Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16.03.2018, 01:03   #8
Lefty
 Lefty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden:

GizliNick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Araştırma yapacak işi olmayan bilim adamlarının boş işlerinden birtanesi. Intihar, kişinin, yaşamanın yaşamamaktan daha uygun ve akılcı olduğunu kavrayamadığı bir dönemde yaptığı yanlış seçimlerdendir. Kötü yanı geri dönüşü olmayabilir.
Araştırmaya gelince, zihinsel rahatsızlığı olan bireylerin depresyon sürecinde içsel ve dışsal biyolojik sorunlar yaşadığını biliriz. Bu nedenle hasta olan birey ve hasta olmayan birey arasında kan değerlerinin farklı olması olağandır. Yani, sağlıklı zihin intihar etmez. Sağlıksız zihinde intihar edebilir bunu kan tetkiki ile önceden bildirmezler zaten biz varolan bilgimizle sağlıksız zihnin yardım edilmediği takdirde intihar edebileceğini biliriz. Çalışma boşa masraf. Ötesi değil. Her şeyi maddeciliğe indirgeme hasretinin komik bir yansıması.
Bilim insanlarının boş işlerle uğraşacak kadar boş vakti olduğunu hiç sanmıyorum ve araştırmadan nasıl emin olabilirler ki?

İntihar eden kişilerde genetik yatkınlık da söz konusu olabiliyor. RGS2 ve SKA2 genlerinin intihar ile bağlantısı üzerinde çalışmalar devam ediyordu, şu an ne aşamada bilemiyorum. Kan testi de deneniyor ve belki de sonuç alacaklar, niye bu kadar anlamsız buldunuz ki?

---
Avusturalyalı, Amerikalı ve İsveçli uzmanların ortak çalışmasında intihar etme riski altındaki insanları tespit edebilecek bir kan testi geliştirilebileceği sonucuna varıldı.

Dönüşümsel Psikiyatri adlı bir bilimsel yayında yer alan araştırmaya göre, intihara eğilimli insanlarda belirli bir enzimin faaliyetinin azalması, beynin korunması için önemli olan bir molekülün üretimini azaltıyor.

Araştırmaya öncülük eden Sydney'deki Mcquarie Üniversitesi'nden Profesör Gilles Guillemin "Şu anda intihar eğiliminin ardındaki biyolojik mekanizmayı çok daha iyi görüyoruz. Bir sonraki adım intihar riski taşıyan insanlardaki quinolinik ve pikolinik asitleri tespit edebilecek basit bir kan testi." diyor.

Guillemin ayrıca bu kan testinin iki ya da üç yıl içinde yaygın bir şekilde kullanılabileceğini ve psikologlarla psikyatrlara intihar riski teşhislerini doğrulama şansı vereceğini söylüyor.

Fazla üretilen enzim
Professör Guillemin uluslararası ekibi üç yıl önce quinolinik asit adlı bir nörotoksinin intihar eğilimiyle doğrudan bağlantılı olduğunu keşfetti.

Bu asitin fazla olması beynin ruh hali ve davranışı düzenleyen bölümlerindeki nöronların faaliyet biçimini değiştiriyor.

Son çalışmada da intihar eğilimli insanlarda beynin korunması için önemli bir molekül olan pikolinik asitin daha az üretildiği saptandı.

Çalışmada aynı zamanda, antidepresan ilaçlar kullanan intihar eğilimli insanlarla, kullanmayanlarda aynı biyolojik değişikliklerin görüldüğü belirlendi.

İntihar eğilimini tespit eden 'kan testi' - BBC Türkçe