
İnsanları da 'uzaktan' seviyorum.
Ama, bu durumu ben tercih ettiğim halde tuhaf bir hüzün bir tür kırgınlık oluyor. Bu yanılsamalı kırgınlık durumundan kurtuluş yok gibi.
Tek hisseden de ben olamam herhalde.
O zaman haydin alışverişe ;)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ama, bu durumu ben tercih ettiğim halde tuhaf bir hüzün bir tür kırgınlık oluyor. Bu yanılsamalı kırgınlık durumundan kurtuluş yok gibi.
O zaman haydin alışverişe ;)

Başkalarına ihtiyaç duymadan insanın kendi kendine yetebildiği bir hayat, en güzel özgürlüktür bence.
Birileri dahil olacaksa da en uygun-en kafa dengi kişiler olmalı yoksa insan boşa zaman ve enerji harcamış oluyor.
Hüzün duyulmasının sebepleri arasında, insanın doğasında var olan paylaşmaya duyduğu özlem sayılabilir belki; çünkü sevincini de üzüntünü de dostlarınla ya da sevdiğin insanla paylaşmak güzel bir duygudur fakat çoğunlukla samimiyetsiz ya da çıkarcı insanlara denk gelme sorunu yaşanıyor ne yazık ki...

insane

Yeni üye
Yeni Üye
Başkalarına ihtiyaç duymadan insanın kendi kendine yetebildiği bir hayat, en güzel özgürlüktür bence.
Birileri dahil olacaksa da en uygun-en kafa dengi kişiler olmalı yoksa insan boşa zaman ve enerji harcamış oluyor.
Evet
Ayrıca ölene dek yalnız kalacağına inanmamak da hüznü savmak anlamında oldukça işlevsel ve de kendini doğrulama ihtimali olduğu için akıllıca bir inançmış [MENTION=6633]kahin[/MENTION] 'in yaptığı gibi...
Bunu da söylemeden geçemeyeceğim..

kahin

Kahin
Yeni Üye
Evet
Ayrıca ölene dek yalnız kalacağına inanmamak da hüznü savmak anlamında oldukça işlevsel ve de kendini doğrulama ihtimali olduğu için akıllıca bir inançmış [MENTION=6633]kahin[/MENTION] 'in yaptığı gibi...
Bunu da söylemeden geçemeyeceğim..

bir kahin! atasözü derki!! insanları yaşamayı ben seçmedim, tanrı insanlarla yaşamam için beni seçti,, ( özgür irade palavraları )..

kahin

Kahin
Yeni Üye
O zaman haydin alışverişe
;)

sen yalnızlığı seviyorsun çünkü sen eşşiz yaratıldın sen teksin, ve yalnızlık sana diyorki
yalnızlık seni daha mutlu yapmaz daha güvenli yapar sen mutluluğu değil güven
duygusunu seviyorsun,

bu durumu sen seçmedin senın bu durumu seçicek gücün yada kaderin veya aklın yok
senin bu duruma gelicek ve senı sen yapıcak ve sen olduğunu hissetiricek bir tanrı
gerçeği var.
içindeki tohaf hüzünün kaynağı ise.

aradığın mutluluğun bu dünyada olmadığı gerçeğidir, senin aradığın mutluluk
o kadar mühteşemki yalnızca sen anlıyabilirsin , birde benmi? diyelim hadi öyle olsun
haa unutmuşum bizimde bu anlayışımızı tanrıya borçlu olduğumuzu unutmayalım.
borçlu olduğumuz özgür olduğumuz anlamına gelmez aksine olmadığımız anlamına gelir.
kızgınlık durumundan kurtuluşun yoluda gerçeği bulmaktan çok gerçeğin gerçek olup olmadığını anlamaktan geçiyor.

Son düzenleme:

insane

Yeni üye
Yeni Üye
sen yalnızlığı seviyorsun çünkü sen eşşiz yaratıldın sen teksin, ve yalnızlık sana diyorki
yalnızlık seni daha mutlu yapmaz daha güvenli yapar sen mutluluğu değil güven
duygusunu seviyorsun,

bu durumu sen seçmedin senın bu durumu seçicek gücün yada kaderin veya aklın yok
senin bu duruma gelicek ve senı sen yapıcak ve sen olduğunu hissetiricek bir tanrı
gerçeği var.
içindeki tohaf hüzünün kaynağı ise.

aradığın mutluluğun bu dünyada olmadığı gerçeğidir, senin aradığın mutluluk
o kadar mühteşemki yalnızca sen anlıyabilirsin , birde benmi? diyelim hadi öyle olsun
haa unutmuşum bizimde bu anlayışımızı tanrıya borçlu olduğumuzu unutmayalım.
borçlu olduğumuz özgür olduğumuz anlamına gelmez aksine olmadığımız anlamına gelir.
kızgınlık durumundan kurtuluşun yoluda gerçeği bulmaktan çok gerçeğin gerçek olup olmadığını anlamaktan geçiyor.

Teşekkürler güzel açıklamanız için.
Malesef bu yalnızlık işi beni fazla yoruyor.
Ama artık insanlarla araya çok mesafe girdi. Adeta gemiler gitti yada karadan çok uzaklaşıldı.
Benim için dönüş yok gibi dönmek istesem de yapamam
Umut yok ağlayıp durmak yerine kalk ve yaptığını yapmaya devam et diyorum kendime..

kahin

Kahin
Yeni Üye
Teşekkürler güzel açıklamanız için.
Malesef bu yalnızlık işi beni fazla yoruyor.
Ama artık insanlarla araya çok mesafe girdi. Adeta gemiler gitti yada karadan çok uzaklaşıldı.
Benim için dönüş yok gibi dönmek istesem de yapamam
Umut yok ağlayıp durmak yerine kalk ve yaptığını yapmaya devam et diyorum kendime..

bence en doğru kararı vermişsin, :) seni senden başka kim? seni sen yapabilirki!
yalnızlığımızın bir nedeni olmak zorunda nedensiz bir neden olmaz , yalnızlık
kimilerine göre anlamsızlıklardan kaçış kimilerine görede hasta insanlardan kaçıştır.
benim düşüncemde sen hasta insanlardan kaçıyorsun, akli dengeni
korumanın en etkili yoludur.
umutsuzluk çok güçlü bir akıldır! , umutsuz kaldığımızda yalnızlık en büyük dostumuz
olur.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
bence en doğru kararı vermişsin, :) seni senden başka kim? seni sen yapabilirki!
yalnızlığımızın bir nedeni olmak zorunda nedensiz bir neden olmaz , yalnızlık
kimilerine göre anlamsızlıklardan kaçış kimilerine görede hasta insanlardan kaçıştır.
benim düşüncemde sen hasta insanlardan kaçıyorsun, akli dengeni
korumanın en etkili yoludur.
umutsuzluk çok güçlü bir akıldır! , umutsuz kaldığımızda yalnızlık en büyük dostumuz
olur.

"Seni, senden başka kim sen yapabilir ki?" Sözünün cevabını sen hariç her şey olarak cevaplıyorum. Neden mi?

Doğduğunda insanların içine doğuyorsun, onların dilini, kültürünü, yaşayış biçimini benimseyip "sen" haline geliyorsun. İstersen onlara benzeme, aykırı ol ama yine de onların yaptıklarını esas alarak kendi karşıt eylemlerini oluşturuyorsun.

Size hayatınızda hiç görmediğiniz bir rengi tahmin edin desem nasıl bir şey hayal edersiniz Sayın [MENTION=6633]kahin[/MENTION] ? Doğrusunu söylemek gerekirse hiç bir şey tahmin edemezsiniz çünkü, beyin, düşünme işini bir kaynak olmadan gerçekleştiremez, sadece kendisine gelen bilgileri işleyerek düşünceyi oluşturabilir. İşte bu yüzden vücudumuzu ebeveynlerimiz, benliğimizi ise çevreden aldığımız bilgilerin sırası belirler.

Bunlar öznel düşüncelerimdir, kanıtlanması için özgür iradeyi konu alan deney fikrim eyleme geçirilmelidir.

kahin

Kahin
Yeni Üye
"Seni, senden başka kim sen yapabilir ki?" Sözünün cevabını sen hariç her şey olarak cevaplıyorum. Neden mi?

Doğduğunda insanların içine doğuyorsun, onların dilini, kültürünü, yaşayış biçimini benimseyip "sen" haline geliyorsun. İstersen onlara benzeme, aykırı ol ama yine de onların yaptıklarını esas alarak kendi karşıt eylemlerini oluşturuyorsun.

Size hayatınızda hiç görmediğiniz bir rengi tahmin edin desem nasıl bir şey hayal edersiniz Sayın [MENTION=6633]kahin[/MENTION] ? Doğrusunu söylemek gerekirse hiç bir şey tahmin edemezsiniz çünkü, beyin, düşünme işini bir kaynak olmadan gerçekleştiremez, sadece kendisine gelen bilgileri işleyerek düşünceyi oluşturabilir. İşte bu yüzden vücudumuzu ebeveynlerimiz, benliğimizi ise çevreden aldığımız bilgilerin sırası belirler.

Bunlar öznel düşüncelerimdir, kanıtlanması için özgür iradeyi konu alan deney fikrim eyleme geçirilmelidir.

sana iyi haberlerim var. :) insanlar seni önce etkilemiş sonrada se nsen olduğun için
bu etkiden kurtulmuşsun, tabi herkes kendi içinde özümseme sen sendir diyebilirz.
ama üstün kişinin karakteri gerçekten değişkenlik gösteren içsel eberaber
dışa vurumlarını son derece ve iyi bir zamanlamayla çözmüşsün ,
insanlar senin senini yok edecek kadar güçlü değillermiş senın sen olman onların tamamına galip gelmiş diyebilriiz. bu yüzden kendinle gurur duymalısın :)
bunun doğal sonucundada öğrendiğin adetler öğrendiğin herşe ysana zamanla garip gelmeye başlamış bu mühteşem bir onur! kaynagı olmalı öyle değilmi? :)

hayatımda hiç görmediğim rengi tahmın edemem ama hayatımda hiç! görmediğim hisleri ve duyguları yaşıyorum, ve yaşamak zorunda kalıyorum, peki? neden? ben acı çekiyorum
kime? karşı ne suç? işledim bilmiyorum suç işlesem bile akli dengemın yerinde olmadıgı zaman da işlene suçların suç olmadıgını biliyorum herşey beyınde bitmiyormu?

son derece haklısın işte bende o kaynakla savaşıyorum, o kaynak yüzünden belkide
hiç görmediğim ve anlamlandıramadıgım bir yaşamı yaşıyorum ..

özgür iradenin olmadıgı o kadar açık ve netki hıslerimın ve duygularımın kölesi olmuşum. hemde 5 duyu organım bunu hissetmiş bir şekilde oluşmuş..

Son düzenleme:

insane

Yeni üye
Yeni Üye
Siz de haklı olabilirsiniz [MENTION=6533]ÜstünKişi[/MENTION]

En azından şu varmış, yalnızlık; sanki bir film yapmışsın izleyen yok, bir roman yazmışsın ama alıpta okuyan yok gibi bir hayalkırıklığı yaratıyormuş kimilerinde...

kahin

Kahin
Yeni Üye
yalnızlık bir eylem değil aslında bir sonuçtur, biraz garip gelicek ama kadere inanan biriyimdir.
anlamlı veya anlamsızda olsa yaşam bir kaderdir sonuçta , bazı kaderlerin içinde dejavü olması
ilginçtir, olması gereken yaşam sonradan değiştirilmiş olabilir, bunu değiştiren yine senın sen
olduğu gerçeğidir. mutlaka bir yerlerde bir eksiklik olmalıkı birşeyler değişsin.
yaşam bireye tam oturmayabilir, bazı yaşamlar eksiktir , ve eksik olanı aramakla geçebilir,
yalnızlıgın sebebide dogru anın ve dogru zamanın sclasındakı değişkenlıktır. bunun nedenini
bilmiyoruz ama çok ilginçtirkı bunun bir nedenı oldugu gerçegıdır.

kişiyi yalnızlıga iten en önemli sebeplerden biride , zihinsel farklılıklardır,
bana göre [MENTION=6718]insane[/MENTION] ile [MENTION=6533]ÜstünKişi[/MENTION] aynı ve ben kalabalık toplumlar içinde yalnızlıgı
çok fazla hisseden bireyleriz. zihinsel yalnızlık içimizdeki senin sen oldugunu ispatlarcasına
çırpınıyor sankı..
yalnızlık en iyi dostumuz olmuş artık bunun bilincindeyiz fakat insanın dogası geregi
yalnızlık zordur, fakat yalnız olmayı biz seçmedik diğer insanlar böyle istedi bizde böyle olduk.. diğer insanlarda yalnız kalmayı seçselerdi hep birlikte yalnız kalıcaktık ve yalnızlıgında
kafiye olarak bir anlamı olmuyacaktı yalnızlıgı iyi birşeymış gibi düşünücektık. demekkı
yalnızlık bir sebep sonuç ilişkisidr.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç