Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27.09.2015, 16:13   #1
Otisabla
 Otisabla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2015
Nereden:
Mesajlar: 2
Standart Fermi paradoksu

Fermi paradoksu, dünya dışı uygarlıkların var olma olasılığının gayet yüksek olduğuna dair tahminlerin varlığı ile bunu doğrulayacak herhangi bir kanıtın ya da temasın yokluğu arasındaki çelişkiyi ifade eder. Paradoksun babası fizikçi Enrico Fermi'dir.

Kanıt ya da temas neden yoktur peki? Çünkü; yapılan bilgisayar simulasyonları göstermektedir ki irice bir galaksinin - mesela samanyolu - zeki bir uygarlık tarafından kolonize edilmesi ortalama 4 milyon yıl sürmektedir. Kainat oluşalı 15, dünya varolalı 5 milyar yıl geçtiği halde yanı başımızda hiç bir dünya dışı canlının olmaması fermi'ye göre samanyolu'nda insanlardan başka akıllı bir uygarlık yaşamadığına delil olmuştur.

Konuyla ilişkili bir başka soru da Büyük Sessizlik olarak bilinir: "Uzayda yolculuk zor olsa bile, eğer dünya dışı yaşam yaygınsa, en azından bu uygarlıklara ait radyo sinyallerini duymamız gerekmez mi?"

Bu noktada gelişen teknoloji de büyük önem kazanıyor elbette. İnsanoğlu bugün sahip olduğu teknolojiyle ancak 100 ışık yılı bir mesafeye uzanan sinyalleri arayabilmekte ve (nispeten) analiz edebilmektedir ki bu mesafe kendi galaksimizin kabaca sadece %0,1 ine karşılık gelmektedir. Koskoca galaksinin ancak binde birini (kendi çapımızda) dinleyerek, "Sinyal gelmiyor demek ki kimse yok" demek de yanlıştır.

Hakkında gayet güzel bir animasyon yapılmış, oldukça faydalı:


bkz


_______________________
Eppur si muove!
Otisabla isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla