Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Kendini İfade Etmek

Siz kendinizi nasıl ifade edersiniz; yada başkalarını nasıl etkilersiniz? Etkileyici söz, dış görünüme önem verme... Tavsiyelerinizi alabilir miyim?


BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu
 1. "Kendini ifade etme" nosyonuna,sn.pheloist'in de belirttiği gibi felsefenin "sistemleştirici" yönü ile yaklaştığımızda, diksiyon, jest , mimik ve yazının yanısıra kişinin gözle görülmese de temas esnasında hissedilen, aurasını oluşturan "tavır ,tutum,hayat duruşunun" da katılması gerektiğini söylesek?
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 04-03-2010, 20:11

 2. insan kendini ifade etmeye çalışırsa ifade etmek istediği şeyle kendini sınırlamış olmazmı lk başta.. insanı insandan daha iyi anlayacak ne vardırki? ne istediğini ne düşündüğünü karşındakiyle empati kurarak açık bir şekilde beyan etmektir bence etik olan.. jest mimik hal tavır bunların hepsini yönlendirmeye çalışmak insanın ifade etmeye çalıştığı role sokar ve samimiyetsiz bir anlatım başlar. bunlar gereksizdir demiyorum ama önemli olan ne istediğini ne düşündüğünü net olarak aktarmaktır.anlaşılamama kaygısı insanı zamanla anlaşılmaz yapar.kendini ifade etme sanattır faln deniyor bence öyle bir sanata girerseniz kendinizi olduğunuz gibi değil olmak istediğiniz gibi ifade etmeye başlarsınız ve kendinizi olmadığınız gibi ifade ettikcede kendinizden uzaklaşırsınız.. diyelimki kendini mükemmmel bir şekilde ifade ediyorsun ama sen kendini tarif etmekten ne olduğunu unutmaya başlıyorsun aynı zamanda..olabildiğine açıksözlülük kendine dürüstlük elinde olmadan kendini ifade etmenin en temel yoludur..
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 04-18-2010, 00:57

 3. kendimizi pozitif ya da negatif yönde, içimizdeki yaratıcı enerjinin o anki ruh durumumuza göre dışarı çıkması biçimiyle ifade ederiz. Bunun farkında olup bunu sorgulamadığımızda, bu kendiliğinden biçimlenerek, doğduğumuz andaki gibi iyiye yönelik(kendimizi iyi hissettiğimiz) bir enerji biçimiyle ahlaki standartlar eşliğinde, karşımızdakinin yüzünden bizim yüzümüze geri yansıyacaktır.
  İyinin neye göre iyi olduğu ayrı bir tartışma konusu ama bunu toplum standartları çerçevesinde düşünerek ele aldığımızda, sorguladığımız yanların ya da "kötü" bulduğumuz davranış biçimleri yüzünden insanlardan uzaklaştığımız zamanların, aslında kendi yanımız olduğunu farketme sürecimizdir bu. Kendimizden kaçtıkça, o sevmediğimiz yana daha çok yaklaşırız ve belki de karakteristik özelliğimiz halini alır bu durum. Sorgulamadan ve önyargısız yaklaşan bir insanoğlu, şüphe duymadan yaşamayı becerebilen insan evladı da sahte bir iyiyi oynamaya mahkum olur.. Hiçbir keyif verici yanı yoktur bunun
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 04-23-2010, 15:38

 4. Öncelikle,hoşgeldiniz FerLinn.

  Güzel ifadeler ancak hoşgörürsen takıldığım bir yeri ileteyim önyargısız demişsin,

  sorgulamak öngörü ile olur,.. gibi gibi

  ön yargı sahibinin sorgulamak gibi kendiliğinden bir derdi, yoktur zaten.
  ***

  'Sahte bir iyiyi oynayan' ise kendi tercihi ile-bilinçli yapıyorsa? çıkarımına bağlı,keyif alması(hastalıklı da olsa) muhtemel.

  Diğer yandan olduğu gibi olanların(sorgulamayan-şüphelenmeyen kabulcüleri) karakteri ile ilgili demek istediğim; herkes, son tahlilde olduğu/olabildiği kadar ise..? bize uymayanı, çok çok özelimizden uzak tutabiliriz, sahteliğine karar vermek önyargı ve de yanlıştır. Diyorum

  Kendini Ifade Etme

  Biz kimiz? Neyiz? Niye variz? Amacimiz nedir?

  Bu sorularin ve benzerlerinin cevaplari kendimizi ifade etme surecini baslatir.... iliskilerde kendimizi anlatirken buyuk guclukler yasiyoruz. Digerlerince kabul edilmeme korkusu, dislanma endisesi, sevilmeme kaygisi, bizleri "kendimiz gibi davranmama" aliskanligina goturuyor. Sonucta da konusan ama anlasamayan insan yiginlari ortaya cikiyor.

