Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16.06.2015, 16:16   #56
Lefty
 Lefty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2012
Nereden:
Mesajlar: 4.708
StandartDemirtaş 4 gündür kayıp
Seçimlerden sonra yaptığı her açıklama Kandil tarafından tepki gören Demirtaş, koalisyon tartışmalarının hararetlendiği bu günlerde kayıplara karıştı. Demirtaş en son 12 Haziran'da Diyarbakır'da yaralı muhabiri ziyaret etti. HDP adına açıklamaları Kandil yapıyor.

Seçimin ardından Demirtaş'ın "Emanet oylar" açıklamasına sert tepki gösteren PKK yönetimi, Demirtaş'a ikinci fırçayı da "Silah bırakma çağrısını ancak Öcalan yapabilir" sözlerinden dolayı atmıştı. Kandil'den yapılan "Silah bırakma çağrısını Öcalan ya da HDP değil ancak biz yaparız" açıklaması ardından sessiz kalmayı seçen Demirtaş, bir haftadır ekranlara çıkmıyor. Demirtaş susarken HDP adına Kandil'den açıklamalar gelmeye başladı.

SEÇİMLERDEN SONRA KANDİL DİLE GELDİ
Son günlerde HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş sessizliğe gömülürken PKK'nın Kandil'deki liderlerinden Duran Kalkan HDP adına konuştu. HDP'nin koalisyon ortağı olması için anayasanın değişmesi gerektiğini söyledi.
Seçimden sonraki ilk açıklamayı KCK yöneticisi Mustafa Karasu yapmıştı. KCK ve PKK yöneticilerinin peşpeşe açıklamaları yayınlanırken HDP yönetiminin suskunluğu dikkat çekiyor.

EN SON YARALI GAZETECİYİ ZİYARET ETTİ
Selahattin Demirtaş, en son 12 Haziran'da Diyarbakır'da Aytaç Baran'ın öldürülmesinin ardından yaşanan olayları takip ederken yaralanan DHA muhabiri Canan Altıntaş'ı ziyaret ederken görüntülendi. O günden itibaren herhangi bir açıklama yapmayan ve görüntülenmeyen Demirtaş nerede olduğu merak uyandırıyor.

************

HDP adına Kandil konuştu
Son günlerde HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş sessizliğe gömülürken PKK'nın Kandil'deki liderlerinden Duran Kalkan HDP adına konuştu. HDP'nin koalisyon ortağı olması için anayasanın değişmesi gerektiğini söyledi.

PKK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan, önceki gün Mednuçe TV'ye verdiği söyleşide, 7 Haziran sonuçları ile ortaya çıkan yeni bir tablo ile eski dengelerin değiştiğini ileri sürdü, yeni ilişkilerin ortaya çıkacağını söyledi. Kalkan, "Kürt siyasetinde kendisini merkezi gören Güney yönetimi tükendi. Erbil, 'HDP kaybeder' görüşüne çok inanmıştı. PKK'ya tavır almaktan çekinmediler. Hesapladıkları gibi olmadı. Kürdistan'da da Kürdistan Ulusal Kongresi'ni yeniden ele alıp Kürt siyasetini ele alıp şekilleştirme üzerine uygun ilişkilerin gerçekleşmesine hazırız" dedi.
Kalkan, Türkiye ve Kürt siyaseti açısından tarihi öneme sahip olarak nitelendirdiği 7 Haziran seçimleri öncesi siyasi dengelerin bitirildiğini; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nevruz öncesi “Kürt sorunu yoktur” diyerek İmralı sürecini bitirdiği gibi, Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ile PKK arasındaki bütün ilişkilerin sona erdiğini savundu.
Kalkan, Türkiye’de yasalar, Anayasa, sistem değişmediğı için koalisyon ortağı olması halinde HDP’nin de ‘Düzen partisi’ haline geleceğini, ‘Kurucu meclis’ anlayışı ile hareket edilmesi, İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın özgür ve eşit koşullarda olması gerektiğini iddia etti.

“GÜNEY YÖNETİMİ TÜKENDİ”
“Kürt siyasetinde kendisini merkezi gören Güney yönetimi tükendi. Güney Kürdistan (Kuzey Irak) siyaseti de Batı (Suriye’deki Rojava), Doğu Kürdistan (İran) ilişkileri IKDP-PKK ilişkileri de yeniden şekillenecek. IKDP, HDP kaybeder görüşüne çok inanmışlardı. PKK’ya tavır almaktan çekinmediler. Hesapladıkları gibi olmadı. Bütün parçadaki Kürtler, kendi sorunlarını çözüyor.”

“HDP, MEVCUT GÜÇLERİ YÖNETMEYE GİREMEZ”
PKK’lı Duran Kalkan, Türkiye’deki koalisyon hükümetleri tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine, “Hükümet aranıyor’ yaklaşımı geridir. Bu; 7 Haziran tablosunu, değişim- dönüşümü yansıtmaz. Hiç kimse şimdiye kadar olduğu gibi tek veya koalisyon ile bu ülkeyi yönetemez” yanıtını verdi. Kalkan, şöyle konuştu:
“Artık bırakmayacağız. Yeni güçler; HDP de mevcut güçleri yönetmeğe giremez. Girerse ‘Düzen partisi’ olur. Çünkü; Türkiye’de yasalar, Anayasa, sistem değişmedi. 12 Eylül faşist sistemi ile hesaplaşılamadı. Kenan Evren’i bile sonunda ‘Devlet başkanı’ diye gömmediler mi? Ulus- devlet diktatörlüğü ile hesaplaşılamadı. Türkiye’yi bu yasa, Anayasa ile kim yönetir, hükümet olursa o düzenin partisi olur. CHP ve MHP de yeniden yapacak durumda değiller. Hükümet arayışını mevcut düzeni sürdürmek amacıyla düşünmemek gerekir.”

“APO BAŞMÜZAKERECİDİR”
PKK’lı Duran Kalkan, Dolmabahçe Mutabakatı’ndaki ortada bekleyen maddelerin ele alınması için ‘Kurucu meclis’ anlayışı ile hareket edilmesi, müzakere, demokratikleşme sürecini birlikte ele almak gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:
“Biz Dolmabahçe açıklamasında ortaya konan 10 madde temelinde müzakerelerin eşit ve özgür koşullarda yeterli heyetler temelinde sürdürülmesine hazırız. Tahkim edilmiş ateşkes gerekiyor. Erdoğan, hepsini bitirdi. Bunların yeniden tanımlanması, oluşturulması gerekiyor. Herkes kabul ederse hazırız. Müzakere sürecinin yeniden tanımlanmaya ihtiyacı var. Önder Apo'nun koşullarının düzeltilmesi gerekiyor. Kürt tarafının başmüzakerecisidir. Kendisini ifade edebilmesi için özgür ve eşit koşullarda olması gerekir. Önder Apo’nun özgür yaşam ve çalışma koşullarının gerekiyor. Görüşmeler ayda 1- 3 milletvekili ile sürdürülemez. Ayda, 1.5 ayda heyet ile İmralı tecritinde rehin tutularak ne sonuç çıkaracak? Önder Apo istediği herkesle konuşabilmeli. İnsanlar düşünceleri ile katkıda bulunmalı. Çözüm arayanlar ezmekten vazgeçmeli. Müzarekere süreç iç içe geçmiş durumdadır. 10 madde üzerine müzakere sürdürülür. Yeni anayasal, yasal süreç başlatılması ile ilgili çalışmaya bütün partiler katılabilir.”

Demirtaş 4 gündür kayıp

HDP adına Kandil konuştu


Lefty isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla