Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu

Go Back   Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu > Bilgi ve Tartışma > Felsefe > Felsefe Akımları

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21.02.2009, 16:34   #1
faust
Guest
 faust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Nereden:
Mesajlar: n/a
Standart Spiritüalizm (Ruhçuluk)

Terim, Latince "ruh" anlamına gelen "spiritus" sözcüğünün sıfatı "spiritualis" sözcüğünden türetilmiş olup, iki ayrı anlamda kullanılmaktadır:

Felsefi Spiritüalizm

Ruh ya da "can" ın maddeden ayrı bir cevher olarak varlığını kabul eden bütün mezhep, öğreti, akım, yol ve inanç sistemlerini kapsayan genel addır. Maddeciliğin karşıtıdır. Spiritüalist görüşlerin hepsi de ruhun varlığını kabul etmekle birlikte, bir kısmı ruhun orijinal ve kendine özgü olduğunu, bir kısmı da tekamül amacıyla tekrar bedenlenmesinin bir yasa olduğunu kabul etmez.

Deneysel Spiritüalizm

Reenkarnasyon'un bir yasa olduğunu kabul eden ve çok eski zamanlardan beri ortaya atılan spiritüalist teorileri bilimsel ve deneysel bir zemine oturtan ruhçuluk.Deneysel spiritüalizmi, Dr.Bedri Ruhselman şöyle tanımlamaktadır: "Süptil doğa olaylarının ve insan ruhunun şimdiye kadar dokunulmamış taraflarını kurcalayan ve dünya kuruldu kurulalı insanlara ilham, aydınlatma ve açıklama yollarıyla gelmiş bir sürü ilahi (tebligatı) açık bir şekilde ve bugünkü insan zekasının ve bilimsel anlayışının kavrayıp kabullenebileceği tarzda objektif ve sübjektif yollardan ve deney yolu ile anlamlandıran ve değerlendiren müspet bir bilim, felsefe ve ahlak yoludur."

Deneysel spiritüalizm etkinlikleri ise şöyle tanımlanmaktadır: Deneysel spiritüalizm, ruhsal fenomeni deneysel olarak ve sorgulayarak inceleyen, sınıflandıran, ruhlarla iletişimin var olduğu gerçeğini deneysel olarak gösteren ruhçuluk olup, ruhların bildirdiği hakikatler ışığında varlık, evren ve Tanrı hakkında bilgilendirici açıklamada bulunur. Deneysel spiritüalizm, diğer bütün doğa bilimlerini kapsamı içine alır.

Deneysel spiritüalizmdeki "tekrar bedenlenme" anlayışı Hint mistisizmindeki tenasüh inanışı ile bir değildir; çünkü, deneysel spiritüalizm, ruhun tekamülünde insan bedeninden hayvan bedenine göçme gibi gerilemelerin olabileceğini kabul etmez.

19. yüzyılın ortalarında ABD, İngiltere ve Fransa'da doğan bu ruhçuluğa, felsefi spiritüalizmden ayırt edilmesi amacıyla, Fransa'da "spiritizm" ABD ve İngiltere'de ise, sonradan "deneysel" sözcüğü eklenerek "deneysel spiritüalizm" adı verilmiştir.

Reenkarnasyonu kabul eden ruhçuluğu ilk kez Alan Kardec, Fransa'da, sistemli bir hale getirmiştir. Kimi ülkelerde spiritizm, kimi ülkelerde deneysel spiritüalizm, Latin Amerika ülkelerinde ise "Kardesizm" adı altında gelişmişse de, bu ruhçuluk, ilkeleri açısından aynı kalmıştır.

Bununla birlikte günümüzde "klasik spiritüalizm" olarak adlandırılma durumundadır. Çünkü ruhçuluğa son şeklini Bedri Ruhselman kazandırmış ve geliştirdiği deneysel ruhçuluğa, neo-spiritüalizm adını vermiştir. Kimi yazarların "modern spiritüalizm" adıyla söz ettikleri ruhçuluk, Ruhselman'ın kurduğu neo-spiritüalizm değil, Batı'daki spiritüalizmin bugünkü durumudur.

Öte yandan, günümüzde İngiltere'de ve özellikle Kuzey Amerika'da oluşan bazı kurum ve topluluklar, kendilerine "spiritüalist" adını vermişlerse de, görüşleri ve ilkeleri bakımından "deneysel spiritüalizm" kapsamında ele alınmazlar. Çünkü bu kurum ve toplulukların benimsediği ruhçuluk, Hıristiyanlık inanışlarını esas alır ve reenkarnasyonun bir yasa olduğunu kabul etmez.

Kardesizm adını kullanan, özellikle Latin Amerika'da bulunan kurum ve toplulukların bir kısmı da, reenkarnasyonu kabul etmekle birlikte, Alan Kardec'ten aldıkları ruhçuluğu, büyü ve batıl inançlarla bağdaştırarak dinsel bir havaya sokmuşlardır.

Spiritizm, deneysel spiritüalizm ya da sade bir biçimde, spiritüalizm denilen, Kardec'in sistemli hale getirdiği klasik spiritüalizmin belli başlı ilkeleri şöyle özetlenebilir:

Allah vardır, tektir, Yaratan'dır.

İnsan üç kısımdan oluşur: Ruh, perispri ve beden. Perispri, ruh ve beden arasında irtibatı sağlar, yarı-maddi bir yapısı vardır.

Can, ölüm olayı ile bedeni terk ettiğinde "ruhlar alemi" nde doğar. Dünyadayken yaptığı iyilik ve kötülükler orada, hafızasında canlanır. Bir süre sonra, dünyada tekrar bedenlenir. Sınavlar geçireceği dünyada defalarca doğmanın amacı tekamül etmektir. Fakat insan ruhu hiçbir zaman hayvan bedeninde doğmaz. Tekamülde gerileme söz konusu değildir.

Bütün ruhlar eşit yaratılmıştır. Fakat tekamül dereceleri aynı olmadığından aralarında, tekamül farklarından kaynaklanan bir ruhsal hiyerarşi vardır.

Ruhlar yalnız Dünya'da değil, evrenin diğer gezegenlerinde de bedenlenirler.

Ruhlar alemindeki bedensiz varlıklar, dünyadaki bedenlilerle maddi ve manevi etkileşim içindedir. Ayrıca medyumlar aracılığı ile, onlarla sesli veya yazılı iletişim kurulabilir.

Kaliteli, ciddi ruhsal irtibat seanslarında tekamül düzeyi yüksek ruhlarla, sıradan (nefsani, gelecekle ilgili) soruların sorulduğu seanslarda ise tekamül düzeyi geri ruhlarla irtibat kurulur. Bu geri düzeyli ruhlar, yalan söyler, kötü şakalar yapar, insanları hataya sürüklemeye çalışır ve seanstakileri etki altına almak için genellikle ünlü kişilerin isimlerini kullanırlar.

Spiritüalist görüşü diğer görüşlerden ayıran en önemli noktalardan biri reenkarnasyonun kabulüdür. Reenkarnasyonun bir yasa olarak kabulü spiritüalizmle ortaya çıkmış yeni bir görüş değildir; insanlık tarihinin uzak geçmişinden günümüze dek süregelmiş bir görüştür.

Eski Yunan (Platon, Pisagor vb.), Mısır ve Hint uygarlıklarında değişik biçimlerde rastlanan reenkarnasyon inanışına, "insanlığın bilinmeyen tarihi" ni inceleyen kimi araştırmacılara göre Mu ve Atlantis Uygarlıklarında da rastlanmaktadır. Mistisizmde, sufilikte, çeşitli kült ve dinlerde değişik biçimler altında çağımıza dek süregelmiş bu inanış, sonunda, spiritüalizm sayesinde bilimsel ve deneysel kimliğini kazanmış bulunmaktadır.


Alıntıdır.


 
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2013, 03:48   #2
 sanalmanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2013
Nereden:
Mesajlar: 3.575
Standart

Aa, merhabalar;
google dan ulaştım bu sayfaya, sayfanıza, bakınırken, felsefe üzerine düşünürken; 2009 ne kadar eskimiş bu post ve hiç veri girilmemiş,