  • Saglikli iletisim icin kendinizi acik ve anlasilabilir bir dil ile ifade ediniz. Unutmayiniz ki anlatabildikleriniz karsinizdakinin anladiklari ile sinirlidir.
  • "Sen" li cumleler yerine "ben" li cumleler kurunuz. Boylece suclayici olmazsiniz ve karsi tarafta savunmaya gecmez. "Bana yalan soyledigini dusunuyorum" , "Soylediklerini anlamiyorum" gibi.
  • Bir is iliskisi ile yakin bir iliskide, kendinizi ifade etme dereceniz farkli olacaktir. Sevgi iliskilerinizde, kendinizi durustce ve acik bir sekilde ifade etmekten asla ve asla cekinmeyiniz.
  • Kendinizi anlatmaktan, duygu ve dusuncelerinizi ifade etmekten asla ve asla cekinmeyiniz.

  Kaynak;Sanal Psikolog
  Kaynağın Kaynağı/önerisi STRESLE BASA CIKMA tpd YAYINLARI: 2, Ankara, 1994.
  ILETISIM CATISMALARI VE EMPATI. Ustun Dokmen. Sistem yayincilik. Istanbul, 1994.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 04-24-2010, 10:10

 5. ben mi? bazen çok akıllı bazen zır deli bazen de cansız bi varlık. nedense ben de çözemedim beni! duygular ah o duygular asıl beni ben yapanlar.Bazen ufak bi mutluluk yeter zengillik için bazen se koca bi zengillik yetmez mutluluk için! her duyguyu yaşamalı insan dediğin! acı varsa acıyı sevinç varsa sevinci! en güzeli ne bilir misin ey ruh? acıya gülmek sevince gözyaşı dökmek! işte o zaman ben benimdir!
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-05-2010, 11:38

 6. sonuçta herkes var olmak için yaşıyor ve kendini ifade etme isteğide sanırım varlığını ortaya koyma izhar etme isteğinden ortaya çıkıyor.. insanın kendini ifade etme şekli bizatihi kendine ait olan şeylerle olmalı diye düşünüyrum acizane.. yüzeysel maddi öğeler giyim kuşam lüks araç gereçler vsvsvs aklımıza gelebilecek bir sürü şey aslında bizatihi bizim olmayan şeyler olduğu için dikkat çekebiliriz ama bu şekillerde kendimizi ifade edemeyiz diye düşünüyorum. bugün birçok insan tipinin kendini ifade etmek için aslında ne kadar 'hiç' olduklarını ortaya koyduklarını görmek bazen insanın anlamsızlıklar deryasında boğulduunu düşündürüyor.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-07-2010, 07:17

 7. varlığım zaten benim olmayanlar değil midir? benim olan ne var ki...? özendiklerimden aldığım konuşma şeklim, güvendiklerimden aldığım düşünce yapım... ve mağazadan aldığım pantolonum... cep telefonum... annemle babamın verdiği tipim,, yüzeysel olanlar derine batamayanlar mı, peki yüzey olmasa idi derin olur muydu? derinin kaldırma kuvveti değil midir yüzey? yüzey kişilikten kopuk olamaz.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-07-2010, 10:01

 8. Vitrin mankeni İklim meltemi

  Kendimi ifade etmek için hiç bir çabam olmaz.
  Tamamen karşımdakinin becerisine insafına ya da zulmüne bırakırım kendimi.
  O görebildiğini görecektir zaten.

  İklimime girersee;
  oh ne ala..
  Vitrinime bakarsaa;
  gülegüle Mualla..
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-07-2010, 19:01

 9. ......
  Bir de beni bir güzel anlarsa var yaa;
  aliyyül ala..
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-07-2010, 19:28

 10. kendini ifade etme bir tür var olma yani ben varım deme çabasıdır.insan ne olursa olsun bir şekilde içinde olanların dışarıya yansıması için çalışıyor.sözleriyle,duygularıyla ,düşünceleriyle... "ben varım " deme çabası bir bakıma kendini ifade etme.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-17-2010, 22:16


BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. kendini yoklamak nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum K Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-29-2011, 15:46
 2. kendini harap etmek nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum K Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-29-2011, 15:45
 3. kendini dar etmek nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum K Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-29-2011, 15:44
 4. kendi kendini yemek (veya kendini yemek) nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum K Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-29-2011, 15:41
 5. Kendini Bilmek
  Konu Sahibi mavimor Forum Konulara Göre
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02-16-2008, 19:49

Bu Konu için Etiketler

Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.