TDK'da Capulcu Degisiminden Sonra Eklenen Darbe Tanimi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gezi Parki Arsivi kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan TDK'da Capulcu Degisiminden Sonra Eklenen Darbe Tanimi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,108 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gezi Parki Arsivi
Konu Başlığı TDK'da Capulcu Degisiminden Sonra Eklenen Darbe Tanimi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan birazdahaderinmavi

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
TDK bilindigi gibi diktator, halk direniscilerine "capulcu" dedikten sonra bu kavrami yeniden duzenlemis ve bu kavram dunya literaturune gecmisti.

TDK capulcu'dan sonra yeni bir kavramin tanimlarina bir yenisini ekledi.

Bu tanim darbe uzerine idi.

TDK'nin Darbe'yi tanimlarken verdigi yeni tanim;

“demokratik yollardan yararlanarak, hükümeti istifa ettirme”

Yani "Demokratik darbe"

Guler misin/Aglar misin?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bu bir şaka ya da espri olmalı ; türkiye gibi bir ülke de bile ciddi olabileceğine ihtimal vermek istemem... ama eğer ciddiyse, bu tdk yöneticileri, yarın toplumun yüzüne nasıl bakacaklar acaba... allah allah... baktım, doğruymuş... bunalım derinleşiyor ve sanki bir ''devrimci durumu'' işaret eden, kavramların ve değerlerin alt-üst olduğu anomik bir sürece giriyoruz; anlaşılan...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr.Mustafa Kaçalin, 1998 yılından beri bu tanımın sözlüklerde yer aldığını ifade etmişti. Yine de tuhaf bir tanımlama olduğu kesin.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr.Mustafa Kaçalin, 1998 yılından beri bu tanımın sözlüklerde yer aldığını ifade etmişti. Yine de tuhaf bir tanımlama olduğu kesin.

Bu bilginin dogru olmadigini bir programda konusan bir sanatci teyyit etti.

Kenddisine bu degisimi bir arkadasi iletmis. Degisim, yeni.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
bu bir şaka ya da espri olmalı ; türkiye gibi bir ülke de bile ciddi olabileceğine ihtimal vermek istemem... ama eğer ciddiyse, bu tdk yöneticileri, yarın toplumun yüzüne nasıl bakacaklar acaba... allah allah... baktım, doğruymuş... bunalım derinleşiyor ve sanki bir ''devrimci durumu'' işaret eden, kavramların ve değerlerin alt-üst olduğu anomik bir sürece giriyoruz; anlaşılan...

Ben her zaman demezmiydim, "bir kavramin ne oldugu her bir beyin duzeyinin verdigi anlam ve icerige gore degisir "diye.

Iste saana ispati.

Yalniz ilginc olan T.C. tarihinde her turlu yaptiklari ile anlam ve icerik degistirttigi diger kavramlar TDK'ya yansimamisti.

Mesela Silivri'dekilerin teroristolmasi. Ben aslinda kavram kargasasi basliginda o tarihlerdeki anlam ve icerik karmasasini hem tarihi olaylar hem de kavramin yasama yansisi adina detayli bir sekilde aciklamistim.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
işte kavramların önemi bir kez daha ortaya çıkıyor... ''demokratik yollarla hükümeti istifa ettirmek'', asla ve kesinlikle ''darbe'' değildir... olmaz... tdk yöneticilerine (eğer yağcılıktan fırsat bulabilirlerse), biraz da türkçe öğrenmelerini öneriyorum...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu bilginin dogru olmadigini bir programda konusan bir sanatci teyyit etti.

Kenddisine bu degisimi bir arkadasi iletmis. Degisim, yeni.

radikal.com.tr/turkiye/darbe_tanimina_demokrasi_ayari-1138306

Türk Dil Kurumu sözlüklerindeki ‘darbe’ tanımına ‘demokratik yollardan yararlanarak yönetimi devrime’ ibaresinin eklendiği ortaya çıktı. Yeni darbe tanımı tartışma yarattı. TDK, “Tanım 1998 yılında yenilendi” diye açıklama yaptı.
Tüm ülkeye yayılan Gezi Parkı gözaltına alınan bazı eylemcilere ‘darbe’ suçlaması ve Gezi Parkı eylemlerinin bazı çevreler tarafından ‘darbe’ girişimi olarak nitelendirilmesi ‘darbe’ tanımının da tartışılmasına neden oldu. TDK, tarafından hazırlanan sözlükte “Bir ülkede baskı kurarak, zor kullanarak veya demokratik yollardan yararlanarak hükûmeti istifa ettirme veya rejimi değiştirecek biçimde yönetimi devirme işi” şeklinde yer alan darbe tanımına ‘demokratik yollardan yararlanarak’ şeklindeki ifadenin Gezi eylemleri sürecinde eklendiği öne sürüldü. Ancak TDK, yetkilileri bu iddiayı yalanladı.

