Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Felsefi Bilgi Nedir?

Felsefi Bilgi Nedir? Felsefi bilgiyi belirtmek diğerlerinden zordur. Hatta felsefenin en önemli probleminin bizzat felsefenin kendisinin ne olduğu problemi olduğunu söylemek bile mümkündür. Felsefi bilgiyi veya felsefeyi anlamaya çalışırken yapılması gereken en doğru şey tarih boyunca kendilerine filozof denilen kişilerin yaptıkları işin kendisine bakmak olacaktır. Böyle bir bakış açısından konuya bakıldığında ise filozofların farklı zamanlarda, farklı kültürlerde, farklı amaçlar ve farklı


 1. Felsefi Bilgi Nedir?

  Felsefi Bilgi Nedir?

  Felsefi bilgiyi belirtmek diğerlerinden zordur. Hatta felsefenin en önemli probleminin bizzat felsefenin kendisinin ne olduğu problemi olduğunu söylemek bile mümkündür. Felsefi bilgiyi veya felsefeyi anlamaya çalışırken yapılması gereken en doğru şey tarih boyunca kendilerine filozof denilen kişilerin yaptıkları işin kendisine bakmak olacaktır. Böyle bir bakış açısından konuya bakıldığında ise filozofların farklı zamanlarda, farklı kültürlerde, farklı amaçlar ve farklı işlevlere farklı somut felsefeler ürettikleri görülmektedir. Bununla birlikte bu farklı zamanlarda yaşayan ve farklı amaçlarla farklı felsefeler üreten insanların yaptıkları işin kendisinde bazı ortak özellikler olduğu da gözlemlenmektedir.

  Kant felsefeyi "kendisini akla dayanan nedenlerle meşru veya haklı çıkarmak iddiasında bir zihinsel etkinlik biçimi" olarak tanımlamıştır. Kanaatimizce bu tavır felsefeyi felsefe yapan ve bütün felsefi düşünme örneklerinde ortak olan bir noktayı gayet güzel bir biçimde ortaya koymaktadır. Burada "akla dayanan nedenler"den insanın her türlü deneyini, gözlemini, bunlara dayalı her türlü akıl yürütmesini ve sezgisini içine alan geniş bir nedenler grubunu anlamak gerekir. "Haklı çıkarmak veya meşrulaştırmak" iddiasından ise "herhangi bir önermeyi, bu önermeyi ileri sürmeyi mümkün kılan kanıt, temel veya gerçeklerle ortaya koyma"yı anlamak gerekir.

  Kaynak: Prof. Dr. Ahmet Arslan - Felsefeye Giriş Kitabı
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 02-16-2008, 10:49

 2. Ynt: Felsefi Bilgi Nedir?

  Felsefi bilgiye bir açıdan aklın eleştirisi de diyebilir miyiz? Kendini sorgulama, zıt olandan hareketle kendini doğrulama çabası olsa gerek. Tüm bilgilerimiz gözlem ve deneye dayalıdır. Bunu bilmek ise, bilginin kendini kaynağında tüm bilgiler ile ilişkilendirmesidir. Bu nedenle olsa gerek her bilimin bir felsefesi var diyebiliyoruz. Felsefi bilgi aynı zamanda bir disiplindir. Doğru ya da yanlışlığı bir kenara bırakılacak olursa düşünsel bir ardışıklığı, tutarlılığı ve bunlara bağlı olarak bir değerlendirmeyi içerir. Olgusal dönüşümün bilgisi öz ve biçim arasındaki etkileşimlerin yeniden ve yeniden yorumlanması ile mümkündür. Değişim ve dönüşüm türlerinin alt disiplinler olarak ayrışmalarından bilim dalları ortaya çıkar. Tüm bunların genel ilkelerini, sonuçlarını ve değişim yasasını sağlayan bilgi, felsefi bilgi olsa gerek.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 02-20-2009, 22:27

  kadınlarını erkeğe muhtaç bir şekilde yaşamaya zorlayan bir toplum, kökten acizdir.
 3. Ynt: Felsefi Bilgi Nedir?

  Akıl ve mantık ilkelerini göz önünde bulundurarak, aklı olan her insanın düşüncelerini eleştiri süzgecinden geçirip, bilgi aktlarıyla olanı değilde olması gerekenin tutarlı ve sistemli bir şekilde ele alınıp ortaya konmasıyla oluşan bilgiler, felsefik bilgilerdir.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 02-20-2009, 22:36

 4. Felsefi Bilginin Ozellikleri

  1- Her sorunu aklin suzgecinden gecirir.
  2- Aciklamalarinda bitmislik ya da kesinlik yoktur.
  3- Sistemli, duzenli ve birlestirilmis bir bilgidir
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-13-2010, 09:46

 5. "felsefi bilgi" kuramsızlık değildir; her söylemin temelinde felsefe aranmamalıdır; o, bir düş-denizi olabilir ve fakat ırmağından kopartılmış birer damla değildir. "felsefi bilgi nedir" tanımı aynı zamanda ne değildir tanımını da içermelidir; o zaman tutarlı bir bütünlük oluşturacaktır.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-17-2010, 00:33

  kadınlarını erkeğe muhtaç bir şekilde yaşamaya zorlayan bir toplum, kökten acizdir.

Benzer Konular

 1. Felsefi filmler
  Konu Sahibi mavimor Forum Sinema
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 08-21-2014, 14:21
 2. Bilgi ve bilgi edinme yolları
  Konu Sahibi umutcnakn Forum Ödev
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03-24-2012, 05:04
 3. felsefî nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum F Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-27-2011, 17:40
 4. Felsefi açıdan Atatürk
  Konu Sahibi kalliope Forum Düzyazı
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 11-30-2009, 13:20
 5. Bilimsel Buluşların Felsefi Sonuçları
  Konu Sahibi chimera Forum Felsefe Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06-09-2008, 11:46

Bu Konu için Etiketler

Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.