Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Bhagwan Shree Rajneesh OSHO Kimdir?

983 Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinde Kuchwada da 1931 yılında 11 aralıkta dünyaya gelmiştir. İlk çocukluk yıllarında başkaları tarafından verilen bilgiler ve inançları edinmektense gerçekliği kendinin deneyimlemekte ısrarcı olan bir asi ruhu vardır.21 yaşında üniversite öğrenimini tamamladı. Jabalpur üniversitesinde yıllarca felsefi dersleri verdi. Aynı zamanda tüm Hindistan’ı dolaşarak konuşmalar yaptı. Halka açık tartışmalarda tutucu din liderlerine meydan okudu.Geleneksel inanışları


12 SonuncuSonuncu
 1. Bhagwan Shree Rajneesh OSHO Kimdir?

  Eklenti 983

  Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinde Kuchwada da 1931 yılında 11 aralıkta dünyaya gelmiştir. İlk çocukluk yıllarında başkaları tarafından verilen bilgiler ve inançları edinmektense gerçekliği kendinin deneyimlemekte ısrarcı olan bir asi ruhu vardır.21 yaşında üniversite öğrenimini tamamladı. Jabalpur üniversitesinde yıllarca felsefi dersleri verdi. Aynı zamanda tüm Hindistan’ı dolaşarak konuşmalar yaptı. Halka açık tartışmalarda tutucu din liderlerine meydan okudu.Geleneksel inanışları sorguladı ve hayatın tüm alanlarından insanlarla bir araya geldi.Osho kendi hayatını anın zamansız boyutunda yaşamanın kapısını keşfetmiş birisidir. O kendisini gerçek bir “varoluşçu” olarak adlandırmıştır.İnanç sistemlerini ve çağdaş insan psikolojisini anlamasında ufkunu geliştirecek bulabileceği her şeyi ama her şeyi okudu.1960′ların sonuna doğru Osho artık kendi dinamik meditasyonunu geliştirmeyi başlamıştı. Meditasyonun o rahat düşüncelerden arınmış biçimini keşfetmeyi umut edilmesi için öncelikle geçmişin modası geçmiş yöntemlerinin ve günümüzün modern hayatının getirdiği sıkıntıların ağırlığı altında ezilen çağdaş insanın çok derin bir ruhsal temizlenme sürecinden geçmesinin şart olduğunu söylemiştir.

  1970′lerin başlarında ilk olarak bazı Batılılar Osho’dan haberdar olmaya başladılar. 1974 te Hindistan’ın Pune şehrinde onun çevresinde bir “komün” kuruldu. Ve başlangıcında Batıdan tek tük gelen ziyaretçiler zamanla çoğaldı.Osho insan bilincinin gelişiminin tüm yönleri hakkında konuşmalar yaptı.Çağdaş insanın ruhsal arayışları için önemli olan şeylerin özünü entelektüel anlayış içinde değil kendi varoluş deneyimi ile süzdü.O hiçbir geleneğe ait olmadığını açıklamıştır.

  “Ben tamamen yepyeni bir dinsel bilinçliliğin başlangıcıyım” demiştir. Ayrıca;

  ” Beni geçmişle bağlantılandırmayın onu anımsamaya bile değmez” der.Yakın öğrencilerine ve dünyanın her yerindeki izleyenlerine yaptığı konuşmalar ve otuzdan fazla dile çevrilmiş altı yüzden fazla cilt halinde yayınlanmıştır.

  Osho 1985 yılında göçmenlik yasalarını ihlal etmek suçundan gözaltında olduğu sırada 19 ocak 1990 tarihinde bedenini terk etti. Amerikan hükümet ajanlarınca zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilmektedir.

  Onun Hindistan’daki komünü meditasyon terapi bede çalışmaları ve yaratıcılık programlarına katılabilmek için yada sadece bir Buda alanı içinde olabilmeyi deneyimlemek isteyen binlerce uluslar arası ziyaretçi çekerek dünyanın en büyük ruhsal gelişim merkezi olabilmeyi başarmıştır.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 09-26-2012, 17:28

 2. Cevap: Bhagwan Shree Rajneesh OSHO Kimdir?

  "Anlamın yaşamın içinde yaratılması gerekir; anlam önceden verilmez. Sana özgürlük verilir, sana yaratıcılık verilir, sana yaşam verilir. Anlam yaratmak için gerekli olan her şey verilir. Anlamı oluşturan temel unsurların hepsi verilir, ama anlam verilmez, anlamı sen yaratmak zorundasın. Kendi gerçeğine göre bir yaratıcı olmak zorundasın. Kendi gerçeğine göre bir yaratıcı olduğun zaman, Tanrı'ya katılırsın, Tanrı'nın bir parçası olursun."

  Osho
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 09-26-2012, 17:34

 3. Cevap: Bhagwan Shree Rajneesh OSHO Kimdir?

  "Biz yaşamız - biçimler, bedenler, zihinler değişse bile. Yaşam adını verdiğimiz şey, sadece belirli bir beden, belirli bir zihin, belirli bir tutumla özdeşleşmedir; ve ölüm adını verdiğimiz şey de o biçimden, o bedenden, o kavramdan dışarı çıkmaktan başka bir şey değildir. Ev değiştiriyorsun. Bir evle çok fazla özdeşleşecek olursan, ev değiştirmek çok ıstıraplı olacaktır."

  Osho
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 09-26-2012, 19:58

 4. Cevap: Bhagwan Shree Rajneesh OSHO Kimdir?

  Eklenti 984

  "İki tip insan vardır. Bir tanesi her şeye ve herkese teslim olmaya hazır olan itaatkâr tiptir. Bunlar içlerinde bağımsız bir ruha sahip değildir; olgunlaşmamışlardır, çocuksudurlar. Her zaman bir baba figürü, onlara neyi yapıp neyi yapmamaları gerektiğini söyleyecek birini ararlar. Kendi varlıklarına güvenmeleri mümkün değildir. Bu insanlar dünyanın büyük bölümünü, çoğunluğu oluşturuyor. Sonra, bu insanların tersi olan, toplumu reddeden, toplumun değerlerini reddeden küçük bir azınlık vardır. Onlar isyankâr olduklarını düşünürler. İsyankâr değil, sadece tepkiseldirler. Çünkü ister toplumu dinle, ister toplumu reddet, her ikisinde de toplum belirleyici faktör olarak kalıyorsa, o zaman toplumun hâkimiyeti altındasındır.

  Hippiler, yippiler ve diğerleri, gerçekten isyankâr insanlar değildir, onlar tepkiseldirler. Onlar toplumun tersine hareket ettiler. Bazıları itaatkâr, bazıları itaatsiz, ama baskının merkezi aynıdır. Bazıları itaat eder, bazıları boyun eğmez, ama kimse kendi ruhuna bakmaz.

  Gerçekten asi olan, ne toplumun tarafında ne de topluma karşıdır, sadece hayatını kendi anlayışına göre yaşıyordur. Topluma karşı gelmesinin ya da toplumla birlikte hareket etmesinin önemi yoktur. Bazen topluma uygun hareket edebilir, bazen de topluma uymayabilir, ama düşünülmesi gereken mesele bu değildir. Kişi kendi anlayışına göre, kendi küçük ışığına göre yaşar. Bu konuda egoist olduğunu söylemiyorum. Hayır, son derece alçakgönüllüdür. Işığının çok küçük olduğunu bilir, fakat mevcut olan tek ışık budur. Dik başlı değildir, çok alçakgönüllüdür. "Hatalı olabilirim, ama lütfen kendime göre hatalı olmama izin verin" der.

  Öğrenmenin tek yolu budur. Hatalar yapmak öğrenmenin tek yoludur. Bir insanın kendi anlayışına göre hareket etmesi büyümenin ve olgunlaşmanın tek yoludur
  ."
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 09-27-2012, 16:27

 5. Cevap: Bhagwan Shree Rajneesh OSHO Kimdir?

  Gençliği...

  Eklenti 985
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 09-27-2012, 18:16

 6. Cevap: Bhagwan Shree Rajneesh OSHO Kimdir?

  Annesini inisiye ederken (el verirken)...

  Eklenti 986
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 09-27-2012, 18:19

 7. Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 09-27-2012, 18:20

 8. Cevap: Bhagwan Shree Rajneesh OSHO Kimdir?

  "Mistik Kabir şöyle der: 'Ormanı hiç bulamazsın, ağacı görmezden gelirsen...'

  Ormanı aramaya başlar ve ağaçları görmezden gelirsen, ormanı asla bulamazsın. Belki de bu yüzden birçok insan Tanrı'yı arıyor ve bulamıyor - onlar bir soyutlamayı arıyorlar. Tanrı orman gibidir: bir ağaç bulacaksın, bir kaya, bir kadın, bir erkek, bir köpek, bir yılan, bir yıldız - bunları bulacaksın; Tanrı'yı hiçbir yerde görmeyeceksin. Tanrı bütünlüğün adıdır. Bu ayrıntılarda var olur; başka hiçbir yerde hiçbir varoluşa sahip değildir.

  Kabir çok önemli bir şeyi belirtiyor. İnsanlar 'Tanrı nerede?' diye soruyor. Ormanda duruyor, 'Orman nerede?' diye soruyorlar. 'Ormanla çevrilisin' dediğinde, 'Bu bir meşe ağacı, bu bir çam ağacı - ama orman nerede? Ağaçların olduğunu biliyorum, bu bir çam ağacı - ama orman nerede? Ağaçların olduğunu biliyorum, ama orman nerede? Ormanı bilmek istiyorum' derler. Bu insan aklını oynatacak ama asla ormanla karşılaşmayacaktır. Ağacı yadsıdığında, orman yoktur. Orman meşede, çamda, sedirde var olur. Orman bin bir biçimde tezahür eder. Kendi başına orman bulunamaz - bu sadece bir soyutlama, genel bir önermedir. Ayrıntıyı bul ve genel önermeyi unut. Gerçek dinle sahte din arasındaki fark budur. Sahte din soyutlamalara, gerçek din ayrıntılara adanmıştır. Erkeği sev, kadını sev, çocuğu sev, hayvanı sev, ağacı sev, yıldızları sev... Tanrı'yı aramadığında, Tanrı'yı bulacaksın.

  Bir kadını severek, bir hayvanı severek, bir ağacı severek, yavaş yavaş sadece bir ağaç olmadığını fark edeceksin. Ağaç, ağacın kendisinin çok ötesine geçer; aşkındır. Bir kadını severek, onun sadece bir beden olmadığını bileceksin, sadece zihin olmadığını; gerisinde çok aşkın bir şey saklıdır. Kadın bir pencere olur - Tanrı'ya açılan bir pencere. Kendi çocuğun Tanrı'ya açılan bir penceredir
  ."

  Osho
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 09-27-2012, 18:54

 9. Cevap: Bhagwan Shree Rajneesh OSHO Kimdir?

  Eklenti 991

  "Ego rahatsızlıktan ortaya çıkar, fakat egonun kendi mantığı vardır. Sana önemli olduğunu, dünyadaki en önemli insan olduğunu söyler durur ve sen de bunu kanıtlamak zorundasındır. Hepimiz öyle ya da böyle bunu yapmaya çalışıyoruz -kimisi daha çok paraya sahip olarak, kimisi güzel bir kadına sahip olarak, kimisi saygınlığa, güce sahip olarak, kimisi başkan veya başbakan olarak, kimisi sanatçı, şair olarak, kimisi mahatma, büyük bir ermiş olarak-hepimiz şu veya bu şekilde en derindeki fantezimizi, yani dünyadaki en önemli insan olduğumuzu kanıtlamaya çalışıyoruz.

  O zaman sevgili olamazsın.

  İhtiras sevgi için zehirdir. Bir sevgili kanıtlama ihtiyacı içinde değildir. Aslında, sevildiğini bilir ve bu yeterlidir.

  Bunu çok dikkatli teşhis etmeye çalış. Sevilmediğinde -sevmiyorsan, nasıl sevilebilirsin ki?- sevilmediğinde ve sevmediğinde, birden büyük bir rol yapma, dünyaya önemli olduğunu, sana ihtiyaç duyulduğunu göstermek için bir şey yapma ihtiyacı ortaya çıkar. İhtiyaç duyulmaya büyük bir ihtiyaç vardır. Sana ihtiyaç duyulmuyorsa değersiz, aciz, yararsız hissedersin. İhtiyaç kendi başına yanlış değildir; yanlış olan sevginin ihtiyaç duyulmaya ihtiyaç duymasıdır.
  "

  Osho
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 09-28-2012, 14:31

 10. Cevap: Bhagwan Shree Rajneesh OSHO Kimdir?

  Eklenti 1054

  "Bir yalan başta daima tatlı, sonunda da acıdır; hakikat başlangıçta acı, sonunda tatlıdır. Fakat son için sabır göstermen gerekir. Sabırsızsan, o zaman bir yalanı yutacaksın.

  Halk kitlelerinin kendi aklı yoktur. Yüzyıllardır koşullandırıldılar, hipnotize edildiler, sürekli beyinleri yıkandı. Bu yüzden benim gibi biri bir şey söylediğinde, her şeyin başında onu duymak bile cesaret ister. Sonra onu özümsemek olağanüstü cesaret ister, çünkü acıdır, bütün koşullanmalarına aykırıdır.

  Dolayısıyla ancak gerçekten hakikati arayan çok az sayıda insan bütün bu karmaşadan geçmeye hazır olacaktır."
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 10-14-2012, 20:47


12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Dücane Cündioğlu Kimdir?
  Konu Sahibi okur-yazar Forum Kimdir?
  Cevap: 27
  Son Mesaj : 01-01-2014, 13:29
 2. Osho - Zeka, Şimdiki Ana Verilen Yaratıcı Cevap
  Konu Sahibi felsefegunlugu Forum Felsefe Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04-10-2012, 20:22
 3. Türk Kimdir ?
  Konu Sahibi Bedbin Forum Bilimsel Makaleler
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 04-14-2009, 07:18
 4. Arkeolog Kimdir?
  Konu Sahibi fides Forum Arkeoloji
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02-20-2008, 22:33
Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.