Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Saldırganlık Takıntısı

Kişi başkasına veya kendisine zarar vereceğinden kuşku duyar. Ansızın kendi iradesini kaybedip karşısındakine saldıracağını düşünür, eğer yüksek bir yerdeyse veya denizin kenarındaysa, iradesini yitirip düşeceğinden korkar ve oradan uzaklaşır. Aslında böyle bir durumun gerçekleşmeyeceğini çok iyi bildiği halde, düşüncelerini kontrol altına alamaz ve yapabileceğini düşündüğü durumlardan uzaklaşır. Elinde bıçak olan birinin aklına şöyle bir düşünce doğar: “Elimdeki bıçakla, kendimi kaybedip


 1. Saldırganlık Takıntısı

  Kişi başkasına veya kendisine zarar vereceğinden kuşku duyar. Ansızın kendi iradesini kaybedip karşısındakine saldıracağını düşünür, eğer yüksek bir yerdeyse veya denizin kenarındaysa, iradesini yitirip düşeceğinden korkar ve oradan uzaklaşır. Aslında böyle bir durumun gerçekleşmeyeceğini çok iyi bildiği halde, düşüncelerini kontrol altına alamaz ve yapabileceğini düşündüğü durumlardan uzaklaşır.
  Elinde bıçak olan birinin aklına şöyle bir düşünce doğar: “Elimdeki bıçakla, kendimi kaybedip ansızın birinin boğazını kesersem katil olurum.” Daha sonra bıçaktan uzak durur. Yatağa girerken içini kemiren düşünceler peşini bırakmaz: “Gece yarısı kalkıp eşimi boğabilirim.” Yataktan fırlayıp başka bir odaya geçer ve kapıyı sıkıca kilitler.
  Kişi takıntısından dolayı, zarar görebileceğini veya zarar verebileceğini düşündüğü bütün durumlardan, nesnelerden ve yerlerden uzak yaşamaya çalışır. Buna rağmen içindeki kaygı ve kötü düşüncelerden kurtulamaz. Aslında bu takıntı hastalığına yakalanan kişiler, karıncayı bile incitemezler ve son derece zararsız insanlardır. Kişi kendini suçlu hissedebilir. Bu takıntısı olan bireyler, gayet sorumluluk sahibi ve toplumsal kurallara bağlıdır. Takıntılarından dolayı asla ne kendilerine ne de başkalarına zarar vermezler.

  Dr. Çetin Özbey


  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-30-2010, 23:27

 2. Affedin ama ben bunları Çetin Bey'in uydurması olduğunu düşünüyorum. Katılan var mı?
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 03-03-2011, 11:08


Benzer Konular

 1. Cinsellik Takıntısı
  Konu Sahibi Epilogue Forum Psikoloji
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 06-13-2013, 09:04
 2. saldırganlık nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum S Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-01-2012, 01:29
 3. Saldırganlık ve Linç (Çiğdem Kağıtçıbaşı)
  Konu Sahibi faust Forum Araştırmalar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05-08-2011, 16:21
 4. Ses Takıntısı
  Konu Sahibi Epilogue Forum Psikoloji
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03-03-2011, 10:53
 5. Bakma Takıntısı
  Konu Sahibi Epilogue Forum Psikoloji
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03-03-2011, 10:48

Bu Konu için Etiketler

Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.