Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03.11.16, 02:29   #4
sanalmanik
Düşünür
 sanalmanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden:

yukarıdaki şeyin yazılmasını şuna borçluyum (önce kasyopya tabi ama ve sonra şudur)
5 yaşındaki çocuğuma ilk kez tavaya yumurta kırdığımda/denediğimde (bazen bunu yapmak istiyordu ve hafifçe çatlattıyorduk ve bu sefer tavaya kırmak istediler- )

sanırım şu oldu tezgaha direk yumurtayı çatlattığı yere kırdı boşalttı hemencecik aceleyle
elini ve yumurtayı tavanın üzerine götürmemişti
öylece baktım düşündüm-bu bilgisayar oyunlarıyla ilgili mi?
o gün ikimizde bi şey anladık öyle hissettim ben
tava altta olmalıydı ya da burda olan neydi? çocuk -bi şeyler eksik- -yanlıştı- farketti bunu hissettim

Oyunlar çocuklara dış dünyaya ilişkin yoğun bir ikiboyutluluk algısını dayatıyor
tüm eğitim sistemi hatta matematik öğrenmesi de kanımca ama bunu açıklayamayacağım donanımım yok)

çizgi filmler içerikleri ile birlikte berbatlar- eskiden trt vardı her şeyi seçiyordu ve az veriyordu şimdi sonsuz
he-man 'e baktımda o bile berbat ama sonunda bir özleşti ve ders verme fikri var-bir anlatıcı seslendiriyor bunu. çıkıp yorumluyor Evet bugün ne ders aldık. dostluğu öğrendik gibi

sinemada gerilimi düşüren öge/gülüş gibi şeyler var

"Çizgi filmelerde kurgu yapılarda gerçeği temsil eden, gerçeğe geçişi sağlayacak/yakalayacak vurgulandırmalar uygulanmalı "

daha fazlası belki ama bu aklıma geldi
belki zorunlu tutulmalı az sonra bir çizgi yapım izleyeceksiniz bu şu şu şudur gibi

çocuk hep şunu sorardı nasıl yapılıyor
nasıl yapıldıkalrına dair kısaltılmış bir vizyon ve giriş her çizgi film başına azıcık konabilir bu bir stüdyoda elle çizilerek (gerçek dünyada ve gerçek dünyadan ikiboyutluaştırarak elle -insan eliyle ve emeğiyle ve hayalgücüyle harmanlanarak) ve insan hayalgücü tarafından düşünülerek tasarlanmıştırlı gibi-
ve bunu büyüyünce sende yapabilirsin bak bu mesaj sıkça verilmeli-bunu sende oluşturabilirsin büyükler bunu yapabilir eğer eğitim alırsa
bunu insanlar yapıyor merak bu bir kurgu -sen eğlenesi ndiye- etme gibi

örnek bu
İzleyceğiniz şey ikiboyutlu olup gerçeğe uyarlanmıştır -dış dünyayı temsil etmez /bir çizimdir-
uyarıları sigaradan daha hayatidir unutmayın bunu çocuklarınıza yapın verin bunu armağan edin lütfen bunu yapın bu bunları unutmayın unutturmayın

bişlgisayar oyuncak makinesi değildir-
ispatlayın ve çürütün ona gösterin
ordan okunabildiğini ,dış dünyaya erişilebildiğini, bir telefon ya da haber aracı gibi olduğunu haberleşme aracı olduğunu söyleyin-bilgilendirme (farkında olun ama tabi nası olcak o?)
herhangi bir şeye -bilgi ve içerik materyale- hızlıca erişelbildiğini bunun için kullanıldığını öğütleyin
oyun bunun yan amacıdır ve bu şekilde zararlıdır

"zarar gördüğü toplum tarafından kabul edilmeli-"

psişeler ona aarar yüklemiyor -insan psişesi farkında değil ve zarar yüklemiyor ve çocuk bunu seziyor ve sizi uyutoyor -siz uyutuyorsunuz farkında olun
yahu siz inanmıyorsunuz baştan zararlı olduğuna ya da zararı ngerçek boyutunu bilmmek anlamamaktan nispet bu-
gerçekten zararlı olduğunu söyleme ama sezmeme öylesine çekinerek işte bu kötü tukaka

söyleyen inanmıyor
reklam ve tv izleten ya da kaçıran farkında değil
ve zararı bilmiyor
çocuk duygusal bildirim ve istismar hissetmiyor ve bu yönde aileden derin duygusal ve içsel bildirim almıyor çocuklar bunun farkında

bunu farkediyor kesinlikla ama kesinlikle farkediyor annemin zararlı demesi kalk başıdna demek -içi boş laf çünkü boş öyle harbiden de

diyor ama değil bu bir sözcük yığını-kurması çocuk farkında
aksini gösterin çocuğunuzun soğuduğnu göreceksiniz

çocuğa incindiği mesajı verilmiyor çünkü farkındalık ya da bilinç yok-
televizyon seni incitiyor/istismar ediyor ve zararlı dendiğinde (nedenleri sezdirilemli/gösterilmeli ya da psişesi de açık ça sunulmalı)
çağ salaklarıan aldanmayın bunlar gerçek-materyalik idealleri bırakın gerçek arıyorsanız artık
yürek dostlarıysanız görüyoruz

sen farkıdna olmalısın -ateş değmiş eline gibi neye incineceğini iletmelisin

tv derinleştirilmeli teknolojisi değiştirlmeli ya da çocuk tiyatrosu ve canlı çocuk oyunu onun yerini almalı bir saat bile zarar bunu size söylüyoruz uzak tutun sıkı beyinler yetişsin bunu nasıl yapacağız yaparız bilmiyorum ama lütfen çocuğunuzu seviyorsanız bizim için uzak tutun onu

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:29 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:11 ----------

"bunda düzlemleştirme uygulanmıştır"
bak sen bunu izliyorsun ama sorna dış dünyada tökezlersin

bak sen bunu izliyorsun ama /çok izlersen çok dalarsan tökezlersin

iki boyutlu bir düzleme bakmak seni köreltir
iradeni köreltir
kendini körleştirme zamanını gerçeğe ayırsana bak şurda geçrek plastik olmayan bi adam ve insan/çocuk var ve onun -gerçek- duyguları var
bak eti sıkıca canı acıyor ve üçboyutlu o hadi dene sende
ve bana bak ve söyle içinden bunu benimle bizimle birlikte hadi
gerçek sıkılabilir toprak şekilendirilebilir şeyler var ve mesela umut biçim alır ve ağaç oyulabilirdir

"isyan" nihayetinde
bir insan eliyle işlenmiş sanat

isyan sözcüğünü beyaz yapmak istedik! olmadı okunmuyor bu gerçeğe yazalım biz en iyismi bunu zamanı gelince?

-inançlılar inançlılar ile aptalların suyu?

televizyon zehirdir-nisbi ve orantılı körleştirme zihni bir zehir olarak düşünün ve çocuğa öyle sunun lütfen

resmi erozyonlu zihinler
tarlası
psişesi
burası

size söylüyoruz heyy bizi duyuyor musunuz? ....ü

Bilgi toplamak ve öğrenmek için çabalayan bir grup; bilindik ve antik yöntemlerle bilgi toplarken , bir yandan da viya tahtalarıyla deneme oturumları sürdürdüler ve umulmadık bir biçimde, aşağıdaki masalı derlerler.
-
İşte buna viya/tamyol ileri diyoruz
-
Türkçe Tanıtım
http://tr.cassiopaea.org/

Giriş
http://www.baskalarinahizmet.com/topic.asp?TOPIC_ID=7

Konu sanalmanik tarafından (03.11.16 Saat 02:33 ) değiştirilmiştir.
sanalmanik isimli Üye şimdilik offline konumundadır