Ben bunu önemsiyorum, o halde bi tık yazmalıyım gibi;
Aslında felsefe ve forum arattım ve bölüm başlıklarına bakındım, bu ya da benzer alan var mı mistisizm vb.) diye ve gibi, Çünkü, örneğin benim varoluş felsefem bu tip deneysel okumalarla örülmüş durumda, Bilmiyorum ne kadar önemsiyorsunuz, Belki hiç önemsemiyorsunuz, Belki dogmatik ya da dogma yakın ve eşdeğer, bi çoğumuz için, Bunun dışında deneysel spritualizmi bi felsefe kolu ya da ilgi alanı olarakta görmeyebilirsiniz, Ben kendi adıma burada değerli bir veri keşfettim ya da bu benim yanılgım ve öyle sanıyorum ama kişiye göre, bana göre değerli idi ve burada buluşmuşken yazmak istedim, Hem de sormak istedim okuyucuya ve okuyan ilgiliye,

Bi felsefe bilgilisi ya da okumuşu olduğumu söyleyemem ama kulaktan dolmalar demeyelim de kendimce küçük okumalar, bu nedenle bilmiyorsam ve yanlış ifade ediyorsam aktarıyorsam kendimi, bağışlayın;
Felsefe deyince aklıma "bilgi sevgisi" geliyor ve bilgi severim, öğrenmeseverim,
Bunun dışında felsefe deyince aklıma derin derin düşünmek ve sorgulamak geliyor, bunu da bazen severim,

Bunun dışında belki mantık ya da sezgilerine güvenme ve sezgilerinden yanıt süzme ve bunun gibi şeyler,

Ama literatür ya da ifade bilgim olduğunu ya da genel olarak felsefe için kavramsal tabanım olduğunu sanmıyorum ki, yokta, Yani aslında bi felsefe okumuşu değilim ve kulaktan dolma sayılır gibi,

Ama başlıkla ilgili olarak bu alanda okumalarım var ve benim için değerli bir boşluğu boş bırakamam;

Bu yolla, deneysel ruhçulukla edinilmiş okuduğum üç kaynak, belirtmek istedim, Bana göre en geçerli üç kaynak, Sadece konuya ilgi duyan ya da ola ki ulaşan-benim gibi yolu düşen için belki, Kişisel bi ilgi alanı olması yanında konuya ilgisi olmayanı cezbetmeyecektir ya da yoracaktır/sıkacaktır biliyorum ama yinede burada sunmak istedim; Kişi, istekli, hazır ya da ilgili değilse sadece araştırma için bile akıldışı ve zıt girdiler kümesi gibi;

Her neyse belirtmek istediğim üç kaynak;
Kasyopya Deneyi,
Şafağı Getirenler, Bringers Of Dawn-Işık İşçileri (Pleiades Öğretileri adıyla yayınlandı
Ra Material (Ra Bilgileri)
-
Örnek sunumlarını içeren bir link;
Kasyopya Deneyi - Ana Sayfa

(Lütfen, nitelikli trans kanallığı, ouja aracılı kanallık ama özellikle grup etkileşimli kanallık benzeri yapı ilgi içermeyen hiç bir ögeyi burada sunulan içerikle karıştırmayınız ve kıyaslamayınız, ruhçuluğun genel metodolojisi dışında oturup kafadan saçmalayanlar en çok; Lütfen yeni çağ saçmalıkları vb. ile içiçe ve yanyan koymayınız)

Bunları felsefenin ilgi alanı olarak görmeyebilirsiniz ama yine de sormakta istiyorum,

Mistisizm ya da bunlarla örülmüş bir varoluş anlayışını (kalıplanmış felsefe sınırları içine bile sokmaksızın) felsefe olarak sunsam nasıl anlaşılırım, mahallenin delisi mi, hadi git işine ordan be mi, sende kimsin mi? bu yanlış yerde miyim mi olur, Benzer içerik okumuş örneğin Mahara'jın Ben O'yum'unu sorgu dinamiği nedeniyle güncel bir varoluş felsefesi dinamiği olarak görür müsünüz? Ya da bi ouja tahtasıyla soru soran tahtası eksiklerin yatığı deneysel bir çalışmayı sor ucevap pratiği ve deneyi içerdiği için felsefe olarak düşündüğümüz şeyle içiçeleştirebilir misiniz? ben bilmiyorum, Ve sunmak derken, birlikte tartışmak, birlikte gelişmek, denemek örneğin ya da alternatif bir fikir ya da sunu, düşünce geliştiren ve düşünce güçlendiren alternatif bir bakış ya da perspektif; bilmiyorum, anlatamadım galiba kendimi ama, nereye gitsem olmuyor, gezinip duruyorum işte;

Ben felsefe denemek istiyorum, sıfırdan; soru ve cevaplar deneysel felsefe ve deneysel gelişim, Az buçuk pratiğim var, (düşünmelerim ve sorgulamalarım) hepsi bu;
Kendim denemek ya da birlikte etkileşimli denemek ya da sizlerden öğrenmek ya da sizlerin fikrini almak, bilmiyorum, Durgun ve söngün aklım düşünmüyor, Düşüncemi parlatmak istiyorum, Bu iyi bir yol olmalı;

Bana gücenmeyin ne olur, Yanlış yerde, yanlış zamanda olduğumu düşünebilirsiniz, Bu zırvalıkların felsefeyle ne işi var diyebilirsiniz, Ben bilmiyorum,Benim için önemli olan bi boşluğu dolduruyorum, dolulukla,
Alternatif okuma düşünenenlere, okuduklarından sıkılanlara,
Hiç bi yerde aradığı cevapları bulamayanlara,
Dünyanın altını üstüne getirdim, işin içinden çıkamadım diyenlere,
Bin yıl düşünsem aklıma gelmezdi diyenlere,
Bu gerçekler nere saklanmış sobe olsun artık diyenlere;
(Yok ben kendim bulurum, yanıtlarımı içimden alırım diyenlere değil tabi)
Tavsiye ediyoruz,

Spritualizmde nedir deyip kaldırıp atınız,
Umarım attığınız spritualizm felsefenin başına düşsünde felsefenin başını yarsın,
Başı kanayan felsefe yeni kan bulsun;


sanalmanik isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2013, 04:24   #3
 sanalmanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2013
Nereden:
Mesajlar: 3.575
Standart

Dogma dogmadı, dogmamış olan dogmamıştır,
Her şey saf bilgidir;
Tüm varoluş saf düşüncedir,
Her yerde bilgi vardır, her yerde düşünce vardır,
Siz gerçeği saklasanız nereye saklardınız,
(Her yere mi, her şeye mi, nasıl dağıtırdınız)
ama belki de buraya saklamadınız da oraya buraya anahtarlar sakladınız,
Bilgi parçalanmış ve dağılmışsa da her yerdedir ve her yere eşit ve özgün dağılımlanmıştır,
Bilgi, düşüncenin dalgasal fonksiyonlarıysa da her yere saklanmıştır,
Belki/Dogmada/bozuk bilgi daha semboliktir, neredeyse açılamaz, üstü örtülü ve kapalıdır,
ama bozuk bilgide onarılabilir, Her bilgi onarılabilir, he şey onarılabilir;
Tüm yanlış girdiler mantksal sınamalarla ve dilsel açılımarla giderilebilir,
Varoluşta yanlış düşünce kalıbı içeren veri bulunmaz;
Bunlar daha açık verilerdir,
Ve tüm bunlar benim savım ya da önermem;
sınayın, doğrulayın, ynalışlayın çürütün ya da ÇÖP e atın
ÇÖP = Çok Önemli Pelgeler;
-
Bi gün ihtiyacınız olursa orada alternatif gerçeklik verisi var;
Ben okudumda ne oldu okumamış kadar oldum, başa döndüm
Matematik ve Felsefe matematik=felsefe, mantık=kurgu, kurgu=gerçek, gerçek=algı, algı=denklem,
--

Ben kimim, ben kim'im tespiti, kim, kimlik, kim olma durumu
Ben neyim diye sormaz hiç bi insan ama sonra kendine "ne"lik, nesnelik atar, atama yapar Maddeyi benliğine, kimliğine atar,
Ölümsüz ve süreğen benliğini maddeye izafe eder,
Ruhçuluğa yalan/talan der

Unutma ki çocuğum,
Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum
Derlerse ki bu işler bişeye yaramaz
De ki bütün işe yarayanlar
İşe yaramaz sanılanlardan çıkar
Aziz Nesin;

ruhçuluk belki de yeryüzünün en zor uğraşlarından biridir,
Çok çok az doğru ve nitelikli veri biriktirilebilir,
Bunu çok azı başarır, çoğu delirir, velirir,
İster inanın, ister inanmayın,
Kanıtsız-ispatsız, belki sınırlı bozunumlu ve düşük olsada veri,
Saf veri gerçek soru cevapta, İlgi ve merakla doğmuş, bi çocuğun öğrenmesi gelmişliğinde uyanmış ilgide;
Öğrenmesi gelmişte bilgi doğar, Bilgi büyür, büyür;
Öğrenmesi gelmiş(lik) sular, sular

