Konu: Psikopat Gen
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05.02.2018, 09:39   #7
Lefty
 Lefty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2012
Nereden:
Mesajlar: 4.511
Standart

ihaveanidea Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tebrik ederim bilgilendirici bir yazı olmuş.
Fakat görüşünüze şu yönden ekleme yapmak isterim:
Yazınızda katilliğin sadece bir gen tarafından kontrol edildiğini belirtmişsiniz.Mantıklıdır,zira yazınız da bunun üzerine.

Ancak gerçekten bu durum var olsa bile insan davranışlarını mekanikleştirip determinist bir tavırla beyin ve vücutta gerçekleşen birtakım olaylara bağlamak yanlış değildir fakat yetersizdir.

Olsa olsa bebeklik ya da çocukluk çağında gerçekleşen bazı travmatik olaylar nevrotik süreçte zihin evriminin gelişimini olumsuz etkileyip,sürecin olağan seyirinden farklı olarak gelişim göstermesi ve bunun sonucunda kansere benzer "psikopatlaşmış bilinç" gözlenebilir.

Yani davranışsal anlamda kendine yer bulan katillik,genden ziyade bir aksaklık ve aksaklığın da ileride etkileşimde bulunulan kişilerle ciddi temas sonucu empoze edilmesiyle gözlemlenebilir en fazla.

Yine de en doğru ve mantıksal yaklaşımı bilim adamları eleştirilerimize sunacaklardır.
Sadece genler etkili demek yeterli olmaz, nitekim araştırmayı yapan doktorda da aynı gen çıkmış fakat bu genin zamanla aktif hale gelmesini tetikleyen başka unsurlar var, yaşam koşulları ya da hormonlar gibi.
Katillerin geçmişi hep sorunludur, iyi bir aile ortamında yetişip de katil olan birisine çok nadir rastlanır fakat asıl mesele bu genin hangi koşullarda ve ne zaman aktif olacağının tam olarak kestirilemiyor olmasıdır.
Bazı insanlar çok uzun süre sakin bir hayat yaşar sonra birden büyük bir katliam ile haber olur, çevresi onun böyle bir şey yaptığına inanamaz, işte sebep bu gen olabilir. Tüm bunlar birer tahmin tabii ki bilimsel çevrelerin yapacağı araştırmalar ile netlik kazanacaktır.

gerçeği arıyan adam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
psikopatlaşmış gen biyolojının olmazsa olmazıdır. ama bana göre tanrısal bir kavramdır. ben farklı bir örnekle süslendiricem.
biyolojıde down sendromu hastalıgı aslında 46 kromozom yerine 47 kromozom oluşmasından kaynaklanır. işin ilginç yanı anne ve baba saglıklı ama cocukları 47 kromozom yanı down sendromu olur.
peki? bu nasıl olur. dow naslında genetık bir farklılıktır. biz buna tıbben bir hastalık diyememeyız. adı bellıdır genetık bozukluk zeka geriliği peki? bu nasıl? olur. anne ve baba eşleşmesınde Bu durumun sebebi, döllenme öncesinde veya sırasındaki hücre bölünmesinde ortaya çıkan sperm veya yumurta hücresinde ekstra bir kopya kromozomdur. yani biz buna tıpta hayali kromozm yanı kopya kromzom. derız.
şimdi bu örnegi niye? verdım. zekı kız verdıgın psıkopat genı ile down senromu arasındaki tek fark biri 46 kromozomlu zekı insan digerıde 47 kromozomlu geri zekalı insan.
şimdi proteinsel bazda bunu tetıklyende tanrı hayalı hücreleri tetikleyende yine aynı tanrı. şimdi sana soruyorum. tanrının verdıgı kötülük genını bir insana yüklemek doğrumudur? o insanı yargılamak aynı zamanda tanrıyı!! yargılamak değilmidir???
Ne kadar anlatsak boş. Tanrı kötülük genini veriyor ama niye? Kişinin tekamül yolunda bu gene sahip olarak doğması gerekiyor, neden peki? Önceki yaşam planı ile alakalı olduğu gibi görevli de olabilir.
Senin bugün bu halde olmanın sebebi, Tanrı'nın suçu değil, bizzat kendi suçun, geçmiş yaşamından hangi yükleri getirdin Allah bilir, bu gidişle bu yaşamında da yüklenecek ve sonraki yaşamına aktaracaksın.

Hayat bu şekilde işliyor, akıntıya karşı kürek çekmek yerine yaşamını daha anlamlı kılmak için bir şeyler yapmaya çalış.


_______________________
Yanlış yaşam, doğru yaşanamaz.
Theodor W. Adorno
Lefty isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla