Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Atatürk olmasaydı ne olurdu?

Mustafa Kemal Atatürk Olmasaydı Neler Olmayacaktı Atatürk Olmasaydı Neler Olurdu http://img243.imageshack.us/img243/2705/ataturkolmasaydi.gif Atatürk olmasaydı cumhuriyetçi laik ve bağımsız bir Türk milleti de varolamazdı. Atatürk olmasaydı, Çanakkale Zaferi olmazdı. Çanakkale Zaferi olmasaydı İngiliz, Fransız, Ruslardan oluşan itilaf devletleri, savaşı planladıkları üzere en çok 17 ayda zaferle bitirir. Rus çarlığı haşmetle sürer, İstanbul - Boğazlar Rusların eline geçer, Sevr


 1. Atatürk olmasaydı ne olurdu?

  Mustafa Kemal Atatürk Olmasaydı Neler Olmayacaktı
  Atatürk Olmasaydı Neler Olurdu
  Atatürk olmasaydı cumhuriyetçi laik ve bağımsız bir Türk milleti de varolamazdı.
  Atatürk olmasaydı, Çanakkale Zaferi olmazdı.
  Çanakkale Zaferi olmasaydı İngiliz, Fransız, Ruslardan oluşan itilaf devletleri, savaşı planladıkları üzere en çok 17 ayda zaferle bitirir. Rus çarlığı haşmetle sürer, İstanbul - Boğazlar Rusların eline geçer, Sevr antlaşmasının şartları gerçek olurdu.

  Trablusgarp ve Balkan harpleri yenilgilerinden sonra morali sıfır benliği yok olmuş ezik ve bitik Türklük için destan devri kapanır.

  Dünyanın hiçbir esir milletinde emperyalizmin baskısı altında, milli kurtuluş fikri oluşamaz ve hareket gelişemez. Çarlık Rusya yıkılmasaydı Orta Asya ve Kafkasya’daki Türkler kısa süreli de olsa bağımsız devlet kuramazdı.

  Çanakkale savunması dominyon sömürgelerde bağımsızlık ve haysiyet şuurunu uyandırdı

  Atatürk olmasaydı orduyu politika dışında tutmak mümkün olmazdı. İkinci büyük Millet Meclisinde bu prensip tatbik edildi. Bu durumda olanlar ya asker ya Milletvekili oldular. Atatürk olmasaydı üzerinde çağın damgası olan hiçbir hareket ve müesseseyi maziden koparıp kuramazdık. Ya hep ya hiç aydınlığını onda bulduk
  Atatürk olmasaydı, Türkiye zamanın şartları içinde Bolşevik rejimini kabul edebilirdi.

  Atatürk olmasaydı, kadın hak ve hürriyetleri öteki işlam ülkelerinin şartları içinde kalacaktı.

  Atatürk olmasaydı, Devlet, hayat idare-i maslahat (yaşanılan günü kurtarma) Maslahat-amiz illetinden kurtarılamazdı.

  Atatürk olmasaydı, Kurtuluş mücadelesi süreci içerisinde gerçek hürriyet ve istiklâllimizi imkansız kılan tatbik, safhasındaki bütün dünyanın Ermenilerle ilgili almış olduğu kararı hak-adalet-tarih hakikatleri içinde lehimize sonuçlanması asla mümkün olmayacaktır.

  Atatürk olmasaydı, sanat ve sanatçının değeri bugünkü değerine gelemezdi. Toplum içinde sanatkarı özlenen mevki, makamların üstünde görmek ve bunu tescil ettirmek o günlerde ancak ona has bir özellikti.
  Atatürk olmasaydı bizler ve bizden sonrakiler, şahsi tercihini bir tarafa iterek, milleti için değişmesi şart bir çağ sanatı anlayışı adına fedakarlık örneği gösteremezdi.

  Atatürk olmasaydı, bizi benliğimize kavuşturan gerçek tarihimizden de cehaleti yenmek için tek dayancımız olan Türk alfabemizden mahrum kalırdık.

  Atatürk olmasaydı, bugün ülkemizdeki hümanizm kuruluşları ya hiç olmaz, olsalar bile yasal statüyü koruyamaz, içe açık dışarı kapalı kalmaya mahkum ve mecbur olurduk.

  Milletin imkanlarının devlet hayatında daima göz önünde tutulması, lüks- gösteriş-şatafattan uzak, aynı zamanda vakarlı haysiyetli- zevkli, güzel-asil-cazibe olabilme yapısı devlet varlığına hakim onunla beraber gelmiştir.

  Osmanlı İmparatorluğunun kaybettiği topraklar üzerinde bağımsız ve manda ferliği kabullenmiş 13 Devlet kurulur. Atatürk sayesinde bunlar ile “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesine uygun olarak dostluklar kuruldu.

  Atatürk olmasaydı, yaşanılan şartlar ne olursa olsun, İstiklal ve hürriyet için açıkça ifadesi şart gayeleri devlet literatürüne girmeyecekti.

  Atatürk olmasaydı, din ve maneviyatı akıl ve mantıkla böylesine bağdaştıran insan bulamazdık.

  Atatürk olmasaydı, ülkemiz ve milletimiz üzerinde asırlarca oynanmış haksız, ahlaksız senaryoların tortularından kurtulamazdık.

  Atatürk olmasaydı, Türk milleti için kusur olarak gösterilen haksız-yersiz-kasıtlı- mantıksız iddia ve kanaatler sonuna kadar yerinde kalacaktı.

  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 05-15-2011, 10:35

 2. ufuk8307 Nickli Üyeden Alıntı: Atatürk olmasaydı orduyu politika dışında tutmak mümkün olmazdı.
  Olması da pek işe yaramamış anlaşılan. Malum darbedir, muhtıradır pek sabıkası parlak değil bizim ordunun bu mevzuda da.

  ufuk8307 Nickli Üyeden Alıntı: Atatürk olmasaydı, bizi benliğimize kavuşturan gerçek tarihimizden de cehaleti yenmek için tek dayancımız olan Türk alfabemizden mahrum kalırdık.
  Bu Atatürkçüler dünyayı Türklerin çevresinde dönüyor sanıyorlar, herşeyi Türk zannediyorlar. Hatta tahminimce bunlar, milliyetçiliğin de özgün bir Türk buluşu olduğunu düşünüyorlardır.

  Küçük bir dipnot: Kullandığımız alfabe Türk Alfabesi falan değildir. Latin Alfabesidir.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 05-16-2011, 05:43

 3. Atatürk değil de başka biri de çıksaydı yine bu millet kurtuluşu için savaşırdı.Atatürk'ü ilahlaşlatırmaya hiç gerek yok yani.Ayrıca sadece Atatürk'ü anıp Fevzi Çakmakları Kazım Karabekirleri ve daha nicelerini görmezden gelmenizde çok tuhaf !
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 05-16-2011, 15:57

 4. Azadî Nickli Üyeden Alıntı: Atatürk değil de başka biri de çıksaydı yine bu millet kurtuluşu için savaşırdı.Atatürk'ü ilahlaşlatırmaya hiç gerek yok yani.Ayrıca sadece Atatürk'ü anıp Fevzi Çakmakları Kazım Karabekirleri ve daha nicelerini görmezden gelmenizde çok tuhaf !
  Haklısın, Milli Mücadele yine başlardı ama kazanılamazdı. Atatürk büyük bir dehaydı onun Sakarya MEydan Muharabesi gibi yeni taktiklerini o dönemde hiçbir komutan yapmaya cesaret edemezdi. Ama Atatürk olmasaydı Osmanlı Cumhuriyet'i filmi gibi de olmazdı. Gerçek şu ki bu günleri göremezdik.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 05-19-2011, 13:46


Benzer Konular

 1. Atatürk ve Beykoz İmamı - Atatürk ve Trabzonlu İmam
  Konu Sahibi okur-yazar Forum Köşe Yazarları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 10-31-2012, 20:54
 2. Evlilik Olmasaydı?
  Konu Sahibi Feylesof TeCe Forum Genel Tartışma Alanı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 08-19-2012, 02:56
 3. Tanrı olmasaydı...
  Konu Sahibi ironi Forum Kitap
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01-23-2012, 21:13
 4. Sİzin Tepkiniz Ne Olurdu?
  Konu Sahibi hilalgkb Forum Genel Tartışma Alanı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06-25-2011, 09:49
 5. Nietzsche'nin Sonu Bu Denli Kötü Olmasaydı ?
  Konu Sahibi burakender Forum Genel Tartışma Alanı
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 10-05-2009, 19:35

Bu Konu için Etiketler

Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.