---
Ben tavsiye ediyorum, işe yaramaz deyi kaldırıp atında işe yarar çıksın altından,
Ama böyle dememiş Nesin,
Nesin'i kırmayalım; düzeltelim
Dalgacıyız biz; Dalgacı


sanalmanik isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2013, 04:36   #4
 sanalmanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2013
Nereden:
Mesajlar: 3.575
Standart

Başınıza felsefe düşsün emi!
Kıyamet felsefe imgesinin içinde kopsunda her parçası yepyeni bir felsefe imgesi/kavramı olsun emi!
Ruhçuluk boştur demi,
ondan burasıda boştur;
Boşluk doludur, hava var-civa var,
Onlar hava civa;
bunlar ağır metal, kulağa cızırtı yapar;
Klasikler iyidir, 5.senfoni iyidir; metal kötüdür; çok kötü, heavy metal, çok çok ağır, kulak çınlatır, saçmalama dalgacı saçmalama;

Dalgam dalgam güzel dalgam
Söyle bana benden dalgacı var mı bu dünyada
Var,
Kim,
Kimişte, her kim,
(kim) Her kim benden dalgacıymış
kimsen, herkimsen beni bul bana dalgacılığı öğret üstadım;
Dalgacı aranıyor dalgacı, felsefe dalgası bu;
dalga dalga felsefe,
yüzüyor yüzey yüzey,
bininde uçun emi!
iyi uçuşlar;


sanalmanik isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2013, 04:49   #5
 sanalmanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2013
Nereden:
Mesajlar: 3.575
Standart

Neden imzam çıkmıyor ki;

Ruh=bilinç ya da bilinçlilik önermesinde,
ruhçuluk eşit bilinçcilik ya da bilinçlilikcilik
ruhbilinç
rubilinç
rbilinç
bilinç

ruh size neyi çağrıştıryor,
Neden karanlık bi imgesi var, Neden kötümser düşünceler gebe, Neden balçıkla kaplı,
Neden anlamı bozulmuş ve aslında başka bi şey anlatır gibi;
--
"Ruh bilinçliliktir.Nokta" - Kasyopya Deneyi; ---

dalgam dalgam güzel dalgam benden bu kadar,

İmzam çıkmadığı için ekliyorum; hatta hepsini ekleyelim;
---

Diyelim ruhçuluk yapacaksın ruhçuluk
böyle değildi, -

ÇOCUKLARIMA

Diyelim ıslık çalacaksın ıslık, Sen ıslık çalınca Ne ıslık çalıyor diye şaşacak herkes, Kimse çalamamalı senin gibi güzel,

Örneğin kıyıya çarpan dalgaları sayacaksın, Senden önce kimse saymamış olmalı Senin saydığın gibi doğru ve güzel, Hem dalgaları hem saymasını severek
De ki sinek avlıyorsun sinek, En usta sinek avcısı olmalısın Dünya sinek avcıları örgütünde yerin başta, Örgüt yoksa seninle başlamalı Say ki hiçbir işin yok da düşünüyorsun, Düşün düşünebildiğince çok boyutlu Amma da düşünüyor diye şaşsın dünya, Sanki senden önce düşünen hiç olmamış Dalga mı geçiyorsun düşler mi kuruyorsun, Öyle sonsuz sınırsız düşler kur ki çocuğum Düşlerini som somut görüp şaşsınlar, Böyle bir dalgacı daha dünyaya gelmedi desinler Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum Derlerse ki bu işler bişeye yaramaz De ki bütün işe yarayanlar İşe yaramaz sanılanlardan çıkar AZİZ NESİN;

(Nesin'i nesine çevirdim düzyazı oldu bu durumda şiir=düyazı ve felsefe=matematik olur)


sanalmanik isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2013, 04:53   #6
 sanalmanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2013
Nereden:
Mesajlar: 3.575
Standart

Mantığın çözemeyeceği düşünce dizgesi olamaz;

Ne yeryüzü ne gökyüzü;
Heryer DÜŞYÜZÜ;
Düşyüzünde oynayın çocuklar, düşyüzünde;

DÜşyüzü blogum tıklayınız; ; DÜŞLÜYORUM

Burada 5. senfoni olmalı

[video=youtube;rRgXUFnfKIY]http://
sanalmanik isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2013, 13:14   #7
 sakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2012
Nereden:
Mesajlar: 2.587
Standart

dijital bu kasyopya deneyi ve verilen linkteki bilgiler tam senlik...Ra denilen ruh benzeri biriyle konuşmalar,Piramitlerin nasıl inşa edildiği ne işe yaradığ,inisiyeler vesaire...ha uzaylılar da var işin içinde,dönem dönem gelip bağlantı kuruyorlarmış insanlarla...garip,


sakal isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2013, 13:32   #8
 Lefty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2012
Nereden:
Mesajlar: 4.806
Standart

sakal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dijital bu kasyopya deneyi ve verilen linkteki bilgiler tam senlik...Ra denilen ruh benzeri biriyle konuşmalar,Piramitlerin nasıl inşa edildiği ne işe yaradığ,inisiyeler vesaire...ha uzaylılar da var işin içinde,dönem dönem gelip bağlantı kuruyorlarmış insanlarla...garip,
Bir ara okurum detaylı olarak fakat az önce biraz göz attım pek bir şey anlamadım Sakin bir zamanda okumam gerekiyor. Uzaylılar konusunda geçen gün Habertürk'de bir program vardı. 19 Kasım'da Türkiye'de bazı garip cisimler tespit edilmiş. Askeri bir üs yakınlarında görülmüş. Uzaylılar konusunda çok net bir bilgim yok fakat neden olmasın, bence mümkündür.


Lefty isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2013, 17:04   #9
 sanalmanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2013
Nereden:
Mesajlar: 3.575
Standart

dönen aşk (ışk) durur mu?
Başa döndüm;
---

Hep sayılara inandım, içinde bir mantık olan denklemle hesaplanan… Ancak hayatım boyunca onlarla uğraştıktan sonra mantık nedir diye soruyorum. Buna kim karar veriyor ? Araştırmalarım sırasında fizik, meta fizik ve hayal alemlerine gidip geri döndüm ve kariyerimin en büyük buluşu gerçekleşti. Mantıklı nedenler yalnızca, ama yalnızca gerçek sevginin gizemli denkleminde bulunabilir.

başkası;

Bir zamanlar kendime sordum, sebeblere kim karar verir? Bu sorum beni fiziksel ve metafiziksel olarak bir boşluğa alıp götürdü, orada hayatımın en önemli buluşunu icat ettim, en gizemli eşitlikler içinde aşk vardı.

başka bi çeviri;

Bir şeyin mantıklı olduğuna kim karar veriyor? Bu arayışım sonucu, çeşitli safhalardan geçtim: fiziksel, metafiziksel, hayali ve başa döndüm.

Kaynak
Akıl Oyunları - Vikisöz

Akıl Oyunları - A Beautiful Mind Replikleri - Film Replikleri ve Dizi Replikleri

--
Nash başa dönmüş, ben başa dönüdüm, başa dönen başa döne;
Başı dönen dönmeye, ey dönmeye;
Dalgam dalgam güzel dalgam,
baş var mı dalgam,
yok dalgam, yok


sanalmanik isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2013, 17:28   #10
 sanalmanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2013
Nereden:
Mesajlar: 3.575
Standart

Bu en sevdiğimlerden;

“Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”


Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Einstein şöyle der: ‘Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil’. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin. - Einstein

Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. çocuklarım der;Einstein

Yapmanız gereken iki şey var. Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek. İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur!

Düş gücüm üzerinde özgürce çizen bir ressamdan bende yeterince vardır. Düş gücü bilgiden daha önemlidir. Bilgi sınırlıdır. Düş gücü ise dünyayı sarar.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür; düş gücü ise her yere. - Einstein;

Kaynaklar;
Albert Einstein?dan Sözler ve Öneriler
Albert Einstein - Vikisöz

Dünyadaki zeka imgesinin mirasları;

Kişisel düş blogum; imzalar çıkmıyor mu? Tıklayınız; DÜŞLÜYORUM


sanalmanik isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
ruhculuk, spiritualizm


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:48.

Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Webcrawler by Felsefe.Net
Felsefe.Net Her Hakkı Saklıdır

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info Adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz