Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Can Sıkıntısının Sebepleri

Haluk Bilginer soyle tanimlar; Amannn, kendini asmis yuz kiloluk bir zenci. Ustelik gece inmis, ses gelmiyor kumesten. Ben olsam utanirim, bu ne bicim ogrenci? Hem dersini bilmiyor, hem de sisman herkesten. Iyi nisan alirdi kendini asan zenci. Bira icmez, aglardi. Babasi degirmenci. Sizden iyi olmasin, bosanmada birinci.


12 SonuncuSonuncu
 1. Can Sıkıntısının Sebepleri

  Haluk Bilginer soyle tanimlar;

  Amannn, kendini asmis yuz kiloluk bir zenci.
  Ustelik gece inmis, ses gelmiyor kumesten.
  Ben olsam utanirim, bu ne bicim ogrenci?
  Hem dersini bilmiyor, hem de sisman herkesten.
  Iyi nisan alirdi kendini asan zenci.
  Bira icmez, aglardi.
  Babasi degirmenci.
  Sizden iyi olmasin, bosanmada birinci.
  Cok canim sıkılıyor!!!
  Kus vuralim istersen...
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-23-2010, 02:16

 2. sıkılmak sıkıldığımızı unutturan şeyin o an olmamasındandır.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-23-2010, 04:05

 3. İçi boş formalite ve gevezelikler sıkılığı diyebiliriz .


  Can sıkıntısına övgü

  Vakit geçirme ve eglence can sıkıntısına çare degildir; can sıkıntısına karşı koymayı becermeliyiz. Istenmeyen can sıkıntısını istenen bir duygu haline getirmek ise bir sanattır.


  Wilhelm Schmid
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-26-2010, 14:49

 4. Olaylar silsilesiyle dolu bir hayatta sıkılmakta neyin nesi?Her yeni gün insana bilgi,bilgisinede bilgelik demektir.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-26-2010, 16:08

 5. monaliza
  Sadece çok istediğim bir şeyin olmaması durumunda canım sıkılıyor. Başka türlü fırsat bile bulamıyorum sıkılmaya. Can sıkıntısı bile büyütüyor insanı,olgunlaştırıyor. Sabır gücümü arttırıyor. Aman fazla olmasın
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-28-2010, 13:39

 6. Can sıkıntısının birçok kaynağı var. Kimisi için konuşmak iken kimisi için de susmak sıkıntı kaynağıdır. Ama can sıkıntısının altta yatan gerçek nedeni amaçsızlıktır. Amaç bizi hayata bağlıyor. Bu çok çeşitli olabilir. İnançlı bir insan için ahiret, inançsız bir insan için dünyada başarı yada akla gelebilen herşey. Ama eğer canınız çok sıkılırsa mutlaka kendi hikayenizi yazın bir kağıda yada günlük tutun. Muhakkak işe yarar. İki şey çok önemli. Bir insanın eli ya kalem tutacak yada kitap.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-28-2010, 14:28

 7. İnsanın gündelik hayatta yapacak herhangi bir etkinliği olmasa bile içinde yoğun bir sevinç olursa canı sıkılmaz.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 02-07-2010, 17:26

 8. can sıkıntısın sebebi varoluşsal boşluk diye düşünüyorum.özellikle aşağıdaki yazıyı okuduktan sonra bu fikrim kuvvetlendi.

  Varoluşsal boşluk yirminci yüzyılın yaygın bir olgusudur. Bu anlaşılır bir şeydir, bunun nedeni, gerçek bir insan olduktan sonra insanının yaşadığı iki yönlü bir kayıp olabilir. İnsanlık tarihinin başlarında insan, bir hayvanın davranışlarını belirleyen ve güvence altına alan bazı hayvanca içgüdülerini kaybetmiştir. Cennet gibi, bu güvenlik de insana sonsuza kadar kapanmıştır, insan seçim yapmak zorundadır. Ne var ki buna ek olarak insan, davranışlarını yönlendiren geleneklerin hızla azaldığı son gelişme döneminde, bir başka kayıpla daha yüz yüze gelmiştir. Hiçbir içgüdü ona ne yapacağını söylemez. Hiçbir gelenek ona ne yapması gerektiğini söylemez; bazen neyi arzuladığını bile bilmez. Bunun yerine ya diğer insanların yapığı şeyleri arzular (uydumculuk) ya da diğer insanların kendisinden yapmasını istediği şeyleri yapar (totalitercilik)

  Son zamanlarda yapılan istatistiksel bir araştırma, Avrupalı öğrencilerin arasında yüzde 25’inin şöyle ya da böyle bir belirgin bir varoluşsal boşluk gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Amerikalı öğrencilerde bu yüzde 60 olarak gözlenmiştir.

  Varoluşsal boşluk temel olarak kendini can sıkıntısı durumunda dışavurur. İnsanlığın, bunaltı ve can sıkıntısından oluşan iki uç arasında sonsuza kadar mekik dokumaya mahkum olduğunu söyleyen Schopenhauer’ i anlayabiliriz. Gerçekte bugün can sıkıntısı, bunaltıdan daha çok soruna yol açmakta ve elbette psikiyatristlere, çözüm bekleyen daha çok sorun sunmaktadır. Ve bu sorunlar giderek daha çok belirleyici olmaktadır, çünkü ilerleyen otomasyon bir olasılıkla, ortalama çalışanın boş zamanında büyük bir artışa yol açacaktır. Bunun üzücü olan yanı, bu insanların, yeni kazandıkları boş zamanlarında ne yapacaklarını bilmemeleridir.

  Örneğin, “Pazar günü nevrozu’ nu yani hafta içinin yoğun işlerinin telaşından sıyrılan ve kendi içlerindeki boşluk belirginleştiği zaman yaşamlarının içerikten yoksun olduğunun farkına varan insanların yaşadığı tatil depresyonunu ele alın. Birçok intihar olayı, bu varoluşsal boşluğa (vakuma) bağlanabilir. Depresyon, saldırganlık, uyuşturucu vb. Alışkanlığı gibi bu türden yaygın olguları, bunların altında yatan varoluşsal boşluğu kavrayamadığımız sürece anlayamayız. Bu ayrıca emeklilerin ve yaşlı insanların yaşadığı krizler için de geçerlidir.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 02-07-2010, 18:56

 9. Gerçekten çok güzel bir açıklama olmuş Sisifos. Tabiki hiçbir hayvanın canı sıkılmaz.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 02-07-2010, 19:14

 10. Düşünmek bazı zaman can sıkıntısına yol açabilir. Tecrübeler ile sabittir.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 02-11-2010, 01:45


12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Hangi filozofu daha çok seviyorsunuz sebepleri nelerdir?
  Konu Sahibi gülce ırmak Forum Genel Tartışma Alanı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01-14-2011, 15:37
 2. siyasetin tıkanmasının sebepleri nelerdir
  Konu Sahibi meraklı Forum Siyaset Meydanı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11-23-2009, 20:55
Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.