Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Söz uçar yazı kalır

Benim imza yazımın ta kendisidir:) Bir konu üzerine bir insan ne kadar düşünürse düşünsün bunu yazıya dökmedikçe bir anlam taşımayacağını düşünüyorum. Bizim sitemizi kurarken de temel mantığımız buydu. Düşünce eleştiri ve paylaşım... Herkes düşüncelerini burada paylaşıma sunduğunda, düşünceleri uçup gitmeyecek kalıcı olacaktır. Akla düşenlerin belirli bir süre sonra en azından bir kısmını unutulacağını savunuyorum. Bu yüzden bu söz benim için anlamlıdır. Siz ne düşünüyorsunuz?


 1. Söz uçar yazı kalır

  Benim imza yazımın ta kendisidir

  Bir konu üzerine bir insan ne kadar düşünürse düşünsün bunu yazıya dökmedikçe bir anlam taşımayacağını düşünüyorum. Bizim sitemizi kurarken de temel mantığımız buydu. Düşünce eleştiri ve paylaşım... Herkes düşüncelerini burada paylaşıma sunduğunda, düşünceleri uçup gitmeyecek kalıcı olacaktır. Akla düşenlerin belirli bir süre sonra en azından bir kısmını unutulacağını savunuyorum. Bu yüzden bu söz benim için anlamlıdır. Siz ne düşünüyorsunuz?
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 11-07-2008, 23:11

 2. Ynt: Söz uçar yazı kalır

  mt Nickli Üyeden Alıntı: Benim imza yazımın ta kendisidir

  Bir konu üzerine bir insan ne kadar düşünürse düşünsün bunu yazıya dökmedikçe bir anlam taşımayacağını düşünüyorum. Bizim sitemizi kurarken de temel mantığımız buydu. Düşünce eleştiri ve paylaşım... Herkes düşüncelerini burada paylaşıma sunduğunda, düşünceleri uçup gitmeyecek kalıcı olacaktır. Akla düşenlerin belirli bir süre sonra en azından bir kısmını unutulacağını savunuyorum. Bu yüzden bu söz benim için anlamlıdır. Siz ne düşünüyorsunuz?
  Dediğin doğru ama öyle sözler vardır ki sonsuza dek unutulmaz. Yazı solar, kağıt yıpranır ama hakikat söz hep baki kalır.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 11-22-2008, 20:31

 3. Ynt: Söz uçar yazı kalır

  Söylenen yada yazılanın kültürel, sanatsal ve evrensel boyutu ile ilgilidir bence kalıcı olup olmayacağı. Öyle sözler vardır ki; örneğin atasözleri yazılı değil ama aynı kültür içerisinde evrensel boyutu anlamında (kültürel değişimleri de aşarak) dilden dile günümüze kadar kadar gelmiştir. Buna efsaneleri ve masallarıda örnek verebiliriz. Bunlar zamanla yazıya dökülmüş olsada kalıcı olmaları toplumlar tarafından sözle yaşatılmış olmasındandır. Öyle yazılarda vardır ki, okunduğu andan itibaren unutulmuştur. Bu anlamda kalıcılık düşünce ifadelerinin kişi ve toplumlar üzerindeki etkisi ile orantılıdır diye düşünüyorum.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 11-24-2008, 19:35

 4. Ynt: Söz uçar yazı kalır

  Söz dinleyeni etkiler.. Yazı okuyanı... Ne zaman ki dinlemesini bilen ve de okuyan bir toplum oluruz o zaman ülkece bir yerlere gelebiliriz...
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 11-26-2008, 09:23

 5. Ynt: Söz uçar yazı kalır

  İlkçağ Yunan felsefesinin üç büyük bilgesinden biri olan Sokrates, yaşamı boyunca yazı yazmamış. Bilgeliğin usta-çırak ilişkisi içinde, sözle, sözün de ötesinde çırağın uzun bir zaman sürecinde ustasının özünü görmesi yoluyla elde edilebileceğini savunmuş. Bu bağlamda Sokrates, bilginin erdemsizlerin eline geçebileceği kaygısıyla yazıya yönelmemiştir.
  Buna karşılık Platon, o büyük ustasının yolundan gitmemiş, yazıyı kullanmış. Ancak o da yine aynı kaygıyla yapıtlarında oldukça yoğun biçimde sembollere başvurmuş, herkesin değil de sadece erdemlilerin anlayabileceği bir yazın biçimi kullanmıştır.
  Platon'un öğrencisi Aristoteles ise, ele aldığı her konuyu öylesine açık biçimde yazmış ki; bilgi, erdemden pay almamış olanların kullanımına açılmış. İşte böyle başlamış batının çöküş süreci... Ortaçağ'da Aristoteles'in yapıtlarını herkesin okumasına izin verilmemiş. Çünkü korumak istiyorlarmış bilgeliği kötü niyetlilerden. Onlar ise duvarları yıkmışlar özgürlük ve eşitlik adına. Bilgeliği taşıyamaya gücü olmayan erdemsiz yönetimler doğmuş. Özgürlük ve eşitlik adına toplumları kör etmişler. Mutluluk vaatleriyle dünyayı sömürgeleştirmişler. Bu gidişe dur diyen bir çok filozof yetişmiş ise de, kimse onları dinlememiş. Bunun en üzücü örneğini Nietzsche'nin yapıtlarında görürüz. Onun bütün uyarılarına rağmen bilgili olduklarını sanan bilgisiz yönetimler, nihilizmi doğurmuştur. Nietzsche dayanamamış, delirmiş. Onun deliliği önünde saygıyla eğiliyorum.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 12-24-2008, 16:08

 6. Ynt: Söz uçar yazı kalır

  Dionysos,çok güzel bir noktaya değinmişsin.Yalnız dikkatimi çeken tek bir şey oldu.Erdemliler erdemlerini paylaşmazsa erdemsizler nasıl erdem kazanabilir?
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 12-26-2008, 23:29

 7. Ynt: Söz ya da yazı değil, ERDEMLİ EYLEM

  Erdemin paylaşımı sözle ya da yazıyla değildir. Erdem yaşantıyla paylaşılır. Erdemli bireyler, ancak erdemli eylemleriyle toplumsal yaşamda aydınlanmaya yol açarlar. Nitekim eğer erdemin paylaşımı sözle ya da yazıyla olabilseydi, bunca doğru sözün ve bunca iyiyi gösteren yazının heryerde karşımıza çıkmasına karşın, yeryüzünde kötülüğün kalmaması gerekirdi. Tam tersine bir çok kişinin doğru ve iyiyi yazıp söylemekte, ancak erdemli eylemlerle çok az karşılaşılmaktadır. Bu bakımdan erdemlilerin sözle ya da yazıyla değil de, öncelikle eylemleriyle erdemlerini toplumsal yaşama katmaları gerektiğini düşünüyorum. Kısaca söz değil eylem gerekir.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-06-2009, 19:17

 8. Ynt: Söz uçar yazı kalır

  Topluma mal olan tüm sözler kadim ırmaklar gibi kalıcıdır. Doğrusu ne sözün ne de yazının yok olmayacağını söylemek mümkündür. Fiziksel olarak baktığımızda ise söz kalıcı yazı yok olma olasılığını taşımaktadır. Bilindiği gibi tüm çığlıklar/sözcükler/nidalar/sözler havada uçuşur ve radyo dalgaları ile yayılarak sonsuz süzülürler. Bir gün Güneş devasa büyüyüp Dünya gezegenini de içine aldığında ve daha sonra Beyaz cüce-ye dönüştüğünde yazılar yok olacak ancak söz/ses/nida sonsuza kadar varlığını sürdürecektir.

  Ne ki, sizin anlatmak istediğinizin farklı olduğunu düşünüyorum. Konuşma dili ayrı yazma dili ayrıdır. Konuşurken çok rahat olduğumuz halda yazarken çok daha dikkatli davranmak zorundayız. Söz geri alınmaz ancak düzeltilebilir ve fakat yazı öyle değildir. Bu bağlamda, yazıya yaptığınız atıf/yüklediğiniz bir değer var demektir ki, bu yönü ile yazı kalıcı olandır.

  Yazın dilinin/yazının insanlaşma sürecine katkısı sözün katkısından çok daha büyük olmuştur.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-20-2009, 22:11

  kadınlarını erkeğe muhtaç bir şekilde yaşamaya zorlayan bir toplum, kökten acizdir.
 9. Ynt: Söz uçar yazı kalır

  dionysos Nickli Üyeden Alıntı: “Sen, yazının babası, ona gönüllü olarak vakıf olduğunun tersi bir başarı atfediyorsun; zira o hafızayı yok saydırarak ruhlarda unutuşa yol açacaktır: Yazıya güvenecekleri için, insanlar anılarını içlerinden, kendilerinin derinliklerinden değil de dışarıdan, yabancı harflerle uyandırmaya çalışacaklar. Sen anıyı saklamanın değil, yenilemenin yolunu bulmuşsun ve sen öğrencilerine bilimi değil, bilime sahip oldukları kanısını kazandıracaksın; zira anlamadan çok şey okuduklarında, kendilerini çok bilge sanacaklar ve çoğu zaman ancak rahatsız davranışlara sahip cahiller olacaklar, çünkü bilge olmadıkları halde kendilerini öyle sanacaklar.” (Platon, Phadreus, 275 a-b).
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-24-2009, 19:31

 10. Ynt: Söz uçar yazı kalır

  Yazı elbette önemlidir. Fakat söz bazen yazıdan daha kalıcı olabilir. Öğle bir hitap gücünüz vardır ki insanları öğle bir etkilersiniz bu nesiller boyu unutulmaz. Önemli olan düşünceleri insanın ruhuna aşılamak. İkiside çok önemli hem yazmak hem hitap etmek.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-04-2009, 22:31


Benzer Konular

 1. 100000. Yazı (Yüzbininci yazı)
  Konu Sahibi mavimor Forum Felsefe.NET Forumu Duyuruları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04-01-2012, 19:01
 2. uçar kefal nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum U Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-02-2012, 16:30
 3. uçar nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum U Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-02-2012, 16:29
 4. söz dinlemek (veya söz tutmak) nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum S Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-01-2012, 10:30
 5. Kolo-iz-i Kalır
  Konu Sahibi Nejdet Evren Forum Diğer Konu Dışı Başlıklar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09-01-2009, 14:56
Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.