Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31.05.2015, 01:43   #15
birazdahaderinmavi
 birazdahaderinmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden:
Smile

Nejdet Evren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
"zorunluluğun bilinci" zamanı bükmeyi ifade eder; buna kimse itiraz edemez ve fakat özgürlük bu değildir; özgürlük, toplumsal düzlemde en son insanın tüm zincirlerinden koparılmasıdır; bu ise bir zorunluluk değildir ki bilinci olsun?
işte tam da budur... kutluyorum... ''en son insanın tüm zincirlerinden kurtulması'' ... çok şairane bir tanım... yeniden kutluyorum... ama benim dediğim de, aslında (tabi felsefi düzlemde) bunun ta kendisinden başka bir şey değil... öne sürdüğüm zorunluluk kavramı, yalnızca doğa içindeki (f=m.a gibi) bir deterministik bir ilişkiyi değil, ama aynı zamanda toplumsal düzlemde, 'o en son insanın en son zincirinden kurtulabilmesinin de' zorunlu koşullarının belirleyici ilişkilerini kapsar... en son insanın en son zinciri nasıl koparılabilir... toplumsal ilerlemenin zorunluluk ilişkileri (yahut yasaları), bilince çıkarılıp, bu zorunluluğun yönünde (yani gerektirdiği gibi) eylem yaparak... yani özgürlük, (ister doğaya karşı olsun, ister topluma karşı) zorunluluğun bilincine varmakla başlar ve zorunluluk doğrultusunda eylem yapmakla gerçekleşir...