Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu

Go Back   Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu > Bilgi ve Tartışma > Felsefe > Felsefe Etkinlikleri

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18.01.2013, 21:10   #1
 Sparta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden:
Mesajlar: 8
Standart ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"

Geleneksel olarak gerçekleştirilen "ASSOS'ta Felsefe Günleri"nin bu yılki konusu "Felsefe, Tanrı ve Din". 1-2 Şubat tarihleri arasında ASSOS'ta yapılacak olan etkinliğe katılacak isimler ve etkinlik programı şu şekilde:

1 Şubat Cuma:
13:00 Halil Turan: “Eski Çağ’da Tanrılar, Tanrı, Tanrısızlık ve Ahlak”
14:30 Faruk Akyol : “Orta Çağ’ın Tanrı’sı Yoktur!”
16:00 Türker Armaner: “Tapınak Yıkılırken Spinoza”
17:30 Örsan K. Öymen: “Hume’un Agnostisizmi ve Nietzsche’nin Ateizmi”
19:30 Akşam Yemeği (Grand Assos Otel Restaurant)

2 Şubat Cumartesi:
13:00 Barış Parkan: “Feuerbach, Marx ve Kierkegaard’da Din ve Bireyin Oluşumu”
14:30 Ayhan Sol: “Natüralizm, Ateizm ve Darwinizm”
16:00 Oruç Aruoba: “‘Tanrı’ Nasıl ‘Öldü’?”
17:30 Uluğ Nutku: “Tanrı İnancı ve Felsefe”
19:30 Akşam Yemeği (Nazlıhan Otel Restaurant)
22:30 Uzun Ev’de Parti (DJ Örsan & DJ Resul)

Etkinliğin video kayıtları bu başlık altında yayımlanacaktır.Konu Lefty tarafından (27.08.2015 Saat 23:17 ) değiştirilmiştir. Sebep: Verilen link açılmıyordu.
Sparta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 06.02.2013, 18:42   #2
 Sparta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden:
Mesajlar: 8
Standart Cevap: ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"Örsan K. Öymen: Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör), Felsefe Sanat Bilim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Assos'ta Felsefe projesinin kurucusu ve direktörü. Lisans ve Doktora derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden, Yüksek Lisans derecesini New York Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Etik, Siyaset Felsefesi, Kuşkuculuk, Varoluşçuluk, Sextus, Hume, Nietzsche, Marx, Heidegger, Sartre. “Hume” kitabının yazarı ve derleyicisidir. Alanında birçok makalesi bulunmaktadır.Konu Lefty tarafından (27.08.2015 Saat 23:29 ) değiştirilmiştir.
Sparta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 07.02.2013, 13:20   #3
 Sparta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden:
Mesajlar: 8
Standart Cevap: ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"Halil Turan: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Ontoloji, Etik, Bilim Felsefesi, Descartes, Hume, Kant, Kuhn. "Mantık Terimleri Sözlüğü" kitabının yazarıdır. (Teo Grünberg, David Grünberg ve Adnan Onart ile birlikte). Alanında birçok makalesi ve çevirisi bulunmaktadır.Konu Lefty tarafından (27.08.2015 Saat 23:24 ) değiştirilmiştir. Sebep: Link açılmıyor
Sparta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.02.2013, 12:33   #4
 Sparta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden:
Mesajlar: 8
Standart Cevap: ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"Halil Turan: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Ontoloji, Etik, Bilim Felsefesi, Descartes, Hume, Kant, Kuhn. "Mantık Terimleri Sözlüğü" kitabının yazarıdır. (Teo Grünberg, David Grünberg ve Adnan Onart ile birlikte). Alanında birçok makalesi ve çevirisi bulunmaktadır.Konu Lefty tarafından (27.08.2015 Saat 23:25 ) değiştirilmiştir. Sebep: Link açılmıyordu.
Sparta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.02.2013, 17:31   #5
 Lefty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2012
Nereden:
Mesajlar: 4.693
Standart Cevap: ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"

Basından da takip etmiştim zaten ve Cumhuriyet'de yayınlanan makaleyi de okumuştum, yazımın alt bölümüne de ekledim.

Allah'a inanan biri olarak makalede bahsi geçen konulara ve videodaki bir çok bölüme katılmasam da yine de merak edip, videonun tamamını izledim. Soru - cevap bölümünde çok Tanrılı dinlerin ya da inanışın özgürlük sağlayacağı konusunda yapılan konuşmalar özelllikle dikkatimi çekti. Geçmişte bile çok Tanrılı dinlere inanışın var olmadığını sadece sembollerin yanlış anlaşıldığını düşünen biri olarak bugün halen bu tür inanışların fayda sağlayacağını düşünen kişilerin olması çok ilginç geldi yani aslında anlamsız geldi desem daha doğru olacak sanırım.

Bu sebeple eklediğiniz videoya kısa da olsa görüş bildirmek istedim. Konuya katılmasam da en azından farklı görüşler adına fikir edinmiş oldum bu sebeple paylaşım için teşekkür ederim.


Assos’ta Felsefe Günleri / 3 Şubat 2013 – Cumhuriyet - Işıl Özgentürk

Güneşli bir kış günü, denizine hiçbir zaman doyamadığım Assos’ta kıyıda oturmuş demli çayımı içerken, “Vay canına” diye düşündüm, “kendi ülkemde ışınlanıp bir ‘kurtarılmış bölgeye’ düştüm”. Ahir ömrümde bunu da gördüm. Çevrede her meslekten, her yaştan insan az sonra başlayacak olan toplantıyı heyecanla bekliyorlar. Assos’ta 13. Felsefe Günleri. Bu yıl tartışılacak konu: Felsefe,Tanrı ve Din. Epeyce kışkırtıcı bir konu.

Felsefenin küçümsendiği, neredeyse “tu kaka” kabul edildiği bir ülkede, böylesi bir tartışma ortamı, insanı heyecanlandırıyor. Neler olup bittiğini, bu iki günlüğüne “kurtarılmış bölgede” hangi heyecanların yaşandığını, hangi tartışmaların yapıldığını size daha detaylı anlatmak istiyorum. Bekleyin, şimdilik ilk günün bence en ilgi kışkırtıcı olayı, Felsefe Sanat Bilim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Örsan K. Öymen’in, herkesin okuması için resepsiyona bıraktığı, T24 internet gazetesinde yazdığı, “Ateistler ve Agnostikler Baskı Altında!” başlıklı makalesiydi. Maalesef yerim yetersiz olduğu için bu oldukça uzun makaleden, ancak beni en etkileyen bölümleri sizlere aktarabiliyorum. Makalenin tamamını T24 internet sitesinde okuyabilirsiniz.

“Ateistlerin ve agnostiklerin baskı altında tutulduğu bir ülkede demokrasiden söz etmek olanaklı değildir. Dindarlar, örneğin Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler kendilerini nasıl özgürce ifade edebiliyorlarsa, dinsizler, ateistler ve agnostikler de aynı biçimde kendilerini özgürce ifade edebilmelidirler. Pekiyi, Türkiye’de böyle bir durumdan söz edilebilir mi?

Bugün Taksim Meydanı’na birisi çıksa, ‘Allah vardır!’ diye bağırsa, kimse o vatandaşa dokunmaz. Belki bazıları, ‘Allah’ın varlığı zaten aşikâr, ne diye bağırıyorsun?’ diyerek, bu kişiye deli muamelesi yapabilir. Ancak karşılaşacağı en kötü senaryo budur; bunun ötesine geçmez. Bugün Taksim Meydanı’na birisi çıksa, ‘Allah yoktur!’ diye bağırsa, birkaç dakika içinde bu kişinin etrafında oluşan kalabalık onu tartaklamaya başlar, onu dövmeye başlar, hatta onu linç bile edebilir. İstanbul’un Ümraniye, Dudullu, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli gibi ilçelerinde değil; Erzurum’da, Erzincan’da, Şanlıurfa’da, Yozgat’ta, Kayseri’de, Konya’da değil; İstanbul’un ve Türkiye’nin en modern ve çoğulcu ilçelerinden birisi olan Beyoğlu’nda, Taksim Meydanı’nda, ateist çağrı yapan vatandaşın başına gelecek olan budur.

… İşte böyle bir ülkede demokrasinin varlığından, temel insan haklarından, düşünce ve ifade özgürlüğünden söz etmek olanaklı değildir. Böyle bir ülkede din, tek ve mutlak gerçek olmak iddiasıyla, toplumsal yaşamı tamamıyla baskı altına almıştır.
Üstelik bir de ateistlere ve agnostiklere ahlaksız insanlar olarak bakmak gibi genel bir eğilim var! Türkiye’de bir ateist ve agnostik canını kurtarsa bile, zavallı ve ahlaksız bir insan muamelesi, hatta satanist kişi muamelesi görür! Satanist veya ateist fark etmez, ikisi de “ist”le bitiyor nasıl olsa!

…Oysa ateizm nedir? Tanrı’nın var olmadığını savunan felsefi bir kuramdır. Agnostisizm nedir? Tanrı’nın var olup olmadığının bilinemeyeceğini savunan felsefi bir kuramdır. Çünkü dinciler, dindar olan kişinin dinsiz olan kişinin inancını ‘rencide edebileceğini ve aşağılayabileceğini’ hiç düşünmeksizin, sürekli ve sadece dinsiz olan kişinin dindar olan kişiyi ‘rencide ettiğine ve aşağıladığına’ dogmatik bir biçiminde inanmış ve saplanmış durumdadırlar. Bu nasıl despotik ve dogmatik bir ‘rencide olmak ve aşağılanmak’ sürecidir ki, ‘rencide olan ve aşağılanan’ hep dinci kesim olarak karşımıza çıkmaktadır; tahammülsüz olan hep dinci kesim olarak karşımıza çıkmaktadır! Din hariç her şeye dokunulabilir, ancak din mutlak bir dokunulmazlığa sahiptir! Anlayış bu! Din sorgulanamaz olan mutlak bir ‘gerçektir’, daha doğrusu mutlak bir tabudur! Böylesine ilkel bir bakış açısı hâkim Türkiye’de.

En kötümser bakış açısıyla, ortaçağda Avrupa’da ne yaşanıyorsa, Türkiye’de bugün de o yaşanıyor! En iyimser bakış açısıyla, ‘Rönesans’ ve ‘Aydınlanma’ hareketiyle başlayan devrim sürecinde Avrupa’da ne yaşanıyorsa, bugün de Türkiye’de o yaşanıyor!”


Lefty isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 11.02.2013, 00:51   #6
 Sparta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden:
Mesajlar: 8
Standart Cevap: ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"

Dr. Oruç Aruoba: Yüksek Lisans ve Doktora derecesini Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Etik, Hume, Kant, Kierkegaard, Nietzsche, Marx, Heidegger, Sartre ve Wittgenstein. "Benlik", "Sayıklamalar", "Kesik Esintiler", "Geç Gelen Ağıtlar", "Ol / An", "Doğançay'ın Çınarları", "Zilif", "Çengelköy Defteri", "İle İlişki Defteri", "Yakın", "Ne Ki Hiç Haikular", "Tümceler Bir Yerlerden Bir Zamanlar", "De ki İşte", "Yürüme", "Uzak", "Hani", "Olmayalı", "Ne Otuz Altı Tanzaku" kitaplarının yazarıdır. Alanında birçok makalesi ve çevirisi bulunmaktadır.
Konu Lefty tarafından (27.08.2015 Saat 23:32 ) değiştirilmiştir. Sebep: Link hatası
Sparta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 11.02.2013, 22:20   #7
 Sparta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden:
Mesajlar: 8
Standart Cevap: ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"

Cemil Güzey: Mimar Sinan Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Ontoloji, Etik, Dil Felsefesi, Hint Felsefesi, Herakleitos, Wittgenstein. Alanında birçok makalesi bulunmaktadır.
Konu Lefty tarafından (27.08.2015 Saat 23:33 ) değiştirilmiştir. Sebep: Link hatası
Sparta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 20.02.2013, 00:25   #8
 Sparta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden:
Mesajlar: 8
Standart Cevap: ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"

Ayhan Sol: Orta Doğu Teknik Ünversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (Profesör). Doktora derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden almıştır. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Bilim Felsefesi, Biyoloji Felsefesi, Çevre Felsefesi, Etik. Alanında birçok makalesi ve çevirisi bulunmaktadır.
Konu Lefty tarafından (27.08.2015 Saat 23:35 ) değiştirilmiştir.
Sparta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 24.02.2013, 21:26   #9
 Sparta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden:
Mesajlar: 8
Standart Cevap: ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"

Uluğ Nutku: Cumhuriyet Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden emekli olmuştur. (Profesör). Lisans ve Doktora derecelerini İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden almıştır. İlgi ve çalışma alanları: Felsefi Antropoloji, Epistemoloji, Etik. Descartes, Locke, Leibniz, Spinoza, Hume, Kant. “İnanmanın Felsefesi”, “Daha Güncel Felsefe”, “Felsefe ve Güncellik”, “Ur Uruk Urşu”, "Gezgin Felsefe", “İnsan Felsefesi Çalışmaları” kitaplarının yazarıdır. Alanında birçok makalesi ve çevirisi bulunmaktadır.
Konu Lefty tarafından (27.08.2015 Saat 23:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: Link hatası
Sparta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25.02.2013, 16:27   #10
 sakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2012
Nereden:
Mesajlar: 2.587
Standart Cevap: ASSOS'ta Felsefe Günleri "Felsefe, Tanrı ve Din"

nedensellik ilkesine göre bir şeyin öncesizliğini kabul etmeyen bir yaklaşım,evrenin sonsuzluğunu kabul etmekle kendi içinde bir çelişkiye düşmüş olmuyor mu?
sonsuzlukla öncesizlik arasındaki fark nedir?


sakal isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
assos'da felsefe günleri, felsefe, felsefe forumu, felsefi, filozof, forum, hakkında, nedir, tartışma, üzerine


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:34.

Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Webcrawler by Felsefe.Net
Felsefe.Net Her Hakkı Saklıdır

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info Adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz