Konu: Psikopat Gen
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04.02.2018, 21:24   #1
Lefty
 Lefty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2012
Nereden:
Mesajlar: 4.511
Standart Psikopat Gen

Yüzlerce seri katilin beyin röntgenlerini inceleyen ünlü nörolog James Fallon ‘psikopat geni’ keşfetti. MAOA adı verilen genin, protein üretimini kontrol altına alarak davranışlara yön verdiği belirlendi.

Hayatını yüzlerce katil ve seri katilin beyinlerini taramaya adayan ve ‘psikopat beyni’ diye bir şeyin olup olmadığını araştıran ünlü nörolog James Fallon, sonunda insanda ‘psikopat geni’ olduğunu ortaya çıkardı. Psikopatların ve katillerin davranışlarını belirleyen tek bir etkenin olmadığını belirten Fallon, incelediği beyin röntgenlerinde ve DNA’larda MAOA adlı bir psikopat geni keşfetti. Bu genin şiddeti ve saldırganlığı tetiklediği belirlendi. Savaşcı olarak da bilinen genin protein üretimi kontrol ettiği öğrenildi. Kontrol altına alınan proteinin beyne gereken sinyali vermemesi üzerine kalp taşı, kan basıncı ve mutluluk hormununda düzensizliklerin yaşanmasına neden olduğu açıklandı.

Beyni doğrudan etkiliyor

Az protein üretimine neden olan genin, beyin kimyasını bozduğunu ve bunun sonucunda insanı şiddet içerikli davranışlara yönelttiği belirlendi. James “Psikopat gene sahip kişilerde genelikle düzensiz uykuya ve şiddete meyilli oldukları görülür” dedi. Acımasız insanlarının beyinlerini yıllarca inceleyen nörolog Fallon, kendi beynini de 2005’te inceliyor ve kendinde de bir ‘psikopat gen’ buluyor. "İçimdeki Psikopat: Beynin Karanlık Tarafına Yolculuk" adlı bir kitap çıkartan Fallon, insanın içindeki farklı ‘ben’e yolculuk yaparak psikopatlığı gösteriyor.

- Alıntı -

Geçenlerde bir seri katil hakkında belgesel tarzında bir film izledim. Uzun yıllardır yakalanamayan ve yaptığı tüm kötülüklerin bedelini ödemeden yaşamına devam eden bu katil, tahmin ettiğimizden çok daha fazla zeki çünkü hem o kadar cinayet işliyor, hem de iz bırakmıyor.

Katillerin beyninin normal insanlardan çok farklı işlediği bilinir fakat genlere bağlı olarak katil doğmak da, yaşam planının bu dünyaya gelmeden önce oluşturulduğu konusunda iddialarımı doğruluyor, ya görevli ya da yaşam planı geçmiş deneyimlerine göre bu şekilde işleyecek olmalı.

Seri katillerin normal bir insana dönüştürülmesi için hapishanelerde değil, tedavi merkezlerinde tutulması gerekiyor. Beynin işleyişini etkileyen bu gen ile mücadele nasıl olur, bilemiyorum fakat tüm insanlara mutlaka bir "Gen Taraması-Genetik Taraması" yapılması mı gerekiyor acaba, diye düşünmeye başladım ve böylece olası cinayetler, belki de daha başlamadan önlenebilir. Bu başarının elde edilmesi özgür iradenin, o kişiler için devreye girebileceği anlamına gelir. Katil doğmak ama katil olmadan yaşamak. Özgür irade; hayatımızdaki olası seçimleri kapsıyor yani tamamen özgür değil gibi görünsek de, olaylar karşısında seçimlerimizi değiştirme şansımız var. Genlerine bağlı olarak katil doğan birisinin, uygulanacak tedavi sonrası öldürmemesi yani öldürmeyi seçmemesi, işte özgür iradenin varlığını gösterir. Hayat planımız ne olursa olsun, koşullara bağlı seçim hakkımız vardır. Kukla gibi gelmiş, baştan rolümüz yazılmış ve oynayıp, gidiyoruz mantığı yanlıştır.

Filmi merak edenler için;
Poughkeepsie Kasetleri - The Poughkeepsie Tapes 2007

2001 yılında New York Poughkeepsie'de yanmış cesetler bulunur ve tüm bu cesetlerin bir malikanede öldürüldüğü ortaya çıkar, evin içinde arama yapıldığında ise daha 800 adet daha cinayet kaseti bulunur. Yıllar süren araştırmalara rağmen ise katil bulunamamıştır.


_______________________
Yanlış yaşam, doğru yaşanamaz.
Theodor W. Adorno

Konu Lefty tarafından (04.02.2018 Saat 21:26 ) değiştirilmiştir.
Lefty isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla