Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05.02.2017, 23:50   #9
sanalmanik
 sanalmanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden:

Leonardo18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Prechter'İn öngörüsü ilginçmiş.
Ben ne yazık ki sosyal bilimleri o kadar bilen birisi değilim.
Asimov'un serisinin ilk kitabını okudum. diğer beş kitabı da okumaya çalıştım ama ilki kadar ilginç gelmedi. Neticede bunlar roman, gerçek hayat değil. Günümüzde buna benzer teknikler ekonomi alanında var diye biliyorum. Ama sosyal bilimlerin patlamasına şöyle inanmıyorum. Bizler hisse senetleri değiliz. seçen, düşünen ve değişebilen varlıklarız. yani varız. Belki de bu yüzden sosyoloji ve hatta psikolojiye olan merak bir yaştan sonra bitti.
Kitle dinamikleri konusunda Gustave LeBon'un "Kitle psikolojisi" kitabını bir ara çok beğenmiştim. Ama dönem o kadar hızlı değişmiş ki, mesela gezi olaylarında bambaşka dinamikler görüyoruz. Twitter tarafından yönlendirilen insanlar var mesela. LeBon'un 1789 devrimindeki kitleler ile ilgili gözlemleri artık bunlara uymuyor.

"İdeal dünya" konusunu da çok aşılmış buluyorum. Matrix filmini hatırlayın. 4-4'lük bir dünya bize gerçekten uyar mı, uymaz mı? bu da büyük bir sorudur.

- Popülizm konusunda yine mantıklı çözümlemeler yaptığınızı sanıyorum. da ben takip edemedim. Beni düşündüren nesne, kitlenin veya bireyin mantıksız hareket edebilmesi, veya mantıksız olanı tercih edebilmesi konusu. Dünya çapında görebildiğimiz budur. Yine dünya çapında bir bunu sürekli ve inadına yapanlar, bir de böyle yapanlara çok kızanlar var. Bu biraz ilginç.
- Öyleyse mantıklı insan kendiliğinden olan bir şey değil demektir. İnsanın mantıklı olmak ve olmamak arasında bile seçimi var demektir.
- Bunları söyleyince bütün sosyoloji / psikoloji bilimi bir anda gidiyor. ya da ben öyle algılıyorum.
Leonardo18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Prechter'İn öngörüsü ilginçmiş.
Ben ne yazık ki sosyal bilimleri o kadar bilen birisi değilim.
Asimov'un serisinin ilk kitabını okudum. diğer beş kitabı da okumaya çalıştım ama ilki kadar ilginç gelmedi. Neticede bunlar roman, gerçek hayat değil. Günümüzde buna benzer teknikler ekonomi alanında var diye biliyorum. Ama sosyal bilimlerin patlamasına şöyle inanmıyorum. Bizler hisse senetleri değiliz. seçen, düşünen ve değişebilen varlıklarız. yani varız. Belki de bu yüzden sosyoloji ve hatta psikolojiye olan merak bir yaştan sonra bitti.
Kitle dinamikleri konusunda Gustave LeBon'un "Kitle psikolojisi" kitabını bir ara çok beğenmiştim. Ama dönem o kadar hızlı değişmiş ki, mesela gezi olaylarında bambaşka dinamikler görüyoruz. Twitter tarafından yönlendirilen insanlar var mesela. LeBon'un 1789 devrimindeki kitleler ile ilgili gözlemleri artık bunlara uymuyor.

"İdeal dünya" konusunu da çok aşılmış buluyorum. Matrix filmini hatırlayın. 4-4'lük bir dünya bize gerçekten uyar mı, uymaz mı? bu da büyük bir sorudur.

- Popülizm konusunda yine mantıklı çözümlemeler yaptığınızı sanıyorum. da ben takip edemedim. Beni düşündüren nesne, kitlenin veya bireyin mantıksız hareket edebilmesi, veya mantıksız olanı tercih edebilmesi konusu. Dünya çapında görebildiğimiz budur. Yine dünya çapında bir bunu sürekli ve inadına yapanlar, bir de böyle yapanlara çok kızanlar var. Bu biraz ilginç.
- Öyleyse mantıklı insan kendiliğinden olan bir şey değil demektir. İnsanın mantıklı olmak ve olmamak arasında bile seçimi var demektir.
- Bunları söyleyince bütün sosyoloji / psikoloji bilimi bir anda gidiyor. ya da ben öyle algılıyorum.
bende sosyal bilim bildiğimi söylemiyorum içimden gelenleri konuşuyorum ve bunları (yukarıdaki alıntıları) cazip geldiği/bulduğum için ve internette rastgelmiş bulunmanın hevesiyle geçtim....
aslında bende hiç bi şey bilmiyorum

dış dünyadan, olaylardan çok kendi duygularımı gözlemlerim

insanın içinden geleni yapması ya da doğal ve dürüst ,içten olması, olanı yapması üzerine kendime telkinler ve içsel tutumla yönelim ve eğilimler vermeye karar verdim bir yerde
hatta bunu düşündüm

dün Sylvia Plath in günlüklerinin dürüstlüğü üzerine bir yazı okudum egoistokur sitesinde
düşünüp durdum hemen

serbest yaşam sorunlarını mı yazmalı bunların yerine (serbest içdüşünü-dışgözlem olarak)

aslında ondan mı yapıyoruz bunu
yani mutlu bir yaşam halinin/umudunun kaçması,
mutsuz aile-cinsel tatminsizlik, yaşam uyumsuzluğu hisleri, genel yaşam -u-mutsuzluğu, türlü tatminsizlikler - yaşam tatmini eksiklikleri gibi uzayan sorunları sosyal olgulara giydirerek ve sosyal çekişmelerle birbirimize mi yansıtıyoruz

aslında serbestçe ve dürüstçe (seni okuyan, içini okuyan) iç-günlük ben'i gibi (serbest-dürüst mü) konuşmalıyız
Dün bunu düşünüyordum
içe dış gözlem vermek fikri--
hem sormuş,düşünmüş bulundum şimdi

yani insanın,içdünyasını, içsesisni ve içten dış gözlemini serbest geçmesi, objektif geçmesi

içyaşamını, içsesini ve yaşama karşı içgözlemini dışarı sunması fikri bunu serbest düşündüm

bunu mu konuşmalıyız
onu düşünüyordum

inanın sylvia plath ten sonra tek düşündüğüm oydu
kendime baktım ve düşündüm ,duygu dünyama düşünce dünyama .bir günde bende be olduğuna-ne devindirdiğime
sosyal sorunlar ve örgü yumakları
başarısızlık -tatminsilik hisleri ile boğuşma, yenilgi/yıkılgı ve yılgı hisleri ile dolu günler sadece
ile dolu boğuşmalar saatleri
ve yaşam kaygıları sarmış heryeri-umutsuzluk
eski yaşamın kaybolması-eskiye özlem şimdi
inanın bi günümü öyle yazayım dedim

sonra çok mahrem olurdu
benim yazmam değil ama okuması

kendimi aynen sylvia plath gibi düşündüm.. bi erkekten ilgi bekleyişini vs. herşeyi kendini kendinde şeffaça dıaşvuruşunu seyrederken ben ne ile meşgulüm diye bi...baktım
çok mahrem mi olurdu....
mahrem bırakmasam iyi olacağını geleceğini bilsem ve bunun işe yarayacağını onu da ıskalamazdım aslında hemen yapardım

Bilgi toplamak ve öğrenmek için çabalayan bir grup; bilindik ve antik yöntemlerle bilgi toplarken , bir yandan da viya tahtalarıyla deneme oturumları sürdürdüler ve umulmadık bir biçimde, aşağıdaki masalı derlerler.
-
İşte buna viya/tamyol ileri diyoruz
-
Türkçe Tanıtım
http://tr.cassiopaea.org/

Giriş
http://www.baskalarinahizmet.com/topic.asp?TOPIC_ID=7
sanalmanik isimli Üye şimdilik offline konumundadır