Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu

Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu (http://www.felsefe.net/forum.php)
-   Serbest Kürsü (http://www.felsefe.net/serbest-kursu/)
-   -   Hayvanlar hakkında herşey (http://www.felsefe.net/serbest-kursu/3367-hayvanlar-hakkinda-hersey.html)

efefel 22.12.2010 23:02

Hayvanlar hakkında herşey
 
Bu konuya ilkin yaşamının yarısında bile olmayan hayvanlardan bahsederek başlamak istiyorum.
Bazılarımızın yakından bildiği bazılarımızında kasaplardan bildiği en bariz örnekler danalar ve kuzular ''inek ve koyunun küçüğü''.
''Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma'' sözü ile bu konuyu kaynaştırdığımızda karşımıza şu çıkıyor;Yeryüzünde yada dışında yaşayan bir başka canlı yada benzeri olsaydı ve bu canlılar ziyafet istediklerinde insan çocuklarını hedef alıp sofralarına koysalardı hiçbir insan bunu kabullenemezdi.Sadece akıl ''aklı küçümsemiyorum'' bizi hayvanlardan çook üstün yaparmı acaba.Bu durum bize onların bebeklerinin ölümüne sebebiyet vermemize yetermi?
Sanırım insanların biçoğu insan merkezli düşünüyor ki bu tarz insanı diğer canlılar konusunda duyarsız hale getirebiliyor.

ihaveanidea 28.12.2018 17:31

Azizim, hayvanlarla beslenmemiz ve onları kullanmamız, doğa içerisinde insanın da dahil olduğu rekabete dayalı bir besin zincirinin olmasıdır.İnsan, hayvanları ehlileştirme işlerinden vazgeçtiğinde doğa ekosistemi bozulur.

İnsan, hepçildir. Hepçil canlılar, saprofit canlılardan sonra besin zincirinin stabilitesinin sağlanmasında büyük rolleri olan canlılardır.Ne zamanki insan hepçil değil de herbivor ya da karnivor davranmaya başlar, bu denge bozulur işte o zaman veganların/vejetaryenlerin kıyamadığı ineklerin, koyunların... nesilleri tehlikeye girer.

Sen ot yediğinde bir nevi inek, koyun gibi canlıların besinlerini tüketiyorsun.Velhasıl insan, besin zincirindeki rolünü kabullenmeli ve buna göre dengeli yaşamalı/beslenmelidir.

Bahsettiğiniz "akıl faktörü" bu dengenin sağlanmasında kullanılabilir.


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.