Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu

Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu (http://www.felsefe.net/forum.php)
-   Mizah Tarihi (http://www.felsefe.net/mizah-tarihi/)
-   -   Kara Mizah Nedir? Kara Mizah Örnekleri (http://www.felsefe.net/mizah-tarihi/73147-kara-mizah-nedir-kara-mizah-ornekleri.html)

Lefty 27.02.2013 17:59

Kara Mizah Nedir? Kara Mizah Örnekleri
 
Kara Mizah denilen mizah türünü tanımlamaktansa bazı niteliklerini söylersek, daha kolay açıklamış oluruz.
Kahkaha ile güldürmeyen Kara Mizah'da acılık ve burukluk vardır. İnsanı acı acı gülümseten ve düşündüren bir alaydır. Mizahta genellikle bir kendiliğindenlik vardır; oysa düşünceye dayandığı için Kara Mizah yapmakta ise bir zorluk vardır. Tarihe geçmiş ve klasik olmuş bir Kara Mizah örneği, Fransa Kraliçesi Marie Antoinette'nin, sarayın önünde "Açız!" diye bağrışanların gürültüsüne, saray balkonuna çıkıp, bu kalabalığın ekmek istediğini öğrenince:

— Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler! demesidir. ( Günümüze kadar gelen bu sözü söylediğine dair hiç bir kanıt bulunmamasına rağmen kendisine mâl edilmiştir.)

Başka bir örnek;

Sultan İkinci Mahmut’un Nişancısı, yani Başkâtibi elan Hâlet Efendi (1761 – 1822) çok kıyıcı bir adamdı, çok adam öldürtmüştü.

Yine boğazlattıracağı bir delikanlıyı kurtarmak için gelenler:

— Efendim, kıymayın… Bağışlayın, daha çok gençtir… diye yalvarınca Hâlet Efendi:

— Canım der, kimine çok gençtir yazık olur, diyorsunuz, kimine de çok yaşlıdır, acıyın diyorsunuz. Peki ama boğdurtmak için ben her zaman orta yaşlıları nereden bulayım?

Kaynak: Hilmi Yücebaş / Hiciv ve Mizah Edebiyat Antolojisi

seyrialemir 29.09.2013 22:02

Acisi ve cahili bol olan memleketler de kara mizah cok beslenir. Güldürürken elestirmek. elestirirken düsündürmek mantigina dayali kara mizah her kosulda birinciligini korur.
salt güldürmenin yeterli olmadigi bir cok mizah kalici olmazken, kara mizah her dönemde etkilidir. Cünkü izahi olmayan durumlarda yapilacak en iyi sey mizahini yapmaktir.. Yasasin Nasrettin hocalar, Aziz Nesinler

DüşünceliKarga 24.10.2013 00:14

En iyisi Seni Evlendireyim
Bir kızın babası-annesi ölmüş komuşuları kıza akıl vermişler ağaya git eşşek iste eşekle su taşıyıp geçinir gidersin demiş kızda ağaya gitmiş ağam eşek ver demiş ağada kızı süzmüş en iyisi seni everiyim bir koca beş eşekden daha iyidir demiş(Alıntıdır Bir yerde okumuşdum aklıma geldi)Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:05.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.