TDK: Sözlüğe 98’de girdi

Türk Dil Kurumu yetkilileri tarışmalara neden olan ifadenin sözlüğe ilk olarak 1998 yılında girdiğini, 2005 ve 2011 yıllarında da yenileme sırasında da aynen korunduğunu ifade ettiler. Daha önceki darbe tanımının ‘Bir ülkede zor kullanarak yönetimi devirme işi’ şeklinde olduğunu ifade eden TDK yetkilileri, tanımlarda ‘anlık’ değişimlerin söz konusu olamayacağını vurguladılar. TDK Sözlüğü’nün, Güncel Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu Çalışma Grubu’nun yaptığı çalışma ile yenilendiğine dikkat çeken yetkililer, “Bu kurul toplanır, maddeleri tartışır, yeni madde varsa alır, tanımda bir genişleme veya düzeltme gerekiyorsa bunlarla ilgili çalışmalar yapar. En son 2011’de yenilendi ” 1941 yılından bu yana sözlükten 11 baskı yapıldı” diye konuştular. TDK’nın verdiği bilgi çerçevesinde ‘darbe’ tanımının 1997 yılında post modern darbe olarak tanımlanan 28 Şubat sürecinden sonra değiştirildiği ortaya çıkmış oldu.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
radikal.com.tr/turkiye/darbe_tanimina_demokrasi_ayari-1138306

Türk Dil Kurumu sözlüklerindeki ‘darbe’ tanımına ‘demokratik yollardan yararlanarak yönetimi devrime’ ibaresinin eklendiği ortaya çıktı. Yeni darbe tanımı tartışma yarattı. TDK, “Tanım 1998 yılında yenilendi” diye açıklama yaptı.
Tüm ülkeye yayılan Gezi Parkı gözaltına alınan bazı eylemcilere ‘darbe’ suçlaması ve Gezi Parkı eylemlerinin bazı çevreler tarafından ‘darbe’ girişimi olarak nitelendirilmesi ‘darbe’ tanımının da tartışılmasına neden oldu. TDK, tarafından hazırlanan sözlükte “Bir ülkede baskı kurarak, zor kullanarak veya demokratik yollardan yararlanarak hükûmeti istifa ettirme veya rejimi değiştirecek biçimde yönetimi devirme işi” şeklinde yer alan darbe tanımına ‘demokratik yollardan yararlanarak’ şeklindeki ifadenin Gezi eylemleri sürecinde eklendiği öne sürüldü. Ancak TDK, yetkilileri bu iddiayı yalanladı.

TDK: Sözlüğe 98’de girdi

Türk Dil Kurumu yetkilileri tarışmalara neden olan ifadenin sözlüğe ilk olarak 1998 yılında girdiğini, 2005 ve 2011 yıllarında da yenileme sırasında da aynen korunduğunu ifade ettiler. Daha önceki darbe tanımının ‘Bir ülkede zor kullanarak yönetimi devirme işi’ şeklinde olduğunu ifade eden TDK yetkilileri, tanımlarda ‘anlık’ değişimlerin söz konusu olamayacağını vurguladılar. TDK Sözlüğü’nün, Güncel Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu Çalışma Grubu’nun yaptığı çalışma ile yenilendiğine dikkat çeken yetkililer, “Bu kurul toplanır, maddeleri tartışır, yeni madde varsa alır, tanımda bir genişleme veya düzeltme gerekiyorsa bunlarla ilgili çalışmalar yapar. En son 2011’de yenilendi ” 1941 yılından bu yana sözlükten 11 baskı yapıldı” diye konuştular. TDK’nın verdiği bilgi çerçevesinde ‘darbe’ tanımının 1997 yılında post modern darbe olarak tanımlanan 28 Şubat sürecinden sonra değiştirildiği ortaya çıkmış oldu.

allah allah... sözlüğe bu ibare ne zaman girmiş olursa olsun, tümüyle, tam anlamıyla ve kesinlikle bir saçmalıktır... darbe, her zaman ve her durumda, hukuka ve demokrasiye aykırı yollarla, yani demokratik olmayan yollardan, kaba ve çıplak zor kullanarak, hükümeti devirmek, demektir... ama eğer hükümet, demokratik yollarla devriliyorsa, ortada bir darbe yoktur... adamların savunması da ayrı bir komedi, efendim, 1998 de eklenmişmiş... yazıklar olsun... aldığınız maaşların, ödeneklerin, harcırahların içindeki benim vergilerimin payı haram olsun... utanın...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
işte kavramların önemi bir kez daha ortaya çıkıyor... ''demokratik yollarla hükümeti istifa ettirmek'', asla ve kesinlikle ''darbe'' değildir... olmaz... tdk yöneticilerine (eğer yağcılıktan fırsat bulabilirlerse), biraz da türkçe öğrenmelerini öneriyorum...

Eylemler ve halkın tepkisini dikkate alan bir hükümetin istifa etmesi darbe kabul ediliyor olabilir mi acaba? Hükümet için darbe etkisi yapacağı kesin:)

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
sürecin ortaya çıkardığı sonuçlardan sorumlu olmak istemeyen bakanlar kurulu istifa edebilir ya da süreçle ilgili olarak verilecek bir gensoru önergesinde, hükümet meclisten güvenoyu alamayabilir ve düşer... bunlar darbe filan değildir; ama haklısınız; hükümet üyelerince ağır bir darbe olarak algılanacağı kesin gibi...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Ben sana oldugu icin degil; 21. yuzyildan itibaren her konuda her turlu kavramin bir ...e gore temelinde ve abductive analojik mantik ile nasil farkli anlamlar kazandigina bir ornek vermek icin soyledim.

Sonucta hersey algidir ve buradaki algi da devrilmekten korkan hukumet bu bariscil direnisi kendi acisindan darbe olarak degerlendirmistir.

Burada asil aci olan uzucu ve sorun olan buna TDK'nin alet olmasidir. TDK diktatorun ozel sozlugu degildir. Oyle ise aciuklasin da herkes bilsin.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
evet... adamlar kendi öznel duygularını nesnelliğe taşımak gibi bir tuhaflığa düşmekten bile çekinmiyorlar... inanamıyorum, bu adamların profesörlük ünvanları filan var, ülkenin aydını olarak geçiniyorlar... kendi sefaletlerini, dil bilimine de bulaştırıyorlar...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar